שתף קטע נבחר

בגלל הכשרות: הורים מחרימים המסע לפולין

משרד החינוך החליט כי כשרות האוכל במשלחות הנוער תהיה מהודרת, ומשרדי הנסיעות הקפיצו את המחירים. ל-ynet נודע: הורי בית-ספר "נבון" בחולון התכנסו וביטלו את נסיעת ילדיהם למחנות ההשמדה: "המסע החינוכי הפך לשוק ממוסחר ומשומן היטב. לא נוציא אליו את ילדינו"

אומרים שהם מגבשים ומחזקים את הזהות היהודית, מלכדים את התלמידים ואת החיבור לשאר חלקי העם, אבל מתברר כי מסעות בני הנוער לפולין יכולים להיות בעצמם מקור לפילוגים, בין חילונים לדתיים ובין השכבות החזקות לחלשות.  

 

הורים לתלמידי בית הספר "נבון" מחולון טוענים בשיחה עם ynet כי בעקבות החלטת משרד החינוך להקפיד על אוכל כשר לכלל משלחות הנוער, זינקו מחירי ההשתתפות באלפי שקלים. "הפעילות החינוכית הפכה לשוק ממוסחר ומשומן היטב" הם טוענים, ודורשים מהמדינה לסבסד את היציאה לפולין. בינתיים החליטו ההורים שלא לשלוח את ילדיהם למסע, המיועד, לטענתם, "לשכבות המבוססות בלבד".  

 

"בימים אלה יצא חוזר מנכ"ל משרד החינוך המודיע על החלטתו כי על התלמידים היוצאים למסע לפולין לאכול אוכל עם הכשר של הבד"ץ", מסבירה רונית גולדנברג, מראשי המאבק, במכתב שהופץ בין ההורים. "לא שחלילה לפני כן לא קיבלו ילדנו אוכל כשר", היא מדגישה, "רק שלא ניתן לו הכשר רשמית". גולדנברג טוענת במכתבה כי ההחלטה הקפיצה את עלות המסע מ-1,100 דולר ל-1,150 אירו – הפרש של למעלה מ-2,400 ש"ח.  

 

בשיחה עם ynet מגלה גולדנברג כי המחיר הגבוה גרם לכך שמתוך שכבה של כ-200 תלמידים ב-5 כיתות י"א נרשמו למסע 52 בלבד. "מדובר במסע חינוכי-שורשי הקשור בעברו של עמנו ואני רואה חובה על כל אחד מאיתנו להכיר חלק זה של ההיסטוריה היהודית", היא מבהירה, "אך לצערנו הרב עניין זה אינו עומד בראש מענייניהם של מקבלי ההחלטות". לטענתה, החלטת מנכ"ל משרד החינוך השפיעה באופן ישיר על ייקור הנסיעה וייעדה אותה "רק לשכבות המבוססות", כשהנטל כולו הוא על גב ההורים וללא כל סבסוד מצד הממשלה.  

 

ביום שישי התכנסו הורי 52 התלמידים שנרשמו למסע והחליטו ברוב של 49 מול 3 כי הם מבטלים את השתתפותם כאות מחאה על "לקיחת נושא רגיש וכאוב כל כך והפיכתו לשוק ממוסחר ומשומן היטב". בנוסף מתכננים ראשי המאבק הפגנת מחאה מול בניין עיריית חולון.  

 

"הביעו את מחאתכם ברגליים", נקראו התלמידים וההורים, "ותרו על הערוץ שמשתמש ברגשותינו, ואל תתנו יד להפוך מסע קדוש זה לעסק רווחי משגשג, המאכיל רבים שהאינטרס שלהם הוא כלכלי בלבד, תוך התעלמות מהמטרה האמיתית שלו. עצרו את מסע העשיקה הנורא הזה שנקרא המסע לפולין, ואל תתנו יד לציניים תאבי בצע לעשות ממון על גבם של ההורים בשם המוסר והעבר".

 

משרד החינוך: נסבסד

ממשרד החינוך נמסר בתגובה כי עלויות המסע הגבוהות נובעות בעיקר מהתייקרויות המחירים בפולין, ואילו התוספות בגין האוכל הכשר מסתכמות בכ-250 ש"ח למשתתף. "נקבעו במכרז עלויות מקסימאליות, והגדרות של רמת שירותים מינימאלית למשתתף", אמרו במשרד, "מוסד חינוכי לא יוסמך לגבות מעבר לתשלומים הקבועים בו". 

 

עוד הודיע משרד החינוך היום, כי לקראת יציאת המשלחות בחודשים פברואר-מאי החליטו השרה יולי תמיר והמנכ"לית שלומית עמיחי לסבסד לכל תלמיד את העלות בשיעור של 11% ולהעניק מלגות לתלמידים ממדרג חברתי-כלכלי נמוך. 

"במלאת 20 שנה למשלחות לפולין מינה המשרד וועדה ציבורית שעניינה בחינת המפעל לפולין על כל היבטיו החינוכיים והכלכליים. בהתאם להמלצות וועדה זו, ייבחן אופיין של המשלחות בעתיד".

 

הידיעה הראשונית הגיעה באמצעות "המייל האדום "

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מצעד החיים. לכו-לם?
צילום: איי פי
מומלצים