שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  מתנדבים למען הסביבה? בקרוב תהיו מבוטחים
  מתנדבים במסגרות שונות שאיתרע מזלם והם נפגעים במהלך הפעילות, זכאים לכיסוי הוצאות של הביטוח הלאומי. לא כך מתנדבים למען הסביבה ושמירת הטבע. הצעת חוק של ח"כ זבולון אורלב שואפת לתקן את העיוות. השבוע הסכימו נציגי האוצר, הרווחה, המשרד להגנת הסביבה והביטוח הלאומי להסדיר את הנושא

  מתנדבים הפועלים במסגרות שונות בישראל זכאים לכיסוי ביטוחי במידה ונפגעו במהלך פעילות ההתנדבות. לא כך עשרות אלפי המתנדבים הפועלים למען שמירת הטבע ואיכות הסביבה. אלה אינם מכוסים כיום בביטוח הלאומי ויאלצו לשאת בעצמם את עלויות הטיפול הרפואי במידה וייפגעו בהפגנה או פעילות ניקיון למשל.

   

  הצעת חוק של חבר הכנסת זבולון אורלב (מפד"ל), מבקשת עתה לתקן את המעוות. בפגישה שהתקיימה השבוע בין נציגי משרדי האוצר, הגנת הסביבה, הרווחה ונציגי המוסד לביטוח לאומי, הושגה לראשונה הסכמה עקרונית על הסדרת מעמדם של מתנדבי הטבע והסביבה. כעת המחלוקת היא על האופן בו יורחב הכיסוי הביטוחי. משום שהצעת החוק לא זכתה בעבר לתמיכת ועדת השרים לחקיקה, הוחלט כי בתקופה הקרובה יימשכו הדיונים בנסיון לקבוע האם היא תהפוך לתקנה של הביטוח הלאומי או האם יימשך בכל זאת הליך החקיקה. 

   

  את התיקון לחוק יזם לפני כשנה נאור ירושלמי, סמנכ"ל "חיים וסביבה" – ארגון הגג של ארגוני הסביבה, המאגד כ-100 ארגוני מתנדבים מכל רחבי הארץ. התיקון הוצע לח"כ אורלב במסגרת תפקידו כיושב ראש השדולה למען המגזר השלישי. "היוזמה נולדה בעקבות התרחבות המודעות לנושאי סביבה וטבע והצטרפותם של עשרות אלפי מתנדבים לשורותיהם של ארגוני הסביבה והעמותות השונות", הסביר ירושלמי.

   

  אורלב ציין כי מזה שנים גוברת המודעות הציבורית לצורך בהגנה על הסביבה והטבע, שמשמעותם למעשה שמירה על בריאות הציבור ועל איכות החיים, כמו גם קידום ערכי תרבות, חברה וציונות, ולכן אין סיבה להפלות בין המתנדבים השונים. "מישהו נרדם בשמירה ונוצר עיוות בחוק הקיים", אמר אורלב בשיחה עם ynet. "כל המתנדבים בישראל בפעילויות אחרות מכוסים כמו השכירים, ורק אלו הפועלים למען הטבע אינם זכאים לכיסוי זה".

   

  גיל יעקב, מנכ"ל ארגון "מגמה ירוקה", שבמסגרתו פועלים כיום כ-6,000 סטודנטים מתנדבים, מברך את הצעד. "לארגון כמו שלנו יש להצעת החוק הזו משמעות רבה ואני שמח מאוד לשמוע שהושגה הסכמה בנושא", אמר.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "מתנדבים למען הסביבה? בקרוב תהיו מבוטחים "
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים