שתף קטע נבחר

להביס את כנס הרצליה

כשהכנסת משמשת שטיח אדום עליו פוסעת אליטה שמתיימרת לקבוע עבור כולנו סדר יום לאומי, חייבים להציע אלטרנטיבה

בית הנבחרים הישראלי נרתם לארח את מושב הפתיחה של כנס הרצליה, שבמובן מסוים מאתגר בשנים האחרונות את מעמדה של הכנסת עצמה.

 

מארגני הכנס מתבשמים בהצגתו כ"התכנסות החשובה והיוקרתית ביותר בישראל". ואכן, נראה כי ההתכנסות חשובה אף יותר מבית המחוקקים, שכן ראשי ממשלה ונבחרי ציבור אחרים מציגים שוב ושוב את תוכניותיהם הלאומיות דווקא מעל במה זו ולא מעל דוכן הכנסת, כמתבקש במשטר דמוקרטי. וכך, במקום להתקומם נגד תופעה מסוכנת ובלתי דמוקרטית זו, נוהגת הכנסת על פי הכלל הידוע לפיו "אם אינך יכול להביס אותם, הצטרף אליהם", ומשמשת כשטיח האדום עליו תפסע האליטה לפגישת המחזור השנתית של אנשי הצבא, ההון והשלטון.

 

עיון בתוכנייה של כנס הרצליה השמיני מעלה כי המושגים חוסן, ביטחון, אסטרטגיה, מדיניות ולאום ממשיכים לככב גם השנה על הטיותיהם השונות בכותרות המושבים והנאומים, עם רשימת משתתפים המורכבת מאותה אליטה קטנה, מבוססת ומנותקת שמתיימרת לעצב את השיח הלאומי בישראל.

 

ואולם נשאלת השאלה, עד כמה חילופי הרעיונות הפנימיים בקרב חברי הקבוצה המסוגרת הזאת באמת רלוונטיים לחייהם של כלל אזרחי ישראל? האם בדיוניהם המרתוניים על "תפיסת הביטחון הישראלית", יש להם מושג כלשהו על משמעות מושג הביטחון עבור המובטל שלא יודע איך תשרוד משפחתו את החודש הקרוב? או עבור השכירה שמשכורתה לא שולמה כבר חודשים כיוון שהלנת שכר הפכה זה מכבר למכת מדינה, לא פעם על ידי רשויות המדינה עצמן? או עבור עובד הקבלן שמשתכר פחות משכר מינימום כיוון שהכנסת לא מצליחה לאכוף במקרה הזה את החוקים שהיא עצמה חוקקה? ומה לגבי מאות אלפי הילדים החיים מתחת לקו העוני, מה המשמעות של מושג הביטחון עבורם?

 

אלא מה, אנשי כנס הרצליה מאוהבים בתדמיתם היוקרתית. וכיוון שמציאות חייהם של רוב אזרחי ישראל זרה להם לחלוטין, הם בוחרים להתמקד בנושאים "החשובים באמת", כך הם רוצים שנאמין, של מדיניות החוץ והביטחון. כך הם מתיימרים לקבוע גם עבורנו את סדרי העדיפויות הלאומיים. והפוליטיקאים, הרוצים להשתזף בהילה האקסקלוסיבית של הכנס, מספקים לו את הגושפנקא הציבורית למרות שהוא סגור בפני הציבור עצמו. כך מופקעת מאיתנו אחת הזירות המרכזיות שבה מעצבת קבוצה קטנה מאוד חלק גדול מההחלטות המשמעותיות ביותר שהתקבלו כאן בשנים האחרונות.

 

הצורך החיוני בקיומה של במה חלופית לכנס הרצליה, הביאה לכינונו של "כנס הרצליה האלטרנטיבי" תחת הכותרת "ביטחון וחוסן – למי?". זאת במטרה לצקת תוכן אמיתי ורלוונטי במושגי היסוד הללו, חוסן וביטחון.

 

השנה יתמקד הכנס בשאלת הבעלות על המידע ודרכי ההטעיה, העמימות וההסתרה בהן מקודמת מדיניות הפוגעת באוכלוסיות רבות בתחומים שונים. דווקא השנה, לאור החלטתה המחפירה של יושבת ראש הכנסת לארח את מושב הפתיחה של כנס הרצליה במשכן, סוגיית הנגישות שלנו, האזרחים, למידע בעל השפעה מיידית על חיינו הפכה לבוערת הרבה יותר.

 

מסר לא פחות חשוב שטומן בחובו כנס הרצליה האלטרנטיבי הוא "אם אינך יכול להביס אותם, הצע להם אלטרנטיבה. אל תצטרף אליהם". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים