שתף קטע נבחר

מדריך: חורף חם לכלב ולחתול

איך שורדים את הטיול היומי עם הכלב בין הטיפות? כיצד תסייעו לחתול הבית להימנע מכוויות והיווצרות של כדורי שיער? מדוע חשוב לתת מכה קלה על מכסה המנוע או אפילו להציץ מתחתיו לפני הנסיעה ברכב? טיפים לחורף חמים לכלב ולחתול

 

 
 
רוב הכלבים צפויים לעבור את החורף בשלום מבחינת מחלות, אך עדיין ישנם וירוסים העשויים לאיים על בריאותם. שעלת המכלאות הוא אחד מהם ומכיל שילוב של חיידק וארבעה וירוסים שאינם עוברים לבני אדם.  "רצוי לחסן את הכלב נגד שעלת המכלאות, במיוחד אם ישנם מספר כלבים בבית שעשויים להדביק אחד את השני", אומר ד"ר אבי ליליאן ממרפאת "מגן דוד ירוק" ברמת-גן. "פעמים רבות בחורף בעלי הכלבים מוציאים את הכלב לטיול בגינה ובמידה וקיימת אינטרקציה בין הכלבים במקום, הם עשויים להתעטש אחד על השני ולהדביק את הסובבים להם".

 

במידה והכלב חלה בשפעת קלה, יש להעניק לו אנטיביוטיקה רק תחת ייעוץ ווטרינרי. "הסימפטומים לכך הם הוצאת ליחה וריר מוגבר בצבע לבן צהבהב, לעיתים זה עלול להיראות כמו הקאה, כך שהכלב מתעוות והקצף יוצא מפיו", הוא מסביר. "למחלה זו אין חום והיא עשוייה לחלוף בעצמה תוך מספר שבועות או ליצור סיבוכים של דלקת ריאות ואז אין להזניח את המצב ולגשת מייד לווטרינר".  

 

כלבים הסובלים מדלקות פרקים עשויים לגלות בתקופת החורף קשיים בטיולים היומיים ומומלץ להתייעץ עם הווטרינר לגבי מתן תרופות ומזונות מתאימים, מינון וכמות הטיולים היומית המתאימה לכלב. בחודשי החורף, ללא קשר למזג האוויר מומלץ להמשיך בטיפול בתולעת הפארק מדי שלושה חודשים. 

 

כלב וחתול (צילום: shutterstock)
כלב וחתול(צילום: shutterstock)

 

פרעושים וקרציות

אם בקיץ פרוות הכלב היוותה כר נוח להתפתחות חגיגה של מזיקים שונים, גם בחורף הם עדיין כאן. הירידה בטמפרטורות גורמת לרבים להניח כי ישנם פחות פרעושים מאשר בקיץ, אך בעוד שהפרעושים שמחוץ לבית קופאים, מה עולה בגורלם של אלה הנמצאים בבתים מחוממים היטב? לכן, חשוב להקפיד על המשך טיפול הדברה עם האמפולות והקולרים הקיימים כיום בשוק.

 

תזונה 

בחורף הכלבים הביתיים נוטים לתעל את האנרגיה בגופם לשמירה על חום ולכן מוציאים פחות אנרגיה על בניית רקמות. כלבים המבלים את מרבית מזמנם בבית, אין צורך לשנות את הרכב המזון. "בדרך כלל כלבים נוטים לאכול יותר בחורף כדי לחמם את עצמם, וחשוב מאוד שלא להעניק להם שאריות מארוחות משפחתיות או מזונות מתובלים, ומאחר והדבר עלול ליצור בעיות בריאותיות קשות. רוב מזונות האדם לא מתאימים לתזונת הכלב בחורף", אומר ליליאן.

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

 

מומלץ להקפיד להמשיך במתן מזון יבש ולשקול הגדלה של עד כ-10 אחוז בכמות. "ההגדלה מיועדת לכלבי עבודה או שמירה, הזקוקים למזון עשיר יותר בחלבונים ובשומנים, הכל תלוי בתפקוד הכלב. גם אם הכלבה בהיריון או מיניקה, היא זקוקה למזונות אנרגטיים יותר". בכל שינוי בתזונת הכלב יש להתייעץ עם הווטרינר המטפל. 

 

סכנות מבית 

אמצעי החימום בבית מהווים את הסכנה הגדולים לגרים בו. כלבים קטנים וגדולים כאחד עשויים לסבול מכוויות קשות כתוצאה ממגע עם תנורי ספילות או מפזרי חום. "כלבים לא מודעים לכך שהתנור חם ועלול לפגוע בהם, כך שיש להם נטייה להפוך אותם, להיתקל בהם ולהתקרב אליהם כדי ליהנות מהחום שהם מפיצים", מזהיר ליליאן. "כלבים בעלי פרווה ארוכה כמו גולדנים, יכולים לעבור ליד תנור והשערות עלולות להישרף בקלות ומכאן הדרך קצרה לכוויה".

 

חתול (צילום: ארז ארליכמן)
 

הכלב סובל מכוויה עקב מפגש לא נעים עם התנור הביתי? ראשית, כדאי לשמור את מספרו של הווטרינר המטפל בהישג יד. במידה והפרווה בוערת יש לכבותה באמצעות מגבת רטובה, לא באמצעות מים קרים ולגשת במהירות לווטרינר. "אין למרוח מרגרינה או כל חומר אחר עד שהווטרינר יבדוק את המקום מקרוב", ממליץ ליליאן. "לעיתים הכוויות נראות מבחוץ איומות, אך ללא פגיעה פנימית או שיתכן שהפרווה נראית תקינה, אך העור שרוף. רק אחרי גילוח המקום ניתן יהיה לטפל בפציעה ביעילות". יוצאים מהבית? כבו את אמצעי החימום. אם הכלב סובל מקור, אפשר לרפד את מקום מושבו בשמיכות נוספות.

 

יוצאים לטיול 

בעוד שהטיול בסביבה הקרה בחוץ עורם קשיים בעיקר על בעלי הכלבים, למרבית הכלבים בעלי שיער ארוך אין בעיה עם הטמפרטורות הנמוכות. כלבים בעלי פרווה קצרה, מעוטי פרווה או בעלי רגלים קצרות הם בעלי סיכויים גדולים יותר להצטנן. כדאי להוציא אותם לטיול בחוץ בהפוגות בין הגשמים, ואפילו לקחת אותם על הידיים מעל שלוליות, כדי שיוכלו לעשות את צרכיהם בשלום.

 

שילוב של קור, רטיבות וכלב נטול פרווה עלול לגרום לכלב לאבד את העמידות לקור ולחלות. לכלבים קצרי שיער הרועדים מקור, כדאי לשלול קודם שאין להם בעיות רפואיות ולרכוש להם סוודרים או ביגוד מחמם מיוחד לכלבים. 

 

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 

חזרתם ספוגים במים ובוץ מהטיול בחוץ? מומלץ להכין מראש מגבת לכלב בכניסה לבית. "כדאי לייבש את הכלב היטב לפני שמכניסים אותו הביתה ולא לתת לו להתייבש לבד מול התנור. במקרים קיצוניים בהם הכלב רטוב מאוד, אפשר להשתמש במייבש שיער אך חשוב להקפיד על מרחק ביטחון של לפחות 40 ס"מ מפרוות הכלב כדי שלא לגרום לכוויה", מייעץ ליליאן. "לאחר שהכלב התייבש, אפשר לקרבו למקור חום, אך רק תחת השגחה".

 

במהלך הטיולים חשוב להקפיד על טיול בעזרת רצועה ומחסום פה, העשויים למנוע מהכלב לאכול גופים זרים ומזיקים בחוץ.

 

אמבטיות חורפיות 

לא מומלץ לקלח כלבים בחורף, אך במידה והכלב התלכלך בצורה מוצלחת במיוחד, ניתן לרחוץ במים בטמפרטורה פושרת ולדאוג כי חדר האמבטיה יהיה מחומם. "כלב שנוטה להתלכלך בתדירות גבוהה ובעליו חושש מגורל הספות והשטיחים, ניתן לרחוץ את הכלב עם שמפו מתאים", מסביר ליליאן. "אני סבור כי הקפדה על הברשה יומיומית תמנע את הצורך במקלחות לכלב". אפשר לספר את פרוותם של הכלבים בחורף, אך אם החלטתם לעשות כן, מומלץ כי אדם מיומן ומקצועי יספר את הכלב.

 

כלב רטוב (צילום: shutterstock)
כלב רטוב(צילום: shutterstock)

 

פינה חמה 

ברוב הבתים כלבי המחמד ישנים בבית. במידה והכלב מבלה את זמנו בגינה או שהוא משמש ככלב עבודה, חשוב לשקול אם הוא יהיה מסוגל לשרוד את החורף בחוץ. "לא כדאי להסתמך ששכבת השומן בפרווה תציל אותו מפני הקור. חשוב לדאוג לכלב למלונה או מחסה מפני רוחות וגשמים", מציין ליליאן.

 

במידה והחלטתם להתקין במלונה מנורת חימום אדומה שתפזר חום באופן אחיד, יש להתייעץ עם איש מקצוע. על מנת ליצור בידוד בין האדמה הקרה למלונה עצמה, כדאי לשים מתחתיה משטח מבודד. ריפוד המלונה בשמיכות עבות יעזרו לכלב לשמור על החום במלונה. כדאי להציבה סמוך לקיר או לסוכך שישבור את כיוון הרוח. 

 

הכלבה לא מעוקרת והמליטה גורים? זהירות, הם רגישים מאוד לקור. אין להשאיר גורים מתחת לגיל שנה בתקופת החורף בתנאים בהם יש קור וגשם מאחר שהם רגישים מאוד למחלות.

 

כיום ישנם מבחר מוצרים רחב של מיטות לכלבים המכילות מצעים רכים בגדלים שונים. בחלק התחתון של רוב הכלבים יש מעט פרווה ומגע עם הרצפה הקרה אינו נעים, כך שמומלץ להעניק להם מצע רך ונעים בעזרת מגבות ישנות או שמיכה. שילוב של אמצעי חימום יחד עם אהבה וליטופים רבים, עשויים להעביר לכם את החורף בהנאה רבה עם חיית המחמד הביתית.

 

   

 

חשבתם שהחתול הביתי המפונק מוגן מפני סכנות בבית? להבדיל מאחיו לזנב שנלחמים על חייהם ברחובות, מלכי ומלכות הבית השעירים נהנים אומנם מאקלים חמים ומזון זמין, אך עדיין אורבות להם בכל פינה הזדמנויות להיפצע. חתולים הם סקרנים מטבעם וברגע שמשלבים זאת עם חוטי חשמל ביתיים, קיים פוטנציאל לחגיגה מחשמלת ומסוכנת. סימני נשיכות שיניים על חוטי חשמל הם תופעה שכיחה וכדי למנוע מקרים מצערים, מומלץ להסתירם היטב או להצטייד בשרוולי פלסטיק שיאגדו בתוכם את החוטים באופן בטוח. 

 

רוב החתולים מפתחים חיבה מיוחדת לגופי חימום חשופים ונוטים להתקרב אליהם מבלי שהם מודעים לסכנה. בזמן שהייתכם בבית, מומלץ להשגיח על החתול שלא יתקרב לגופי החימום כמו תנורי חשמל, נפט או גז. גם מפגש תמים של זנב בתנור חם עלול להסתיים בכאבים עזים.

 

חתול (צילום: ארז ארליכמן)
(צילום: ארז ארליכמן)

 

הנמר הקטן בבית אוהב לבדוק את המתרחש על השיש או התנור במטבח? כדאי שלא להשאירו לבד בזמן הבישולים. כדאי לכבות את הלהבות בכיריים ולמנוע מצבים בהם החתול מחליט לגלות התלהבות יתרה בבדיקת הארוחה המתחממת בתנור.  גם מכונות כביסה ומייבשים מהווים מקום מחבוא מצויין לחתולים ורגע לפני שתפעילו תוכנית כביסה בהרתחה או ייבוש בחום גבוה, כדאי להציץ פנימה ולוודא שלא מסתתר במכונה יצור מנומנם ורגוע.
 
אפשר לתחם את המקומות הללו אם החתול מגלה עקשנות לבלות בהם במהלך החורף וכן להשתדל שלא להשאיר גופי חימום מסוכנים פעילים במהלך הלילה, או במידה ואתם נמצאים מחוץ לבית והחתול נשאר בגפו.
 
החתול אוהב לצפות על הנעשה ברחוב מהחלון הביתי? למרות הגשם והקור, רוב החתולים המבלים את זמנם בעיקר בבית, לא יחמיצו הזדמנות לצפות בשידורים חיים של הטבע האורבני מעבר לזגוגית או לתריסים. למרות המיתוס שחתולים ינחתו תמיד על רגליהם, כדאי למגן את פתחי החלונות ברשתות הגנה ולמנוע נפילה של חתולים מבניין המגורים. הרשתות מצויינות גם לדירות בקומות נמוכות ואפילו בתים צמודי קרקע, בהם בעלי החתולים לא מעוניינים שהחתול יחליט לברוח מחוץ לבית.  

 

כדורי שיער והברשות יומיות 

רוב בעלי החתולים פיתחו מערכת יחסים מורכבת עם שערות החתולים הנותרות על הבגדים והספות בסלון. עם בוא החורף, חלה עליה בצפיפות ובכמות הפרווה ועימה גם הסיכון בהיווצרות כדורי שיער (הרבול) במעי החתול. כדורי השיער עשויים לגרום לחסימה בדרכי העיכול ומי שנמצא באוכלוסיית הסיכון הינם חתולים מגזע ארוכי שיער, אך גם קצרי השיער סובלים מכך.
 
דרך יעילה בכדי לצמצם את תדירות כדורי השיער וסילוק השיער העודף היא הברשת החתול בעזרת מברשת פעם ביום, במידה והחתול מאפשר להבריש אותו. החתולים מנקים עצמם באמצעות הלשון מספר רב של פעמים מדי יום במסגרת פסטיבל טיפוח עצמי קפדני, ההברשה תחסוך מהם את הצורך להתמודד עם בליעת שערות רבה. החתול סובל מבעיית כדורי שיער? אפשר להתייעץ עם הווטרינר המטפל ולרכוש עבורו מזון איכותי מיוחד או להיעזר בתכשירים שמטרתם למנוע היווצרות כדורי שיער. 
 
חתולים מתלקקים (צילום: shutterstock)
חתולים מתלקקים(צילום: shutterstock)

 

תזונה 

אין צורך לשנות בצורה ניכרת את תזונת החתול הביתי, שגם כך מפתח נטייה להשמנה. אם יש לכם את האפשרות הכלכלית לרכוש מזון באיכות טובה, מומלץ להתמקד במזון ברמת פרימיום או סופר פרימיום, משום שהמרכיבים שבו מכילים חומרים מהחי ולא תחליפים סינתטיים. אם אתם מגישים לחתול אוכל מקופסאות שימורים, מומלץ להגישו בטמפרטורת החדר ולא קר או חם מדי.
 
אחת המגיפות של השנים האחרונות היא חתולים הסובלים ממשקל יתר. כדי שלא תסיימו את החורף עם בטטות כורסה שעירות, נסו להרבות במשחקים אנרגטיים עם החתול בבית מדי יום במשך כ-15 דקות לפחות. ההנאה מובטחת לשני הצדדים.

חתול (צילום: ארז ארליכמן)
חתול(צילום: ארז ארליכמן)
 
 

פרעושים וקרציות 

האם צריך להמשיך בטיפולי המניעה נגד הטפילים והקרציות? בעלי חתולים רבים סבורים שעם הירידה בטמפרטורות, גם המזיקים השונים מפחיתים את פעילותם. שימו לב לכך אם החתול מתגרד ללא הפסקה, אם יש נשירת שיער, אם יש גלדים על העור, אדמומיות, בעיות עור כגון נקודות אדומות הממוקמות באיזור מסויים או מפוזרות בכל הגוף, פצעים שנגרמים על ידי הגירוד עצמו. אותם הפצעים אגב, יכולים לחוות זיהום משני על ידי החיידקים שתופסים טרמפ עם הפרעושים. כדאי לשים לב שפרעושים הגורמים לאלרגיה אצל חתולים וכלבים מסויימים, בלי קשר לכמות הפרעושים. הדבר נובע מהחומר הנמצא ברוק הפרעוש (אלרגן) שמוזרק לעור חיית המחמד, טרם שאיבת הדם ממנה. 
 
כלב וחתול (צילום: shutterstock)
כלב וחתול(צילום: shutterstock)
 
הבחנתם בנקודות שחורות בפרוות החתול? זוהי כנראה צואת פרעושים, שהיא לא אחרת מאשר דם קרוש אותו הפרעוש מצץ זמן מסויים לפני כן. גם אם החתולים שלכם לא יוצאים מתחומי הבית, מומלץ להמשיך לטפל בהם בתכשירי מניעה פעם בחודש. אם לא תטפלו בבעיה בהקדם, תזכו לביקור נימוסין של אוכלוסיית פרעושים גדולה יותר בתחילת פברואר ומרץ, דבר שיהיה קשה להיפטר ממנה ללא ריסוס מתאים. 
 
בבתי אב בישראל ישנם גם חתולים ביתיים הנוהגים לטייל בחוץ ולחזור לביתם כדי לנוח, לאכול או לישון. אותם חתולים חשופים לסכנות דומות שלהן חשופים חתולי הרחוב ומומלץ להקפיד על כך שיהיו מחוסנים, מעוקרים או מסורסים. טיפול מניעתי יעזור גם בימים החמים בחורף הישראלי, בהם עלולים לקום לתחייה כל אותם פרעושים ששמרו על שביתת אש עקב הקור. מומלץ לבדוק את אוזני החתול אם הבחנתם שהוא מרבה להתגרד באיזור. ייתכן שהוא סובל מקרדיות, תופעה שכיחה למדי באוזני חתולים.
 
יש לזכור שלא לחטט באוזני החתול בעזרת מקלונים לניקוי אוזניים או עם האצבעות, אלא לקחת אותו לווטרינר שיוכל לתת אבחון וטיפול מתאים נגד הקרדית.

 

  

 

חייהם הקצרים של חתולי הרחוב מלווים במאבקים יומיומיים קשים - הם נלחמים על מזונם, מנסים לאתר פינה בטוחה להעביר בה את הלילה ובין מפגשים לא נעימים עם כלבים, קרבות בין חתולים זכרים על טריטוריות, תאונות דרכים ומתעללים למיניהם, כעת בתקופה הגשומה של השנה, מדובר באתגר קשה במיוחד להישרדות. האכלת חתולי רחוב היא אחת מנקודות המחלוקות הקשות בין מאכילי חתולים לגופי שימור טבע, לא רק בישראל, אלא גם ברחבי העולם. החתולים המשוטטים, גם חתולי בית שיוצאים לשוטטות חוץ, צדים מיליארדי חיות בר קטנות, ביניהן ציפורי שיר, זוחלים, דו חיים ויונקים קטנים.

 

"מחלות זיהומיות ומחלות נשימה מהוות את הסיכון הגדול ביותר לחתולי הרחוב בישראל, שגם כך מצבה של המערכת החיסונית שלהם אינו מזהיר עקב תזונה לקויה", אומרת ד"ר סתוית כהן מ"מרפאת החיות של סתוית" בגבעתיים. "הצרות בדרך כלל מתחילות עם שילוב של מספר מחלות במערכת הנשימה של החתולים הכוללות מספר סוגים של וירוסים וחיידקים. כל אחד עלול לגרום להידרדרות במצבו הבריאותי של החתול ואף למותו במידה והוא לא מטופל כראוי".  

 

חתולי רחוב (צילום: shutterstock)
חתולי רחוב(צילום: shutterstock)

 

מחלות נשימה בעיקר בקרב גורי חתולים צעירים. לדבריה, "ניתן לזהותן על ידי התעטשויות, הפרשות מוגברות מהעיניים ומהאף, דלקות עיניים, חוסר בתיאבון, שיעולים שעלולים להתפתח גם לדלקת ריאות", מדגישה כהן. "גור חתולים שהצליח לשרוד את הוירוס ברחוב ללא חיסון, עלול להיות נשא ולחלות בכל פעם שיחווה עקה (מתח) גדולה". 

 

בנוסף, ישנו וירוס שגורם לכיבים בפה, בלשון ובחלל ועלולים למנוע מהחתול לאכול את מזונו מאחר והוא נתון בכאבים עזים. "חתול שלא מקבל אוכל עשוי לפתח תוך מספר מועט של ימים מחלות כבד קשות ואם לא יטופל במהירות, מצבו ידרדר וסיכויי הישרדותו נמוכים במיוחד", היא מציינת. "אך מה שבולט בעיקר בתקופת החורף הוא חיידק הכלמידיה, שפוגע בעיני החתולים באמצעות מגע בהפרשות עין נגועות".

 

המראה השכיח בתקופת החורף של חתולים בעלי עיניים פגועות, עשוי להצביע על כך שהם נפגעו מהקומפלקס הויראלי. "דלקת העיניים גורמת להפרשות מוגלתיות מהעיניים ואם ההפרשות לא מנוקות, הדלקת תחריף ועשויה לגרום לחתול לאבד את מאור עיניו", מדגישה כהן. "הטיפול בכלמידיה הינו פשוט יחסית ואם הצלחתם ללכוד את החתול ולהביאו לטיפול וטרינר, לאחר שהוא יזכה לטיפולו אנטיביוטי וינוקו ההפרשות מהעיניים, עיקר המטלה של הדואגים לחתולים, תהיה מריחת משחת עיניים אנטיביוטית שמתאימה גם לבני אדם וניתנת לרכישה בקופות החולים או בבתי מרקחת באמצעות מרשם וטרינרי".

 

כלב (צילום: ארז ארליכמן)
(צילום: ארז ארליכמן)
 

 

מחסה מפני גשם ורוחות

חתולים בדומה לבני האדם מחפשים מקום מפלט חם ונעים בזמן שהטמפרטורות צונחות והגשמים כובשים כל חלקה יבשה. "עיקר המאמצים של חתולי הרחוב מושקעים בניסיון לחמם את גופם והם יבלו זמן רב בניסיון לאתר מזון בתנאי שטח קשים ורטובים", מסבירה כהן. "מי שסובל מכך הם בעיקר הגורים מאחר והם לא מקבלים את התזונה הנחוצה להם מהאם המיניקה, שגם נאבקת על מזונה, כך שאין לה יכולת לספק להם את האנרגיה ונוגדנים הדרושים להנקה".

 

אחת הדרכים לסייע לחתולי הרחוב להתמודד עם מחלות היא סירוס ועיקור חתולים. "אחרת זו כמו מלחמה בטחנות רוח וכל שנה יצטרפו עשרות אלפי גורים נוספים למעגל הסכנה", מוסיפה כהן.

 

אם אתם מעוניינים לסייע בעיקור וסירוס חתולי הרחוב, נסו לפנות למחלקה הווטרינרית במקום מגוריכם או עם וטרינרים פרטיים."חיסון החתולים בחיסונים משולשים ולעיתים מרובעים יגינו עליהם מפני הוירוסים השונים עם שילוב של עיקור וסירוס", ממליצה כהן. "אני מאמינה כי ברוב המקרים גם תזכו להנחות משמעותיות במחיר".

 

חתול (צילום: ארז ארליכמן)
(צילום: ארז ארליכמן)

אם החלטתם להאכיל חתולי רחוב, כדאי להגדיל את כמות המזון בכ-10 אחוז כדי לעזור להם לאגור אנרגיה ולהתחמם. מומלץ להמשיך לספק להם קערות מים זמינות, אחרת הם יחפשו את הנוזלים במקומות לא בריאים בהם יש מים לא נקיים, כדוגמת שלוליות מים עכורות, צינורות ניקוז של מזגנים ומכוניות. 

 

נקישה מצילה חיים

להבדיל מבני האדם, לחתולים רבים בחורף אין אמצעי חימום והם מחפשים מקומות כדי להתחמם בהם כמו מנוע של מכונית, דבר שעשוי לסכן את חייהם.

 

חתול (צילום: ארז ארליכמן)
(צילום: ארז ארליכמן)

 

רגע לפני שתצאו לדרכם המוטורית בבוקר, או אם חניתם לפני מספר שעות והמנוע עדיין מפיץ חום, כדאי לתת מכה קלה על מכסה המנוע או אפילו להציץ מתחתיו, כדי להבריח את הדייר השעיר שניסה למצוא שם מפלט חמים מהקור.

 

רוצים לאמץ כלב או חתול? בואו למדור האימוץ השבועי של ynet

 


פורסם לראשונה 13/01/2008 16:36

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
זקוקים לחום ואהבה
צילום: shutterstock
מומלצים