שתף קטע נבחר

זירת הקניות

רשות המים מזהירה: כל המאגרים מתרוקנים

מפלס הכנרת, שבדרך כלל רושם עליה בחורף, ממשיך לרדת. במקום נפח מים של 43 מיליון קוב (ממוצע רב שנתי לדצמבר) יש בכנרת 20 מיליון קוב בלבד. גם אוגרי מי התהום מתרוקנים והולכים, והמפלס של חלקם מתקרב לקווים האדומים

עצירת הגשמים מדאיגה מאוד את מנהלי משק המים של ישראל. מחצית החורף כבר חלפה ועדיין אין סימנים לגשם שימלא את הכנרת ומאגרי מי התהום. ברשות המים מציינים כי מפלס הכנרת, שבדרך כלל רושם עליה בחודשי החורף, עלה מאז נובמבר ב-2 סנטימטרים בלבד, ונמצא במגמת ירידה. עוד מציינים ברשות כי ירידת מפלס הכנרת בחודש דצמבר נחשבת אירוע נדיר. מפלס הכנרת עומד על 212.53- שהם קצת פחות משלושה מטר מהקו האדום התחתון.

 

גם כל האקוויפרים (אוגרי מי התהום) ריקים ומפלס המים שלהם יורד. ברשות המים אומרים כי אם תימשך עצירת הגשמים ימשיך מפלס מי התהום במספר אקוויפרים לרדת וייחצה קווים אדומים - בחורף הבא או אפילו בעוד מספר חודשים ספורים. המשמעות אינה רק מחסור במים אלא גם פגיעה באיכות המים שנמצאים באוגרים, שאינם מתחדשים.

 

 

על פי נתוני רשות המים, כמויות המשקעים שירדו מתחילת עונת הגשמים ועד כה באגן הכנרת ובאגן ירקון-תנינים הם כ-200–250 מ"מ בהתאמה, והן נמוכות ביותר ביחס לכמויות בתקופה המקבילה בשנים האחרונות. הכמויות דומות רק לאלו שירדו בעונת הגשמים 1998/9, אשר הסתיימה כשנה השחונה ביותר מאז החלו המדידות בחלק מהתחנות.

 

נכון לאמצע ינואר, באגן הכנרת ירקו כ-200 מ"מ של גשם, שהם כ-60-70 אחוז מהממוצע הרב-שנתי. נפח המים הזמינים של הכנרת עמד בדצמבר על כ-20 מיליון מטרים מעוקבים, לעומת 43 מיליון בממוצע רב-שנתי של חודשי דצמבר.

 


מאגר שיזף ליד עין יהב בערבה. ריק בשל עצירת הגשמים (צילום: באדיבות מו"פ ערבה)

 

באגן ירקון-תנינים, המצב חמור אף יותר, וכמות הגשם ביחס לממוצע עומדת רק על 40-50 אחוז בלבד. באגני הגליל המערבי ובחוף התמונה מעט טובה יותר, עם כמויות שמסתכמות ב-80 מהממוצע. גם באגני הכרמל והתנינים (אזור נחלי מנשה) ירדו כמחצית מהכמות השנתית הממוצעת, ובנגב ובערבה כמויות המשקעים עומדות על כ-50 אחוז מהממוצע הרב-שנתי.

 

בשלב זה לא מדברים ברשות המים על הכרזת מצב חירום אולם ברור לכל שאם המצב יימשך כך לא יהיה מנוס מצעדים לחיסכון במים. בין השאר ייתכן שתישקל הוראה לאסור השקיית פארקים ודשאים וגינות ציבוריות ופרטיות בתור שלב ראשון, עם צעדים חמורים יותר בהמשך. בשלב זה לא נשקל קיצוץ בהקצאות המים לחקלאות, בין השאר משום שמכסות המים כבר קוצצו לאחרונה, וכן בשל הנזקים הקשים שהחקלאים סופגים ממילא בשל הקרה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
יבש. אילוסטרציה
צילום: איי אף פי
מומלצים