שתף קטע נבחר

ימי השובבי"ם: כך תכפר על משכב עם אשת איש

צריכים כפרה? זה הזמן: בישיבת המקובלים "נהר השלום" הכינו עבורכם תפריט מפורט לכפרת עוונות ויש תיקון גם לחטאים הפרועים ביותר

בימים אלה מציינים בעולם הישיבות את ימי תיקון השובבי"ם. הביטוי שובבי"ם מורכב מראשי התיבות של הפרשיות הראשונות בספר שמות: שמות; וארא; בא; בשלח; יתרו; משפטים ו"ימי השובבי"ם" מתייחסים לתקופה בה קוראים בתורה את הפרשות הללו - שבועיים לאחר חנוכה עד ראש חודש אדר.

 

תקופת השובבי"ם בקבלה נחשבת ככזו המסוגלת לכפר על עוונות. על פי תורת הסוד יש לכל שבוע בתקופה זו סגולה לתקן עוון מסוים באופן מפורט וכך לבאים ביום שני השבוע לישיבת המקובלים "נהר השלום" בירושלים ניתנה ההזדמנות לתקן את חטא משכב עם גויה. מי שיגיע ביום חמישי הבא לישיבה, יוכל לתקן, אם חטא, את חטא משכב זכר וכן משכב עם בהמה. 

 

ואיך מתקנים? מי שזקוק לתיקון נידה, כלומר - תיקון חטא קיום יחסי אישות עם אישה בזמן שהייתה בנידתה, והוא מעוניין לכפר על כך - "יטבול ביום התענית שבע טבילות במים קרים כנגד שבעה נחלי המלכות", כך מנחים בישיבת "נהר שלום" את הבאים להשתתף בתיקון.

 

ביום התענית של תיקון משכב זכר ובהמה יצטרך החוטא לטבול כבר תשע פעמים. לפי מספר הטבילות, ניתן להבין כי חטא המשכב עם אשת איש הוא מהחמורים ביותר. ביום התענית יתבקש החוטא לטבול 19 פעמים במים קרים. את תקופת ימי השובבי"ם חותמים בישיבה בתיקון היסוד והעוונות הכללי.

 

על מה צמים 84 תעניות?

על פי תורת הקבלה ניתן לתקן את החטא ולקיים "תיקון" על ידי קיום תפילות, תעניות ומתן צדקה. למשל, על חטא הוצאת זרע לבטלה יש לצום פ"ד (84) תעניות או שניתן גם לעשות פדיון תעניות בכסף, כלומר - לתרום סכום לצדקה נגד ימי התעניות. את הפדיון לחטא עורכים בתפילת מנחה של השבוע המתאים ובישיבת "נהר שלום" מוסיפים גם את תפילת "עננו" של הרב שלום שרעבי, המכונה הרש"ש הקדוש (1720 - 1777), מחבר "פירוש השמ"ש" על כתבי האר"י ו"סידור הרש"ש".

 

הרש"ש נחשב כאחד מגדולי המקובלים בדורות האחרונים ובישיבת "נהר שלום" נוהגים לפי הנהגותיו. התפילה מלאה יסודות קבליים שבהם מבקש האדם לזכך את נפשו מכל חטאיה (זאת על ידי הזכרת שמות קודש שונים על ידי שליח הציבור). במהלך התפילה והתענית תוקעים בשופרות, לומדים תורה ומתוודים על העוונות.

 

תמיכה בקצב, עד הרגע האחרון

בראש הישיבה עומד הרב בניהו שמואלי העוסק בקבלה מעשית אשר צבר לעצמו קהל מעריצים המתרחב עם השנים והוא נחשב כאחד הרבנים הבולטים בעולם הישיבות הספרדי. הרב שמואלי היה אחד ממקורביו של מי שנחשב כגדול המקובלים בדורנו, הרב יצחק כדורי שאת יום פטירתו השני ציינו בשבוע שעבר (כ"ט טבת). מקום נוסף אליו הרב שמואלי מקפיד להגיע הוא בית הכנסת בביתו של הרב עובדיה יוסף, שם הוא דורש מדי פעם במוצאי שבתות לפני דרשתו של הרב עובדיה, המועברת בלוויין ובכלי התקשורת החרדיים.

 

הרב שמואלי עשה לעצמו שם לא רק במסגרות הציבור החרדיות, אלא שהוא מקיים קשר גם עם פולטיקאים ואנשי בידור. אחד מהם הוא הנשיא לשעבר, משה קצב איתו מקיים הרב שמואלי קשר הדוק לאורך השנים. מדי שבוע נהג קצב להגיע לישיבה הממוקמת בשכונת נחלאות וללמוד עימו בחברותא. בימים הקשים של סוף כהונתו ובצל חקירות המשטרה, היו אלו אנשי ישיבת "נהר שלום" מבין היחידים שקיבלו את הנשיא קצב בכבוד רב.

 

קצב הוזמן על ידם בשנה שעברה לטקס הכנסת ספר תורה בישיבה והתכבד בישיבה בשולחן הכבוד בין הרב שמואלי מימינו לרב הראשי לישראל, הרב שלמה עמאר, שישב משמאלו. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דודי ועקנין
ראש הישיבה, הרב שמואלי. יש תיקון
צילום: דודי ועקנין
יש תקווה. טבילה
צילום: Index Open
מומלצים