שתף קטע נבחר

נציג ישראל: הייתם שותקים לו התקיפו את לונדון?

גלעד כהן שאל את חברי מועצת הביטחון, שכינסו דיון חירום בשל המצור על עזה: "הייתם יושבים בחיבוק ידיים אם היו מתקיפים אתכם?". נשיאת המועצה לוב גיבשה הצהרה לפיה יקרא האו"ם לישראל "להפסיק את הפרת החוק הבינלאומי הפוגע באוכלוסיה בעזה". נציגי המערב מתעקשים לכלול גם גינוי לירי הקסאמים מהרצועה

"אני שואל כל אחד מחברי המועצה - מה הייתם עושים לו היו מתוקפות לונדון, מוסקבה, פריז או טריפולי ברקטות? האם הייתם יושבים בחיבוק ידיים? אני בטוח שאף אחד לא היה שותק", כך אמר היום (ג') גלעד כהן, היועץ המדיני במשלחת ישראל לאו"ם, במסגרת דיון סוער במועצת הביטחון בנושא המצור שהטילה ישראל על רצועת עזה.

 

את דיון החירום הפתוח שעוסק במשבר ההומניטרי ברצועת עזה, ביקשו לערוך שרי החוץ של הליגה הערבית. זאת על רקע החלטת ישראל בשבוע שעבר לסגור את המעברים לרצועה, וההקלות שנכנסו לתוקפן היום. כהן מייצג את ישראל בשל השתתפותו של השגריר באו"ם, דני גילרמן, בכנס הרצליה הנערך בארץ.

 

לאחר עיכוב בלוח הזמנים ושורת נאומים, 15 השגרירים החברים במועצה דנים בטיוטת הצהרה מטעם לוב, הנשיאה התורנית, הקוראת לישראל להפסיק את המצור "ולהבטיח אספקה שוטפת של סיוע הומאניטרי לעם הפלסטיני בעזה".

 עוד נכתב בהצעת ההצהרה כי "על ישראל לציית למחויבותיה תחת החוק הבינלאומי, ולהפסיק מיד את כל הצעדים הבלתי חוקיים נגד האוכלוסיה האזרחית".

 

יחד עם זאת, דיפלומטים מערביים אמרו כי ילחצו ויפעלו לכך שההצהרה תכלול גינוי לירי הרקטות מצד הפלסטינים לעבר ישראל. סגנית שגריר בריטניה באו"ם, קארן פירס, אמרה כי תתמוך רק ב"טקסט מאוזן".

 

אונר"א: "אסון נוסף בתוך זמן קצר"

המשקיף הפלסטיני באו"ם, ריאד מנסור, דרש אתמול החלטת גינוי חריפה לישראל, אך היום טען כי יסתפק בהצהרה הבלתי מחייבת המתגבשת. "מה שחשוב הוא שמועצת הביטחון תפעל באופן נחוש וקונקרטי נגד הטרגדיה הנגרמת לעם הפלסטיני", אמר מנסור.

 

"המצב הנוכחי הוא פשוט בלתי נסבל מבחינה אנושית. צעדיה של ישראל יוצרים קטסטרופה הומניטרית, מחריפים את הפחד ומלבים את מעגל האלימות והדמים הנורא", הוסיף הנציג הפלסטיני.

 

כהן ענה ואמר: "זו מחויבותה של כל מדינה להבטיח את הזכות לחיים וביטחון של אזרחיה, במיוחד לאור פעולות אלימות ואכזריות של טרור", לפני שהפנה לחברי המועצה את השאלות הרטוריות בנוגע להגנה על עריהן. בהמשך הביא בנאומו ציטוט של ליאורה פימה, אמא משדרות, שאמרה: "לילדים בשדרות, הצבע האדום הוא אינו צבע של ורדים, אלא של דם ולהבות", ושאל עוד - "מדוע מועצת הביטחון אינה מודאגת מביטחון תושבי ישראל?" 

 

ביום חמישי הכריז שר הביטחון אהוד ברק על המצור על עזה, שכלל חריגים הומאניטריים בודדים,

 והפלסטינים דיווחו על מחסור קשה בסולר לייצור חשמל. אך בעקבות הלחץ הבינלאומי הוחלט להרפות מעט מהסגר - והיום עברו מספר משאיות עם אספקת סולר לרצועה.

 

נציגי סוכנות האו"ם לטיפול בפליטים בעזה הדגישו כי ההקלות אינן מספיקות. "עד כמה שהאספקה הנוכחית מבורכת, זהו רק צעד ראשון", אמר מנהל אונר"א ברצועה, ג'ון ג'ינג, "ללא המשך - נעמוד בפני אסון נוסף בתוך זמן קצר". לטענתו, ההתפרעויות במעבר רפיח הובילו את ישראל להגביל את מעבר משאיות הסולר במעבר כרם-שלום. מירושלים נמסר כי היקף הסחורה שתועבר יהיה תלוי במצב ההומניטרי בעזה, וכן במספר הרקטות שישוגרו מהרצועה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מועצת הביטחון של האו"ם
צילום: איי פי
התמונה מעזה שכבר הפכה לסמל
צילום: איי פי
מומלצים