שתף קטע נבחר

הבחירות בקובה: כצפוי, קסטרו נבחר לאסיפה

מועמדותו של שליט קובה, פידל קסטרו, לאסיפה הלאומית אושרה, ביחד עם 613 המועמדים האחרים. כעת נותר לחכות ל-5 במרס ולראות האם ייבחר שוב כנשיא למרות היעדרותו המתמשכת מהשלטון

אזרחי קובה אישרו היום (א') את בחירת המועמדים לחברות באסיפה הלאומית, בהם פידל קסטרו, המנהיג הקשיש והחולה שלא נראה בציבור מזה קרוב ל-18 חודשים. האסיפה הלאומית היא שתכריע במרס האם המהפכן הקשיש יקבל בחזרה את מושכות השלטון במדינה הקומוניסטית היחידה באמריקה.

 

ב"בחירות" לא ניתנה לאזרחים אפשרות בחירה בין מועמדים שונים, מפני שבכל מחוז בחירה ניתן היה לבחור רק מועמד אחד, ואיש לא ניהל מסע בחירות. ואף על פי כן ולמרות הכל נהרו הקובנים אל הקלפיות. כ-8.4 מיליון מצביעים התבקשו לאשר את רשימת 614 המועמדים, בהם קומוניסטים בכירים, עסקנים פוליטיים, מוזיקאים ואתלטים, לחברות בגוף המחוקק.


ראול קסטרו משלשל את פתק ההצבעה שלו לקלפי (צילום: AP)

 

קסטרו, הנעדר מהשלטון מאז אושפז כדי לעבור ניתוח במערכת העיכול והעביר את סמכויות השלטון לאחיו הצעיר ראול, נמנה אף הוא עם מאות המועמדים. מתוך האסיפה תיבחר מועצת המדינה בת 31 החברים, שבראשה יעמוד הנשיא. למרות היעדר ההפתעות עד כה, העולם כולו יהיה דרוך שכתכריז האסיפה הלאומית ב-5 במרס על זהותו של הנשיא. לראשונה מזה חמישה עשורים, קיימת אפשרות סבירה שהנשיא לא יהיה עוד פידל קסטרו.

 

על-פי שיטת הבחירות הנהוגה בקובה, המועמדים מפסידים רק אם הם לא מקבלים למעלה מ-50 אחוזים מהקולות במחוז בחירתם. עם זאת, חברים באסיפה הלאומית אמרו כי לא זכור להם שהדבר קרה מאז החלו הקובנים להצביע לגוף ב-1993. ראול קסטרו הודיע שהאסיפה הלאומית החדשה תתכנס ב-24 בפברואר כדי להצהיר על חברי המועצה הלאומית.

 

הממשל האמריקני ומנהיגי אופוזיציה כינו את הבחירות "הונאה" ואמרו כי שיעורי ההצבעה שעליהם נהוג לדווח מציירים תמונה מזויפת של אחדות. מחלקת המדינה האמריקנית הודיעה בסוף השבוע כי הבחירות לא מאפשרות לתושבי האי לבחור בעצמם כיצד ועל-ידי מי יונהגו. ממשלת קובה דחתה את הטענות ואמרה כי שיטת ההצבעה הנהוגה היא דמוקרטית יותר מאשר ברוב המדינות, משום שהמועמדים נבחרים על-ידי מנהיגים ברמה המוניציפלית, שנבחרים על-ידי תושבי השכונות השונות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קסטרו ונשיא ברזיל, בשבוע שעבר
צילום: רויטרס
ביוגרפיות המועמדים על הקיר
צילום: איי אף פי
מומלצים