שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  קנדה: כך חולץ לוויתן שנקלע למצוקה
  לוויתן גדול סנפיר צעיר באורך של 13 מטר הסתבך בעשרות מלכודות לציד סרטנים, חבלים וקרסים במפרץ, דרומית לקנדה. שני פעילים בקרן העולמית לרווחת בעלי חיים סיכנו את חייהם ובמזג אוויר סוער, חילצו את היונק הימי הפצוע מכלל סכנה ושיחררו אותו לשלום

  הפעילים בסניף הקרן הבינלאומית לרווחת בעלי חיים (IFAW) בקנדה מסתובבים עם חיוך גדול על פניהם בשבועות האחרונים, לאחר שמבצע חילוץ להצלת חייו של לוויתן גדול סנפיר צעיר, הסתיים בשלום בחודש שעבר. "יש לנו יחידת הצלה מיוחדת שנועדה לעזור לבעלי חיים ימיים במצוקה", אומרת ל-ynet. מארי-פראנס לטר, דוברת הקרן בקנדה. "לפני מספר שבועות קיבלנו קריאה מאחד הדייגים המקומיים כי ישנו לוויתן במצוקה במפרץ פאנדי, סמוך לאזור נוביה סקושה".

   

  ככל הנראה, לוויתן גדול סנפיר צעיר נקלע לסכנת חיים לאחר שהסתבך ברשתות ובקרסים שנועדו לציד סרטנים. "קרסים גדולים, מלכודות ללכידת סרטנים וחבלים גדולים היו כרוכים סביב צווארו, דבר שגרם לו למגבלות קשות בתנועה והוא נאבק על כל נשימה", סיפרה מארי. מזג האוויר הסוער הקשה על הגעת צוות חילוץ לקרבת הלוויתן ולכן נאלצו המחלצים להמתין יממה נוספת, כשהם עוקבים בדאגה אחר מצבו של הלוויתן המדמם. לאחר שהרוחות הימיות נרגעו מעט, יצאו צמד מחלצים לנסות ולהציל את היונק הימי ממוות.

   


  הלוויתן "פז" נלחם על חייו באוקיינוס הסוער (צילום: IFAW)

   

  לדברי המחלצים, המבצע עצמו נמשך כשעתיים תוך סיכון חיים. הלוויתן היה צעיר אומנם, אך באורך של כ-13 מטר ומכה אחת איתנה מהסנפיר האחורי שלו עלולה להרוג אדם בקלות. ההפלגה אל הלוויתן ארכה כשעה לערך וכשהגיעו השניים אליו, הם נחרדו לגלות כי היו כרוכות סביבו יותר מ-75 מלכודות לציד סרטנים, בשילוב של חבלים וקרסים שהיו מהודקים לגופו.

   

  "המלכודות והקרסים פשוט מנעו מהלוויתן לזוז ובדיוק כמו עוגן של ספינה, כבלו אותו לקרקעית הים", מציינת מארי ולהערכתה, אם לא היה מתקיים ניסיון החילוץ, סביר להניח שהלוויתן היה מת תוך מספר שעות. 

  המחלצים החלו בניסיונות ההצלה בסנפיר השמאלי של הלוויתן שסביבו היו כשישה חבלים ולאחר שהצליחו לחתוך אותם, הם התקדמו להמשך מלאכת החיתוך.

   

  האתגר הבא היה ניתוק מספר חבלים שהצליחו להסתבך זה בזה ויצרו קשר מסוכן על צווארו של הלוויתן. בנוסף הצליחו להוציא מתוך פיו של הלויתן חבלים באורך של שני מטר. לאחר שעה בה צללו השניים מתחתיו ולצידו של היונק העצום, שסבל מחבלות קשות וחתכים רבים בכל חלקי גופו, הוא שוחרר בשלום.

   

  בתום המבצע, המחלצים המותשים מעידים כי חתכו יותר מ-30 חבלים עבים, שברו מספר סכינים ואיבדו מספר מוטות ששימשו אותם בתהליך. "הוא נאבק על חייו במשך ארבעה ימים במזג אוויר סוער וקשה", מסכמת מארי. "הם סיכנו את חייהם כדי להציל בעל חיים ימי מרהיב ושמחו מאוד לראות אותו מתרחק באיטיות מהמקום". על פי הערכות הקרן, לא נשקפת סכנת חיים ללוויתן למרות הפציעות שספג בימי המאבק. המחלצים אף העניקו לו את השם "פז" ולדברי מארי, מדובר באחד ממבצעי החילוץ הקשים והמורכבים ביותר עימם התמודדו הפעילים בארגון בשנים האחרונות.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  נאבק על כל נשימה
  צילום: IFAW
  המחלצים נאלצו לחתוך עשרות מלכודות וחבלים
  צילום: IFAW
  סוף טוב ללוויתן הפצוע
  צילום: mct
  מומלצים