שתף קטע נבחר

קצינים בכירים בצה"ל לומדים על ועדת וינוגרד

בצה"ל פתחו קורס חדש לקצינים בכירים, בו הם ילמדו כיצד מיישמים את לקחי המלחמה האחרונה. הקצינים ילמדו בין היתר על יחסי הגומלין בין הדרג המדיני לצבא, כפי שנכתב בדו"ח החלקי של ועדת וינוגרד. גורם צבאי: "בכירים בצה"ל אמרו שברמה הטקטית ניצחנו במלחמה, לכן הבעיה אינה שם"

24 קצינים בכירים בצה"ל, בדרגות אלוף משנה ותת-אלוף, עוברים במרכז דדו בבסיס גלילות קורס ראשון מסוגו ("אמנות המערכה"), ובו הם לומדים כיצד מיישמים את לקחי מלחמת לבנון השנייה ברמות הפיקוד הבכירות. הם לומדים כיצד מתפקדים מטות הפיקוד וכיצד פועל הממשק שבין צה"ל לדרג המדיני. הערב (יום ג') יופיע בפניהם הרמטכ"ל, רב-אלוף גבי אשכנזי.

 

הקצינים הבכירים ישמעו ממנו כיצד מיישמים את ממצאי תחקירי צה"ל על המלחמה בקיץ שעבר. הם ילמדו גם על יישום דו"ח מבקר המדינה והדו"ח החלקי של ועדת וינוגרד. בעוד שמונה ימים יוגש הדו"ח המלא, ונראה כי צה"ל עומד לספוג בו ביקורת קשה. "הקצינים הבכירים צריכים לדעת כיצד להתמודד עם תהליכי קבלת ההחלטות ברמה הצבאית הגבוהה ביותר", הסביר גורם צבאי את מטרת הקורס.

 

"מטרת הקורס שהכנתו נמשכה במשך שנה", מסבירים בצה"ל, "היא להכשיר את הקצונה הבכירה לתפקוד ברמה האסטרטגית וברמה המערכתית. קורס זה נועד להקנות למשתתפים ידע צבאי רלוונטי, מיומנות, שפה משותפת, תהליכי עבודה ודפוסי חשיבה רלוונטיים".

 

למעשה, צה"ל ניתח את לקחי מלחמת לבנון השנייה, תוך התייחסות לכלל הגורמים שבדקו את המלחמה וכעת מבקש ליישם את הלקחים בדרגים הבכירים. במהלך הקורס לומדים החניכים על תורת צה"ל ולאחר מכן מתייחסים למלחמות עבר, בוחנים, לאור לקחי מלחמת לבנון השנייה, את תפקוד הקצונה הבכירה בצה"ל במטה הכללי ובפיקודים.

 

גם הדו"ח החלקי של ועדת וינוגרד יככב בקורס, ומתוכו ילמדו הקצינים את הביקורת בכל הקשור ליחסי הגומלין בין הדרג המדיני לקצינים הבכירים בצה"ל בזמן המלחמה. "חלק מהמטרות בקורס הן לבחון כיצד אמור להתנהל דו השיח בין הצבא לדרג המדיני", הסביר גורם צבאי. "בכירים בצה"ל כבר אמרו שברמה הטקטית ניצחנו במלחמה, לכן הבעיה אינה בדרג הטקטי ובדיוק זאת הסיבה לקיום הקורס הזה".

 

חלוץ לא הוזמן להרצות

את הקורס גם מלווים מומחים בתחומים שונים, כגון היסטוריה ופילוסופיה, וכן קצינים בכירים לשעבר בצה"ל. אגב, הרמטכ"ל לשעבר, רב-אלוף דן חלוץ, ואלוף פיקוד הצפון בזמן המלחמה, אודי אדם, לא הוזמנו לדבר עם החניכים. "אנחנו מסתמכים על עובדות ונתונים מתוך המלחמה", הסביר הגורם מדוע לא הוזמנו השניים לקורס.

 

בין החניכים בקורס אמנם קצינים בכירים מחיל האוויר, חיל הים, פיקודי צה"ל והמטה הכללי, אולם אין ביניהם מפקדי חטיבות ואוגדות המכהנים בתפקידים כאלה כיום. "בסופו של דבר כל הקצונה הבכירה תעבור כאן", מסביר הגורם הצבאי, "יש גם עניין של תזמון ויכולת של הקצינים הבכירים להיות כאן".

 

הערב, ישמיע הרמטכ"ל את חזונו בכל הקשור לתהליך העבודה בקרב הקצונה הבכירה בצה"ל בעת מלחמה, הוא גם צפוי לשמוע מהקצינים, חניכי הקורס, את השקפת עולמם. "יהיה דיון מרתק", סיכם הגורם הצבאי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חברי ועדת וינוגרד
צילום: גיל יוחנן
יופיע בקורס. הרמטכ"ל אשכנזי
צילום: חגי אהרון
מומלצים