שתף קטע נבחר

המנצח דניאל ברנבוים קיבל אזרחות פלסטינית

"זה כבוד גדול לקבל הצעה לדרכון", אמר אמש ברמאללה בתום רסיטל פסנתר של בטהובן, "בורכנו - או קוללנו - לחיות ביחד. אני מעדיף לראות זאת כברכה". יו"ר סיעת ש"ס בתגובה: "בושה למדינת ישראל. מי ערב לנו שאדם הרואה כבוד בקבלת נתינות אויב לא יעביר מידע לאויב?"

דניאל ברנבוים, המנצח והפסנתרן הישראלי עטור התהילה, קיבל אזרחות פלסטינית ואמר כי הוא מאמין שמעמדו הנדיר יוכל לשמש כמודל לשלום בין שני העמים.

 

"זה כבוד גדול לקבל הצעה לדרכון", אמר אמש ברמאללה בתום רסיטל פסנתר של בטהובן, עיר שבה מתקיימת מזה שנים פעילות ענפה מצד האמן לקידום מוזיקאים ערבים וישראלים צעירים.

 

"קיבלתי את זה גם מפני שאני מאמין שגורלם של הישראלים והפלסטינים קשור בקשר שלא ניתן להתיר", אמר ברנבוים. "בורכנו - או קוללנו - לחיות ביחד. אני מעדיף לראות זאת כברכה. העובדה שאזרח ישראלי יכול לזכות בדרכון פלסטיני יכולה לסמל שהדבר אפשרי".

 

יו"ר סיעת ש"ס, ח"כ יעקב מרגי, אמר בתגובה כי "בושה למדינת ישראל שאדם כזה נושא באזרחות ישראלית". ח"כ מרגי קרא לכל מוסדות התרבות בישראל שלא להזמין את ברנבוים להופיע אצלם. "בימים בהם נופלים קטיושות על ילדי שדרות וישראלים נהרגים ביהודה ושומרון, אזרח ישראלי המקבל אזרחות של ישות שמדינת ישראל הגדירה כישות אויב, בעיני הוא משתף פעולה עם האויב".

 

ח"כ מרגי הוסיף כי "תעודת הזהות של בירנבוים מתביישת בו. גם אם שר הפנים לא ישלול את תעודת הזהות של בירנבוים, בגלל היותו אזרח של מדינת אויב, אני בטוח שבעיני אזרחי ישראל הוא איבד את התוקף המוסרי מלהיות ישראלי. אני לא מצליח להבין מה המרחק בינו לבין עזמי בשארה. מי ערב לנו שאדם הרואה כבוד בקבלת נתינות אויב לא יעביר מידע לאויב?", תהה יו"ר סיעת ש"ס.

 

בחודש ספטמבר אשתקד, בטקס חגיגי לרגל יום השלום הבינלאומי, הוענק לברנבוים התואר שליח שלום של האו"ם. התואר ניתן לו על תרומתו לקידום השלום וההידברות בין ישראלים לפלסטינים, בעיקר על רקע פעולותיה של תזמורת "דיוואן", שהקים ביחד עם האינטלקטואל הפלסטיני המנוח, אדוארד סעיד. התזמורת, שמופיעה בכל העולם, מורכבת ממוזיקאים צעירים וישראלים.

 

בשנת 2005 גרם לסערה כשסירב להתראיין לגלי צה"ל משום שהמראיינת, כתבת התחנה דפנה ארד, לבשה מדים. "איך את מגיעה למקום כזה כשאת לבושה בצורה הזו?", הטיח בחיילת המנצח בטרם התנצל והסביר כי לא מדובר בעניין אישי. שמו של ברנבוים נקשר לשערוריות נוספות, שהידועה שבהן היתה כשניצח על קונצרט של ואגנר, והוכרז אישיות בלתי רצויה על ידי הכנסת, עד שהסכים להתנצל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברנבוים ברמאללה. ארכיון
צילום: איי אף פי
ח"כ מרגי: בושה למדינה
צילום: חיים הורנשטיין
מומלצים