שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  תוכנית "מיסוי ירוק" אושרה בישיבת הממשלה

  ישיבת הממשלה שנערכה היום העניקה אור ירוק לתוכנית מיסוי חדשה על כלי רכב, בהתאם לרמת הזיהום שהם פולטים. עכשיו צריך רק להמתין ליישומה

  "מדינת ישראל נחושה להיות מדינה מובילה בתחום אנרגיה חלופית", כך אמר היום (ב') ראש הממשלה, אהוד אולמרט, בישיבת ממשלה במהלכה אושרה תוכנית "מיסוי ירוק" של משרד האוצר. לפי התוכנית, שגובשה על-ידי צוות בין-משרדי, המיסוי המוטל על כלי רכב ודלקים יחושב בעתיד בהתאם לרמת הזיהום שלהם: מכוניות שפולטות כמות נמוכה של מזהמים יזכו להטבות מס, מכוניות מזהמות יידרשו לשלם קנסות.

   

   

  קשר ישיר בין זיהום למיסוי

  "החלטנו שמדינת ישראל צריכה להיות מדינה מובילה בתחום האנרגיה החלופית, ובתחום פיתוחם של אמצעים שונים שהם ידידותיים לסביבה, במיוחד בתחום התנועה והתעבורה", אמר אולמרט בישיבה. "זה צעד ראשון בדרך לחזון הירוק במדינת ישראל", הצהיר שר האוצר רוני בר-און. "אנו יוצרים קשר ישיר בין ההחצנה השלילית (הנזקים הסביבתיים) שגורם הרכב לבין המס שמשולם, ובכך מתמרצים את הגורם המזהם להפחית את הזיהום".


  מנקים את הכביש? (צילום אילוסטרציה: ויז'ואל/פוטוס) 

   

  ראש הממשלה ושר האוצר ציינו גם כי תוכנית "מיסוי ירוק", יכולה לשמש תמריץ להקמת תעשייה שתתמחה בתחום ההנעה האלטרנטיבית לכלי רכב. יש לציין כי הכוונה כאן - למרות שלא נאמר כך מפורשות - היא בעיקר לחזון המכונית החשמלית של שי אגסי והחברה לישראל.

   

  ראש הממשלה ונשיא המדינה, שמעון פרס, הם תומכים נלהבים בתוכנית, וסביר להניח שלתמיכה זו יש תפקיד משמעותי בקידום החלטות הממשלה הנוגעות לעניינה. עם זאת, יש לציין כי הטבת המס שקבע משרד האוצר למכוניות "נקיות" אינה מתייחסת רק למכוניות חשמליות, אלא מטיבה עם כל כלי רכב שאינו פולט מזהמים.

   

  מס קנייה ושווי שימוש 

  לפי התוכנית, בעלי מכוניות שאינן פולטות מזהמים, כמו מכוניות חשמליות, יידרשו לשלם מס קנייה נמוך במיוחד, בגובה של 10% בלבד, וזאת לעומת 78% שמשלמים כיום בעלי מכוניות רגילות. בעלי מכוניות שפולטות כמות נמוכה של מזהמים, יזכו להטבות בשיעור של בין 1,000 שקל ל-6,000 שקל. לחילופין, בעלי מכוניות שפולטות כמות גדולה של מזהמים יחויבו בתשלום קנס של בין 1,500 שקל ל-15,000 שקל.

   

  בנוסף, תוכנית המיסוי הירוק קובעת שיטת חישוב חדשה לאגרת הרישוי השנתי, לפיה כלי רכב ישנים ומזהמים יידרשו לשלם יותר. התוכנית גם כוללת תמריצים לשימוש בדלקים ממקורות מתחדשים, כמו ביו-דיזל או אתנול. להתייחסות נרחבת זוכים עובדים המקבלים רכב צמוד מהעבודה: על-פי תוכנית האוצר, עובדים שייבחרו מכוניות הפולטות כמות נמוכה של מזהמים ישלמו מס חודשי ("שווי שימוש") מופחת ב-400 שקל, ובנוסף - שיטת החישוב של שווי השימוש תשתנה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הממשלה אישרה את תוכנית המיסוי הירוק
  צילום: איי אף פי
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים