שתף קטע נבחר

המרצים: "ההסכם ימנע בריחת מוחות מישראל"

לאחר 89 ימי שביתה חתמו נציגי המרצים והאוצר על הסכם ההבנות. ועד ראשי האוניברסיטאות הודיע כי הלימודים ישובו לסדרם ביום ראשון. שר האוצר: ההסכם חשוב ואחראי

"ההסכם אליו הגענו הוא הישג חסר תקדים ואנו בטוחים כי תהיה לו תרומה מכרעת במניעת בריחת המוחות וקידום מערכת ההשכלה הגבוהה בישראל" - כך אמר אחר הצהריים (יום ו') נציג הסגל האקדמי הבכיר, פרופ' צבי הכהן.

 

הכהן אמר את הדברים במעמד טקס החתימה על הסכם ההבנות בין נציגי המרצים לבין נציגי משרד האוצר, שהתקיים במשרד האוצר בירושלים. לדברי הכהן, לשרת החינוך, יולי תמיר, וליושב ראש ההסתדרות, עופר עיני, היה חלק מהותי בהסכמה אליה הגיעו.

 

שר האוצר, רוני בר-און, שיבח את ההסכם שנחתם ואמר כי "מדובר בהסכם חשוב ואחראי, המונע את ביטול שנת הלימודים האקדמית, כך שהסטודנטים ישובו ביום ראשון ללימודים".

 

גם שרת החינוך היתה מעודדת מההסכם. תמיר אמרה ל-ynet: "זה היה ארוך ומעייף, אבל זה נגמר. זאת היתה שביתה ארוכה, אך היא לא היתה נגמרת אלמלא היוזמה שלי להפגיש את עופר עיני עם המרצים. אני מצטערת שזה לא נגמר כבר לפני שבועיים כשגם אז היתה הזדמנות".

 

התווכחו על כל סעיף

ההסכם בין המרצים לאוצר, שעלותו 648 מיליון שקלים, שם סוף לשביתה שהחלה לפני 89 ימים. יו"ר ועד ראשי האוניברסיטאות, פרופ' משה קוה, אמר כי ההודעה על סגירת הקמפוסים בתחילת השבוע הבא מבוטלת, וכי הלימודים יתחדשו ביום ראשון בבוקר, על פי הלוחות האקדמיים החדשים שהכינו הנהלות האוניברסיטאות.

 

לדברי פרופ' קוה, "הנהלות האוניברסיטאות יעשו את כל המאמצים על מנת לאפשר לסטודנטים להשלים שנת לימודים מלאה ולעמוד בכל המטלות האקדמיות הנדרשות לסיום לימודיהם בהצלחה, תוך שמירה על רמה אקדמית ראויה".

 

ב-05:00 בבוקר כבר ניסחו הצדדים הסכם עקרונות ועמדו על סף חתימה, אך ברגע האחרון נתגלעה מחלוקת בנוגע לאחד הסעיפים.

 

לאחר שנודע כי הצדדים הגיעו להסכמה, הודיעו נציגי הסגל האקדמי הזוטר על כוונתם להכריז על סכסוך עבודה ארצי כדי לשפר את תנאי שכרם של כלל המרצים, ובהם מרצים המוגדרים כ"מרצים מן החוץ". הסגל הזוטר דורש לקבל את תוספת השכר שניתנה למרצי הסגל הבכיר במסגרת ההבנות על סיום השביתה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שר האוצר ויו"ר ועד ראשי האוניברסיטאות
צילום: חיים צח
מומלצים