שתף קטע נבחר

השביתה נמשכת: אין צווי מניעה למרצים

שביתת הסגל האקדמי הבכיר באוניברסיטאות נכנסת ליומה ה-86, לאחר שבית הדין הארצי לעבודה החליט לדחות ליום שני הבא את ההחלטה אם להוציא צווי מניעה. השופטים כתבו בהחלטתם: "אנו סבורים שיש לתת פרק זמן קצר נוסף למיצוי המו"מ". ראשי האוניברסיטאות יכנסו היום ישיבת חירום כדי לדון בעתיד השנה האקדמית

שביתת המרצים נמשכת, ושנת הלימודים כולה עלולה להתבטל: בית הדין הארצי לעבודה החליט הלילה (יום ב') שלא להוציא צווי מניעה לסגל האקדמי הבכיר, השובת כבר 85 ימים. הבוקר נכנסה השביתה ליומה ה-86, וימים ספורים לפני המועד שבו היה אמור להסתיים סמסטר החורף, הסטודנטים עדיין לא יודעים אם שנת הלימודים כולה תרד לטימיון. 

 

על-פי החלטת נשיא בית הדין הארצי לעבודה, השופט סטיב אדלר, בית הדין יתכנס שוב רק בעוד שבוע מהיום - ביום שני הבא, כשהסמסטר הנוכחי אמור להסתיים ביום חמישי הקרוב. יושב ראש ועד ראשי האוניברסיטאות, הפרופסור משה קווה, החליט לכנס היום פגישה דחופה של נשיאי האוניברסיטאות על מנת לדון בהחלטה ובגורל השנה האקדמית.

 

בתוך כך, הסגל הזוטר באוניברסיטה העברית בירושלים הודיע כי הוא מצטרף לשביתת הסגל האקדמי הבכיר וישבית את הלימודים באוניברסיטה בין השעות 12:00-16:00. עד כה נמנע הסגל הזוטר באוניברסיטה העברית מלהצטרף לשביתה. הסגל הזוטר צפוי להצטרף לסטודנטים מכל רחבי הארץ שיצעדו לעבר הכנסת במחאה על המשבר המתמשך.

 

הצעת אדלר נדחתה

השופט אדלר כינס אתמול דיון ארוך בשאלת הוצאת צווי מניעה למרצים, כפי שביקשו ראשי האוניברסיטאות. אדלר הציע למרצים לשוב להוראה, ולהשבית רק את המחקר האקדמי, אך נענה בשלילה. המרצים הסבירו כי "הנזק מהפסקת תקציבי המחקר לאקדמיה גדול יותר מהנזק שנגרם לסטודנטים ולאוניברסיטאות" ולכן סירבו.

 

עו"ד אורנה לין, המייצגת את המרצים טענה בבית המשפט כי מדובר בשביתה כלכלית טהורה: "זו שביתה סבירה ומידתית בחלקיות שלה. אנו מבקשים מבית הדין שיתווך בין הצדדים במקום להוציא צווי מניעה".

  

השופטים סטיב אדלר, ורדה וירט-ליבנה ויגאל פליטמן כתבו בהחלטתם: "לא מצאנו להוציא מלפנינו לעת הזו צווים כנגד השביתה. אנו סבורים כי יש לתת בידי הצדדים פרק זמן קצר נוסף למיצוי המשא ומתן, שלאחריו, נחזור ונשקול את הבקשה".

 

שר האוצר, רוני בר-און, אמר בתגובה להחלטת בית הדין: "בשבוע הקרוב נמשיך במאמץ למצוא פתרון ראוי לסכסוך מול המרצים. זאת, במגבלת יכולות המשק. אין באי-מתן הצווים הלילה כדי להרחיב את האפשרויות לסיום הסכסוך".

 

אולמרט למרצים: תאמצו את הפשרה

עוד לפני החלטת בית הדין, זומנו אמש ראשי האוניברסיטאות לפגישה עם מזכיר הממשלה, עובד יחזקאל. ראש הממשלה, אהוד אולמרט, עודכן במהלך, שאותו יזמו נציגי האוניברסיטאות. יחזקאל שמע את טענותיהם, אך גם בפגישה זו לא הושגה ההתקדמות המיוחלת. ראש הממשלה קרא למרצים בישיבת הממשלה השבועית לאמץ את הפשרה שהציע בית הדין: "אני פונה אליכם ברגע האחרון כדי שלא תאלצו להגיע לעבוד תחת צווים. אנחנו כבר למודי לקחים משביתות קודמות שנמשכו זמן ארוך מהנדרש".

 

במהלך הדיון שהתקיים בבית הדין הארצי לעבודה, הזהיר יושב ראש ועד ראשי האוניברסיטאות ונשיא אוניברסיטת בר-אילן, פרופ' משה קווה, כי אם לא יינתנו צווי מניעה, "לא רק הסמסטר יבוטל, כי אם שנת הלימודים כולה". עם זאת, נשיאי האוניברסיטאות הבהירו כי יחכו להחלטת בית הדין לפני שיודיעו על ביטול הסמסטר - ואולי גם שנת הלימודים כולה.

 

לדברי קווה, "הודענו כבר מזמן כי מועד ביטול הסמסטר הוא 13 בינואר. לא מדובר כאן רק בסמסטר א' וב', אלא בשינוי גורף לכל הלוח השנתי. הנזק יהיה בלתי הפיך, לא ניתן יהיה להשלים הוראה של שנה. השביתה היא כבר מאסה קריטית וכפיזיקאי אני אומר - זו מאסה של פצצת אטום. נכון שכל צד שינה את עמדותיו במהלך המשא ומתן, אך זה לא מספיק וצריך אולי עוד 80 יום אם לא יינתנו צווי מניעה".


פורסם לראשונה 14/01/2008 00:51

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אדלר. המו"מ לא הגיע למיצוי
צילום: עטא עוויסאת
צילום: מיקי קורן
פרופ' קווה. האיום ימומש?
צילום: מיקי קורן
בר-און. מחפש פתרון ראוי
צילום: אלכס קולומויסקי
הפגנת סטודנטים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים