שתף קטע נבחר

הרב ליאור: לא למכור לרפורמים תפילין ומזוזה

סופר סת"ם היפנה את השאלה לרבה של קריית ארבע באתר האינטרנט של ישיבת בית אל: "האם מותר לתקן ספרי תורה של רפורמים ולמכור להם תפילין ומזוזות?". הרב ליאור היה נחרץ בתשובתו

הרב דב ליאור, רבה של קריית-ארבע, ממשיך להוביל קו הלכתי נוקשה נגד הרפורמים. בעבר דווח ב-ynet על פסק הלכה מאת הרב ליאור לפיו, אין להשתתף באירועים שמקיימים הרפורמים ואין להיכנס לבתי הכנסת שלהם. היום (ב') פוסק הרב ליאור כי אין אפילו למכור להם ספרי תורה, תפילין או מזוזות.

 

את פסק ההלכה נתן הרב ליאור בתשובה לשאלה שהופנתה אליו באמצעות אתר האינטרנט של ישיבת בית-אל על ידי סופר סת"ם (ספרי תורה ומזוזות). סופר הסת"ם מפרט בשאלתו כי קיבל פנייה מקהילה רפורמית לתקן ספר תורה ולמכור תפילין ומזוזות לקהילה. שאלתו הייתה: "האם מותר לתקן ספרי תורה של רפורמים והאם הם בכלל קוראים בכלל בספרי תורה כשרים? ובאם לא, האם כדאי לתקן את ספרי התורה הפסולים שלהם, והאם מותר למכור להם מזוזות ותפילין?".

 

תשובתו של הרב ליאור הינה נחרצת. "תמשוך ידך מהעניין הזה כדי שלא תהיה מסייע לדבר עבירה", הוא מייעץ לסופר הסת"ם. מהמשך דבריו ניתן להבחין בקו ההלכתי הבלתי מתפשר שהרב ליאור נוהג עם היהדות הרפורמית הדוגלת בקיום תיקונים בדת.

 

"אמנם אם יגיעו התפילין ליהודי אזי יקיים מצווה", מסביר הרב ליאור בתשובתו, "אבל כאן זה עניין ציבור. להוסיף אביזרים לבית הכנסת שלהם ולפארו, וזה נותן יד למסגרת הזו". כלומר, הרב ליאור אינו מעוניין שתינתן לרפורמים כל הכרה, אפילו אם זאת יביא לקיום מצוות של יהודי, וזאת בשל העמדה הציבורית אותה הוא מייצג בעניין.

 

הרפורמים: לא מתרגשים

בתנועה ליהדות מתקדמת מסרבים להתרגש מדבריו של הרב ליאור. "פסיקתו של הרב דב ליאור לא תשנה את העובדה כי באלפי בתי כנסת רפורמים בישראל ובתפוצות נשים וגברים קוראים בתורה, לומדים אותה וימשיכו לעשות כן", אומר הרב גלעד קריב מהמרכז לפלורליזם יהודי. קריב משוכנע כי לפסיקה זו לא תהיה משמעות ציבורית רצינית.

 

"כשם שפסיקתו של הרב ליאור בעניין סירוב הפקודה בצה"ל לא קנתה אחיזה אלא בקרב מיעוט קיצוני ושולי, כך גם יהיה בעניינה של פסיקה זו. סופרי הסת"ם בישראל ימשיכו לעשות מלאכתם נאמנה כבעבר וימשיכו להעניק את שירותיהם לבני הקהילות הרפורמיות", מאמין קריב. "אך סביר להניח שלא היינו פונים לסופרי סת"ם הקשורים לחוגו של הרב ליאור, מכיוון שהוא וסיעתו נתפסים בעינינו כקיצוניים וכאנשים התורמים בדיעותיהם להשחרת פניה של היהדות", הוא מוסיף.

 

יש לציין כי בארצות הברית מכשיר איחוד הקהילות הרפורמיות סופרי סת"ם, נשים וגברים. בישראל לעת עתה, הוכשרו רק כותבי מזוזות, נשים וגברים, כאשר הכוונה בעתיד להכשיר את חברי התנועה לכתיבת ספרי תורה גם בארץ. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אילן מרסיאנו
הרב דב ליאור
צילום: אילן מרסיאנו
מומלצים