שתף קטע נבחר

צעדה אל משרדי החינוך העצמאי: "די לגזענות"

חברי ארגונים חברתיים ונשים הפגינו בשכונת הבוכרים בירושלים נגד אפליית התלמידות הספרדיות ברשת בית יעקב. התושבים החרדים לא הצטרפו למחאה - "כולם חוששים להתעמת עם הנהלת החינוך העצמאי"

סיפור אפליית הבנות הספרדיות בבית-יעקב שבעמנואל ממשיך להכות גלים: לאחר שהפרשה התפרסמה בכלי התקשורת והנושא אף הגיע לועדת החינוך של הכנסת, נכנסים כעת לתמונה גם ארגונים וגורמים חוץ-חרדים. היום (ג') הפגינו כמה עשרות בני אדם מול משרדי החינוך העצמאי, אליו משתייכת רשת בית יעקב, בשכונת הבוכרים בירושלים, כדי למחות על אפלייתן של בנות ספרדיות בבואן להתקבל ללימודים במוסד היוקרתי.

 

בין המפגינים נכחו פעילים חברתיים וארגוני נשים, ביניהם "מרכז תמורה" המספק ייעוץ משפטי במקרים של אפלייה, ארגון הנשים המזרחיות "אחותי" וארגון הנשים הדתי "קולך". דווקא הורים שבנותיהם נפגעו מאפלייה במוסדות לימוד לא נכחו במקום. המפגינים נשאו שלטים עליהם נכתב: "בית יעקב - מסורת של גזענות"; "הקול בית יעקב והידיים ידי עשיו"; המפגינים עשו כל שביכולתם לעורר את הציבור החרדי המתגורר בשכונה בעזרת קריאות במגפון ושריקת משרוקיות.


המפגינים במשרד החינוך העצמאי (צילומים: גיל יוחנן)

  

"לכל תושבי הבוכרים", קראה אחת המפגינות, "קיים בתוככם הבניין של החינוך העצמאי שמפריד בין תלמידות אשכנזיות למזרחיות בבית יעקב. הם בנו חומת הפרדה ביניהן. לא נותנים לאותן בנות להיות באותם המסדרונות. הכריחו אותם ללבוש תלבושת אחידה כדי שיוכלו לזהות ביניהן. לא ניתן שהם יפגעו בנפשות הטהורות והזכות של התלמידות. בוז לבית יעקב", קראה המפגינה והקהל הגיב בשריקות בוז רמות במשרוקיות.

 

ראובן אברג'יל, ממנהיגי תנועת הפנתרים השחורים, אף הוא הגיע להפגנה כדי להביע את מחאתו. "אין בכם שמץ של יהדות. הגזענות הזו אינה תואמת את הדת", קרא לעבר הבניין שחלונותיו נותרו מוגפים וממנו לא יצא איש כל זמן ההפגנה. התושבים מצידם, לא ששו להצטרף לקבוצת המפגינים.

 

אישה המתגוררת ממול משרדי הנהלת החינוך העצמאי שמעה את ההמולה בחוץ ויצאה אל המרפסת כדי לראות במה מדובר. "החילונים הם לא יודעים מה זה חינוך של בת חרדית. זה צחוק מה שהם עושים", התקשתה להסתיר את חוסר שביעות רצונה מהתערבותם של גורמים שאינם חרדים במתרחש בבתוככי המגזר פנימה. האישה העידה על עצמה שהיא בעצמה ספרדיה ושבתה לומדת באחת מבתי הספר היוקרתיים של בית- יעקב בעיר.

 

"יש ספרדיות שהן רחוביות'"

"את הבת שלי קיבלו כי היא באה מבית טוב ולא הייתה שום בעיה. אבל מי שלא מתאימה לרוח של בית יעקב, מי שלא צנועה, לא יכולה להיות שם", פסקה האישה. אחת שהיא 'רחובית' תקלקל את כולם. אמא צריכה לחנך את הבת שלה ממתי שהיא ילדה. אי אפשר להתחיל לחנך ילדה מגיל 14. אם לא חינכו אותה בבית כמו שצריך, אז בית הספר לא יוכל לעשות זאת. יש הרבה ספרדיות שהן 'רחוביות'. אבל מה שעושים בבית יעקב", הסבירה, "זה לא גזענות ולא אפליה. פשוט לא רוצים להכניס לבית הספר בנות מופקרות".


הצעדה בשכונת הבוכרים

 

בשולי ההפגנה, עמד יואב ללום, הסתכל במתרחש אך נמנע מלהתערב בקהל הססגוני והרעשני שפקד את השכונה. ללום הינו הסמן החרדי היחיד אשר יוצא באופן מוצהר נגד אפליית ספרדים במוסדות חינוך חרדיים. כחלק מפעילותו הקים ללום אתר אינטרנט דרכו מגיעות כ-500 פניות מדי תקופת רישום וגייס לצידו במאבק את הרב יעקב יוסף, רב שכונת הבוכרים ובנו של של הרב עובדיה יוסף.

 

כשנשאל מדוע אין אף גורם חרדי בהפגנה, ענה: "אין שום סיבה שאני למשל אארגן הפגנה, כי אף אחד לא יבוא. גם אם אכסה את כל ירושלים במודעות רחוב, יהיו פה פחות ממניין של אנשים חובשי כיפות שחורות".


מעבר לגדר

 

לדבריו, הסיבה לכך היא בשל החשש הגדול של הורים להיחשף ולהתעמת בגלוי עם אנשי הנהלת החינוך העצמאי. "יש בת מפתח תקווה שלא קיבלו אותה לבית יעקב ואבא שלה הגיש עתירה לבית משפט. יום למחרת הוא כבר קיבל טלפון מהתלמוד תורה של הבן שלו, שזה גוף אחר, ישות אחרת, והודיעו לו: בוא קח את הבן שלך". ללום מצידו, מצפה לשינוי תפיסתי מצד הנהגת ש"ס. "הרב יעקב יוסף סיפר שבאו לאבא שלו וסיפרו לו על מקרים שלא קיבלו בנות לבית הספר והוא פשוט היה בוכה עם ההורים. אני מצפה מהרב ומש"ס שיבואו ויגידו משהו. במקום זאת, מי שניסה לטרפד את הדיון בנושא בוועדת החינוך של הכנסת היה השר משולם נהרי שחשש שיהיה מזה חילול ה'. מה יעזור אם נתעלם?", הוא מזדעק. "התופעה הייתה קיימת לפני 60 שנה והיא עדיין קיימת ורק גדלה, ואת הח"כים זה לא מעניין".

 

ללום מצידו, על אף שנמנע מלהתערב בקהל הססגוני, הרעשני והחילוני ברובו, העיד מצידו שהגיע רק כדי לחזק. הוא כואב את העובדה שבציבור החרדי יש פחד רב לצאת כנגד הנושא בצורה גלויה. הוא מקווה שדווקא התעוררות של גורמים חילונים, אל מול ההשתקה בתוככי המגזר החרדי, תוכל להשפיע, "כי אולי אז יראו שיש ציבור שזה מפריע לו", סיכם.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"מסורת של גזענות". הצעדה
צילום: גיל יוחנן
מול משרדי החינוך העצמאי
צילום: גיל יוחנן
יואב ללום. את ש"ס זה לא מעניין
צילום: דודי ועקנין
מומלצים