שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  הטיפ היומי: איך להימנע מלחץ דם גבוה

  כמיליון ישראלים סובלים מיתר לחץ דם, שלא לחינם זכה לכינוי "הרוצח השקט". איך מודדים דם נכון, מהן הטעויות השכיחות ומתי צריך לדאוג?

  הוא מכונה "הרוצח השקט". יתר לחץ דם אינו נותן סימנים, אבל פועל בלי שנרגיש: מאיץ את טרשת העורקים ומהווה גורם סיכון להתקפי לב, שבץ מוחי, אי ספיקת לב, כשל כלייתי ופגיעה בכלי דם. אבחון מוקדם וטיפול בזמן יכולים להפחית ב-40 אחוז את הסיכון לשבץ מוחי וב-20 אחוז את הסיכון להתקף לב.

   

  לחץ דם הוא הלחץ שמפעיל הדם על דופן כלי הדם בעת התכווצות הלב. הערך העליון הוא הלחץ הסיסטולי המופעל בעת התכווצות הלב (סיסטולה) והערך התחתון הוא הלחץ הדיאסטולי המופעל בעת הרפיית הלב (דיאסטולה). לכן, לחץ הדם בא לידי ביטוי בשני ערכים: הגבוה ביניהם הוא הלחץ הסיסטולי והנמוך הוא הלחץ הדיאסטולי.

   

  כאמור, מכונה יתר לחץ דם "הרוצח השקט", בשל יכולתו להתפתח מבלי לתת סימנים, עד שהוא מגביר את הסיכון למחלות לב וכלי דם. אז איך תוכלו למנוע יתר לחץ דם, ולמנוע את ההידרדרות אם לקיתם בו?

   

  • שמרו על היד: אבחון נכון דורש מדידה נכונה. טעויות רבות גורמות להטיה של התוצאה ולערכים גבוהים או נמוכים מהערכים האמיתיים. אין חשיבות מיוחדת ליד בה נמדד לחץ הדם. מומלץ לבדוק את לחץ הדם במדידות הראשונות בשתי הידיים, ולהמשיך במדידה ביד בה נמצא הערך הגבוה יותר. זרוע המדידה צריכה להיות במנוחה ובגובה הלב.

   

  • מנוחה: את לחץ הדם מודדים לאחר מנוחה מוחלטת של מספר דקות ובתנאי רוגע. התרגשות, פעילות גופנית, עליה במדרגות וגם שיחת טלפון עשויים להעלות את לחץ הדם מהערך האמיתי שלו.

   

  • תסמונת החלוק הלבן: מחקרים רבים הראו כי מדידות לחץ דם אצל הרופא או האחות אינן מדוייקות, בשל מה שמכונה "תסמונת החלוק הלבן" – התרגשות וחרדה של הנבדק. לפיכך מומלץ למדוד את לחץ הדם מספר פעמים במשך ימים עוקבים בבית, לערוך רישום של התוצאות ולהציגם לרופא.

   

  • הפחיתו מלח: תבלינים ובעיקר מלח מעלים את רמת הנתרן (סודיום) בדם, הגורם ישירות לעליה של לחץ הדם. אם אתם בקבוצת סיכון ליתר לחץ דם, הפחיתו את צריכת המלח במזון. עברו למלח דל נתרן אם קשה לכם בלי המלוח.

   

  • בלי קפאין: שוקולד, קולה, שוקו וכמובן קפה לסוגיו מכילים קפאין המעלה לחץ דם. עברו למשקאות נטולי קפאין, או היגמלו כליל מהסם הפופולרי ביותר בעולם. תתפלאו עד כמה לחץ הדם עשוי להשתפר בלעדיהם.

   

  • היגמלו מעישון: לא רק סרטן ועוד עשרות מחלות, הסיגריות גורמות גם ליתר לחץ דם. אם לא היו לכם מספיק סיבות, הנה עוד אחת להפסיק לעשן.

   

  • האושר שבכושר: הפחתה במשקל באמצעות פעילות גופנית אירובית תפחית את רמות השומנים שהצטברו על העורקים, תפחית את הלחץ בכלי הדם ותביא לצניחת לחץ הדם.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  מדידת לחץ דם. מתפתח בלי להשאיר סימנים
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  מכשיר למדידת לחץ הדם. לשימוש בזמן מנוחה
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים