שתף קטע נבחר

מפקדי פלוגות במיל' לאולמרט: קח אחריות

במסמך שעליו חתמו עשרות קצינים זוטרים במילואים נכתב: "זו גם חובתנו לדרוש ממך כי תחזור בך, תצהיר כי תקבל עליך את מסקנות הדו"ח הסופי של וינוגרד, תיקח אחריות על כשליך במלחמת לבנון השנייה ותסיק את המסקנות האישיות המתבקשות"

שמונה ימים לפני פרסום הדו"ח הסופי של ועדת וינוגרד לחקר כשלי מלחמת לבנון השנייה, פנו הערב (ב') מפקדי פלוגות במילואים, במכתב לראש הממשלה אהוד אולמרט, בו קראו לו להפסיק את ההצהרות אותן הוא נושא בשבועות האחרונים ולהמתין עד לפרסום הדו"ח.

 

במכתב, שעליו חתמו עשרות קציני המילואים, נכתב: "יש בהתנהגותך זו פגיעה עמוקה בבסיס הערכי והמעשי של הביטחון הלאומי כי מי שלא מחוייב לאחריות אישית לא יוכל לשלוח אנשים למלחמה, ומחייב הדבר ראש ממשלה כשם שהוא תקף לגבי כל מ"פ. זוהי לא רק זכותנו אלא גם חובתנו לדרוש ממך כי תחזור בך, תצהיר כי תקבל עליך את מסקנות הדו"ח הסופי של ועדת וינוגרד, תיקח אחריות על כשליך במלחמת לבנון השנייה ותסיק את המסקנות האישיות המתבקשות מכך".

 

 

תומר ציטר, מ"פ ביחידה מובחרת במילואים, אמר ל-ynet: "הדרישה שלנו היא מאוד פשוטה, יש להגיד: 'אני פתוח למה שוינוגרד אומר'. תגיד מלכתחילה: 'כל ליקוי שיימצא אני אתקן'. אני רוצה לראות אותו נלחם על חייו הפוליטים למען הישרדותנו".

 

ציטר גויס בתחילת חודש אוגוסט 2006 למלחת לבנון השנייה יחד עם חייליו. הוא קובל על חוסר היחס המשווע שמפגינה ההנהגה כלפני המילואימניקים זה זמן רב ועל ההצהרות שנשאו ראש הממשלה ושר הביטחון אהוד ברק. "זה לא רק אולמרט, זה יחס שנגרר בתוך הממשלה - מהו בעצם הוא מערך המילואים? יש פה איזשהו שיא מסויים באמירה של אולמרט, שאמר שלא משנה מה יגיד וינוגרד, הוא לא מתפטר. לגבי מה שברק אמר: 'לא מעניין מה המילואימניקים יגידו, אלה לא מייצגים את סדר היום המדיני'".

 

המילואימניקים מתלוננים על משבר האמון שקיים בצבא בין הדרגים הגבוהים ליחידות השדה. "בפעם הבאה אני רוצה להיות יותר חזק, אני לא רוצה קרעים מבפנים, אנחנו עושים מספיק ימים בשנה כדי שלא יהיו קרעים מבפנים, אני רוצה שהמדינה תבוא ותגיד: חבר'ה, אנחנו אוהבים מילואימניקים".

 

חותם נוסף על מכתב המילואימניקים האחרון הוא עמרם שינדלר, שמשרת כבר 15 שנים בחטיבת מילואים של הצנחנים. במלחמה היחידה שלו לא השתתפה, היא הוחלפה על-ידי הגדוד של אודי גולדווסר ואלדד רגב כשבועיים לפני החטיפה. "קשה לי לשמוע מנהיג שנותן החלטה לפני שהוא קורא דו"ח של ועדה שקשורה אליו ועוד לפני שמתפרסם הדו"ח הוא כבר מודיע שלא משנה מה תחליט הוועדה, הוא ישאר".

 

גם שינדלר לא יוצא בקריאה להתפטרותו הממשלה לאחר פרסום מסקנות הוועדה ומבקש מכל חבריה להמתין בסבלנות לפרסום המסקנות ולאחר מכן לשקול את צעדיהם. "אני חושב שאם הדו"ח מפנה אצבע מאשימה אל הדרג המדיני והוא מתגלה בכשלים חמורים, אז צריך להסיק את המסקנות ואם צריך גם ללכת הביתה, כמו שעשה הרמטכ"ל", אמר שינדלר. הוא ציין כי במצב כזה האשמים צריכים לפנות את מקומם לאנשים ראויים יותר, אבל הוא לא מוצא מחליפים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תומר ציטר. ביקורת על הממשלה
מומלצים