שתף קטע נבחר

בולטון: בוש לא יתקוף באיראן - ומה איתכם?

שגריר ארה"ב באו"ם לשעבר, ג'ון בולטון, מתח בנאומו בכנס הרצליה ביקורת על המדיניות האמריקנית וקרא לישראל להחליט: "האם היא עושה פעולה צבאית בקשר לאיראן". בולטון הביע חשש כי המתקן הגרעיני שהופצץ בסוריה הוא "מיזם תלת-ראשי, עם צפון קוריאה ואיראן", והמליץ לחשוף את הפרטים הידועים

שגריר ארצות הברית באו"ם לשעבר, ג'ון בולטון, הביע דעה נחרצת לפיה ארצות-הברית אינה מתכוונת לנקוט בצעד משמעותי בנושא פיתוח הנשק הגרעיני באיראן. "אל תצפו שממשל בוש, עד תום הקדנציה שלו בבית הלבן, עשה או יעשה דבר בנושא התגרענות איראן", אמר בולטון, שהופיע בצהריים (ג') בפני כנס הרצליה של המרכז הבינתחומי.

 

"זה הזמן של ישראל להחליט - האם היא נוקטת או לא נוקטת בפעולה צבאית בעניין התגרענותה של איראן. זאת השעה שלכם", הוסיף בולטון, מינוי אישי של בוש, ומתח ביקורת קשה על הממשל עבורו עבד עד שפינה את כסאו בשנה שעברה. "דו"ח המודיעין האמריקני, לפיו תכנית הגרעין הוקפאה ב-2003, נתן לאיראן אור ירוק להמשיך בתוכנית".

 

בולטון סבור שהגיע הזמן לחשוף את הפרטים על המתקן הסודי שאותו תקפה ישראל בעומק סוריה בספטמבר האחרון. "לא ברור לי מדוע הצנזורה בישראל מונעת פרסום פרטים על טיבו של המתקן שהופצץ ומאפייניו.

 סביר להניח שהאיסור לא נובע מחשש לתגובה סורית, כי עברו מאז ארבעה חודשים וסוריה עדיין לא תקפה, והייתי מצפה שישראל תרצה לפרסם מידע על תקיפה צבאית מוצלחת, לשם שינוי", ציין בציניות.

 

בולטון הביע סברה שבהנחה שהדיווחים על שיתוף הפעולה הגרעיני בין סוריה לצפון קוריאה הם נכונים, הדבר לא יכול היה להתקיים בלי ברכתה של איראן, או לכל הפחות, הסכמתה שבשתיקה. "סוריה נעדרת יכולת טכנית וכסף כדי לפתח תוכנית נשק גרעיני, אבל איראן העשירה בזכות העלייה במחירי הנפט תוכל ספק לה כסף, בעוד שצפון קוריאה תוכל לספק לה טכנולוגיה. בכך, ייתכן שזה מיזם תלת ראשי ולא דו-ראשי. ברור לגמרי שיש כאן יותר מהנראה לעין", אמר.

 

"צפון קוריאה - מדינה פושעת"

בולטון, הבהיר כי צפון קוריאה מהווה איום על שלום העולם לא פחות מאשר איראן, אם לא יותר - לנוכח העובדה שהיא כבר ביצעה ניסוי בנשק גרעיני. "צפון קוריאה היא מדינה פושעת, היא תמכור את כל מה שתוכל תמורת כסף. אין לה הרבה למכור מלבד טכנולוגיית טילים בליסטיים וטכנולוגיה גרעינית", הסביר.

 

עוד ציין בולטון כי בתקופה האחרונה, משקיעה צפון קוריאה מאמצים כדי לשכנע את העולם שהיא רוצה להפסיק את תוכנית הגרעין שלה. "צפון קוריאה מאוד אוהבת להתחייב להתפרק מגרעין - במיוחד כשהדבר כרוך בקבלת סיוע והטבות, והיא מאוד מעוניינת בהטבות הדיפלומטיות והכלכליות שהובטחו לה, בכלל זה הסרתה מרשימת מדינות תומכות הטרור".

 

בולטון הביע חשש שהמידע על טיבו של המתקן שהותקף נשמר בסוד - כדי לא לחשוף שצפון קוריאה הפרה את התחייבותה במסגרת ההסכם שנחתם עימה בפברואר שעבר במהלך השיחות הרב צדדיות. "חשוב מאוד שהאינפורמציה הזאת תצא לאור כי צפון קוריאה מאוד רוצה לצאת מרשימת המדינות תומכות הטרור, ומחלקת המדינה האמריקנית רוצה להסיר אותה כדי למנוע מהמשא ומתן עם פיונגיאנג לעלות על שרטון. אבל אם צפון קוריאה אכן סיפקה מידע לאיראן ולסוריה בתחום הטילים והנשק הגרעיני - ברור שצפון קוריאה מעניקה סיוע לשתי מדינות תומכות טרור. אם תוסר, איזה מסר יישדר צעד זה למדינות אחרות שאיתרע מזלם להישאר ברשימה?", תהה.

 

לדברי בולטון, בסוף שנות התשעים, לאחר ניסוי בטיל ארוך טווח ביניבשתי שעורר את זעם העולם, נאלצה צפון קוריאה להמשיך את תוכנית הטילים הבליסטיים שלה מחוץ למדינה (Outsource) - והעבירה אותה לאיראן. לדבריו, צפון קוריאה תוכל לעשות אותו דבר גם עם תוכנית הנשק הגרעיני שלה, הפעם בסוריה.

 

השתתף בהכנת הידיעה: רוני סופר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ג'ון בולטון. "צפון קוריאה - איום על שלום העולם"
צילום: אורי פורת
תצלומי לוויין של האתר בסוריה
צילום: דיגיטל גלוב, מתוך אתר ה"ניו יורק טיימס"
מומלצים