שתף קטע נבחר

האנוסים חוזרים

מדובר בתופעה: צאצאי האנוסים בפורטוגל מחפשים את דרכם חזרה לחיק היהדות. כתב ynet הצטרף לקהילה בפורטו שעברה יחד תהליך גיור. בואו לראות

יוסף פרו פיליפ הוא פרופסור לפסיכיאטריה באוניברסיטה של פורטו, אריה בן אברהם הוא במאי קולנוע מפורסם ויוסף אדוארדו אלבס שחקן כדורגל בליגה השנייה בפורטוגל. כולם סיימו תהליך גיור, מקיימים מצוות ומתגאים ביהדותם. השלושה הם רק מדגם מייצג של תופעה ההולכת ומתרחבת בקרב צאצאי אנוסי ספרד ופורטוגל, אשר מנסים בשנים האחרונות למצוא את הדרך חזרה לחיק עם ישראל.

 

הרב אליהו בירנבוים, מאגודת "שבי ישראל" המובילה את תהליך הגיור בקרב האנוסים, טוען שבמשך השנים היתה אמנם תנועה של יחידים מקרב צאצאי האנוסים שניסתה להתקרב לשורשים, אך כעת כתוצאה מפעילות הארגון נוצרה קהילה מגובשת של צאצאי אנוסים שעוברת יחד תהליך של גיור וחיבור לעם היהודי: "אם היינו שואלים אנשים במדינת ישראל הם היו ללא ספק טוענים שזאת תופעה שקיימת רק על דפי ההסטוריה והנה אנו עדים לכך שאנוסים זה לא רק תופעה היסטורית, אלא זאת תופעה רוחנית. שאנשים נושמים חיים וקיימים ועדיין מגדירים את עצמם כאנוסים וכבני אנוסים".

 

ואכן מסתבר שרבים מתושבי פורטוגל מודעים למוצאם היהודי. אהרון רם, שגריר ישראל בפורטוגל, אומר ל-ynet: "הרבה אנשים, ששומעים שאני שגריר ישראל פה, מספרים לי שהם ממוצא יהודי. זאת אומרת שזורם בעורקיהם דם יהודי. הם כמובן לא יהודים עכשיו, מזה שנים מזה דורות, רובם לא מתכוון לחזור ליהדותם אבל הם מציינים זאת כעובדה. הייתי אומר שלכעשרה אחוז מתושבי המקום כנראה זורם בעורקם דם יהודי".    

הסיבות להתעוררות הרוחנית קשורות כנראה להיחלשות כוחה של הכנסיה בספרד ופורטוגל כמו גם למגמה העולמית של חיפוש אחר זהות. צאצאי האנוסים אשר מגיעים לרוב מרקע סוציו אקונומי גבוה מעורים היטב בחברה הנוצרית שסביבם. לטענתם, החזרה לשורשיהם היהודי אינה מעוררת בדרך כלל שנאה כלפיהם, להיפך הם זוכים מסביבתם להערכה רבה על הצעד האמיץ שעשו. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דפנה טלמון
מהערים היפות בעולם. פורטו
צילום: דפנה טלמון
מומלצים