שתף קטע נבחר

לבני: "נמשיך לפעול, גם במחיר גינוי"

שרת החוץ נאמה בכנס הרצליה, אבל את מסריה שיגרה לדיוני מועצת הביטחון בניו-יורק. "נגן על אזרחינו גם במחיר גינוי", אמרה. "לא ייתכן שיורים רקטות על ישראל ואחר כך מבקשים להיעזר בה למילוי המצברים ברקטות חדשות". לדבריה, נגמרו הימים שבהם "הכיבוש הוא תירוץ לטרור"

"אני מאמינה שישראל אינה צריכה להתנצל על קיומה והיא תמשיך ותפעל להגן על חיי אזרחיה, גם במחיר של גינוי". כך אמרה אמש (יום ג') שרת החוץ ציפי לבני בנאומה בכנס הרצליה. לבני דיברה בעוד שבניו-יורק מקיימת מועצת הביטחון דיון חירום על צעדי המצור ברצועה. "לא יכול להיות שיורים רקטות על ישראל ואחר כך באים אליה ומבקשים להיעזר בה ולמלא את המצברים ברקטות חדשות", הוסיפה.

 

בתוך כך, במשרד החוץ העריכו כי לפי שעה לא תתקבל החלטת גינוי במועצת הבטחון של האו"ם. במשרד הביעו קורת רוח מכך שההחלטה תתקבל ככל הנראה רק מחר, ורואים זאת כהישג.

 

בנאומה המדיני אמש תקפה לבני, בין היתר, את יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו שנאם אתמול באותו הכנס. לבני אמרה מבלי להזכיר את שמו מפורשות: "יש מי שלא יאמר את האמת של הצורך בחלוקה של ארץ ישראל, כדי לא לאבד תמיכה פוליטית. יש מי שמדבר במונחים של 'פטנטים כלכליים' כדי להימנע מהכרעה מדינית. העניין הכלכלי הוא חלק מהפיתרון, הוא לא התחליף. אנחנו לא הולכים למזרח תיכון חדש של שותפות, אנו נפרדים בהסכמה לטובת הילדים של כולנו וכדי שנשמור על הזהות העצמאית שלנו", אמרה.

 

לבני הקדישה חלק נכבד מנאומה לתהליך המדיני ולמשא ומתן בו תייצג את ישראל בסוגיות הליבה: "לא באתי למכור חלומות אך מהצד השני לא באתי גם לחזק את מי שמבקש להרים ידיים. אני מאמינה שגם בתוך ים הציניות מסביב נוכל לקבל את התמיכה הציבורית. בעיני גם במצב של כשל בביצוע על ידי הפלסטינים, הנייר יהיה שווה ערך אם יקובעו בו בכתב אינטרסים ישראליים שיעוגנו על ידי הקהילה הבינלאומית. נייר זה יציע פיתרון סופי של הסכסוך בלא כל תביעות נוספות ויחליף החלטות של האו"ם ויוזמות כמו היוזמה הערבית", אמרה.

 

"מו"מ אינו שי לקהילה הבינלאומית"

לבני הוסיפה בעניין המשא ומתן עם הפלסטינים: "כניסה למשא ומתן אינה מתנה לצד השני או שי לקהילה הבינלאומית, אלא ניסיון כן ואמיתי להגיע לפיתרון. קבענו באנאפוליס בהסכמה פלסטינית ובתמיכת כל העולם, שהביצוע יהיה כפוף ליישום מלא בשטח של מפת הדרכים והדבר הראשון במעלה מבחינתי ומבחינת מדינת ישראל הוא הביטחון. רק אם הפלסטינים יעמדו בתנאי הקהילה הבינלאומית אז יוכלו לעבור להקמת המדינה הפלסטינית".

 

לבני חזרה והדגישה את המאבק הנדרש בקיצוניים ובהקשר הזה הזכירה גם את איראן, אל קעאידה, חמאס וחיזבאללה. באשר לחמאס אמרה שיש לו אחריות שלטונית על עזה ועל הטריטוריה שקיבל: "טרור הוא טרור וניסיון להבין את מניע הטרור הוא טעות. הכיבוש כתירוץ נגמר". באשר לאיראן ולארגוני טרור בינלאומיים אמרה שהם שייכים לצד של הקיצוניים שבו יש להיאבק.

 

שרת החוץ ביקשה מהקהילה הבינלאומית לתמוך בתהליך הישראלי-פלסטיני. כמו כן קראה לעולם הערבי "לרדת מהגדר ולתת תמיכה בלתי מסויגת להנהגה הפלסטינית, שאילולא כן לא תוכל להגיע לפשרות".

 

בעניין איראן אמרה: "יש להבין שאיראן היא איום שלא קשור בסכסוך הישראלי-פלסטיני. היא לא תשתנה גם אם נפתור את הסכסוך שלנו, מטרתה היא להלהיט את הוויכוח כאן פנימה. אנו בשכונה רעה שבה או שמכים את הבריון השכונתי או שמצטרפים אליו. כל היסוס נתפס כחולשה לכן העולם לא יכול להרשות לעצמו שום חולשה בעניין האיראני".

פורסם לראשונה 22/01/2008 22:28

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לבני. נשלם את מחיר הגינוי
צילום: יותם פרום
מועצת הביטחון. דיון חירום
צילום: איי אף פי
מומלצים