שתף קטע נבחר

מסתמן: הסמסטר יוארך, לימודים בקיץ

אוניברסיטת בר-אילן כבר הודיעה כי הסמסטר הראשון יימשך עד לערב פסח והסמסטר השני יימשך עד אמצע חודש אוגוסט. לא מן הנמנע כי יתר האוניברסיטאות, שיחליטו על הצעדים בשבוע הבא, ינהגו באופן דומה. במקביל, הסגל הזוטר מאיים בשביתה חדשה

אחרי 13 שבועות של שביתה, חתמו המרצים על הסכם עם משרד האוצר וביום ראשון יתחדשו הלימודים באוניברסיטאות. במוסדות להשכלה גבוהה כבר נערכים להשלים את חומר הלימוד על-ידי הארכת הסמסטר הראשון וגם על-ידי לימודים בחודשי הקיץ.

 

הסמסטר הראשון היה אמור להסתיים היום (יום ו'), וכבר ביום ראשון היתה אמורה להיפתח תקופת המבחנים. באוניברסיטת בר-אילן הוחלט כי מרצי הסגל הבכיר יחדשו את הלימודים ביום ראשון. במקביל, יתקיימו בחינות בקורסים שכבר נלמדו על-ידי מרצי הסגל הזוטר.

 

על-פי התכנון באוניברסיטת בר-אילן, הסמסטר הראשון יימשך עד ערב פסח והסמסטר השני יימשך עד אמצע חודש אוגוסט. ביום ראשון תתקיים באוניברסיטה ישיבת דיקאנים, כדי לאשר את לוח הלימודים החדש.

 

לא מן הנמנע כי כל האוניברסיטאות יילכו בסופו של דבר אחר סדר הלימודים החדש שנקבע בבר-אילן. באוניברסיטת חיפה ייפתח החל מיום ראשון סמסטר נוסף, שייקרא סמסטר א'1. בסמסטר ישלימו הסטודנטים את השיעורים שלא נלמדו עד היום. כמו כן, בתחילת שבוע הבא תתכנס ההנהלה באוניברסיטה ותחליט על לוח הלימודים החדש לשנה האקדמית.

 

באוניברסיטת בן-גוריון בבאר שבע ייפתח הסמסטר הראשון ביום שני. המבחנים בקורסים שהעבירו מרצי הסגל הזוטר שהיו אמורים להיערך ביום ראשון יתקיימו כרגיל. לוח בחינות חדש יתפרסם במהלך השבוע.

 

באגודת הסטודנטים באוניברסיטת תל-אביב אומרים כי הם לא יסתפקו בהודעה על חידוש הלימודים ביום ראשון הקרוב וכי בכוונתם לדרוש מההנהלה בישיבות המשותפות מספר דרישות, ביניהן ששנת הלימודים הבאה תחל ב-9 בנובמבר, שלושה מועדי בחינה בשל השביתה וביטול חובת הנוכחות.

 

נציג הסגל האקדמי הבכיר, פרופ' צבי הכהן, אמר לגבי המשך הלימודים: "הנהלות האוניברסיטאות יעשו את כל המאמצים על מנת לאפשר לסטודנטים להשלים שנת לימודים מלאה ולעמוד בכל המטלות האקדמיות הנדרשות לסיום לימודיהם בהצלחה, תוך שמירה על רמה אקדמית ראויה".

 

שביתה חדשה בפתח?

במקביל לחתימת ההסכם, החליטו חברי הסגל הזוטר להכריז על סכסוך עבודה ארצי כדי לשפר את תנאי שכרם של כלל המרצים, ובהם מרצים המוגדרים כ"מרצים מן החוץ". הסגל הזוטר דורש לקבל את תוספת השכר שניתנה למרצי הסגל הבכיר במסגרת ההבנות על סיום השביתה. כמו כן, דורשים המרצים הזוטרים שלא לעשות השלמות בעקבות השביתה, מאחר שבמהלכה לימדו כרגיל. באוניברסיטת תל אביב ואוניברסיטת חיפה כבר הוכרז סכסוך עבודה עם הסגל הזוטר.

 

יו"ר הפורום המתאם של הסגל הזוטר, ד"ר אלי להר, אמר: "במשך שנים אמרו ראשי ור"ה כי אין תקציב לתיקון ההעסקה הפוגענית של המורים מן החוץ: שמונה חודשים בשנה, פיטורים מדי קיץ, ללא פנסיה וללא שום זכויות סוציאליות או אקדמיות. כעת, כשמוצאים תקציבים למערכת, יש לטפל בראש ובראשונה בבעייתם. אנו מברכים את עופר עיני על התערבותו במשבר וקוראים לו לטפל גם בבעיית המורים מן החוץ, 'עובדי הקבלן' של האקדמיה בישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חתימת ההסכם עם המרצים
צילום: חיים צח
מומלצים