שתף קטע נבחר

אבל ברשות: ג'ורג' חבש מת בביתו שבעמאן

ד"ר ג'ורג' חבש, שייסד את "החזית העממית לשחרור פלסטין", מת בביתו שבבירת ירדן. יו"ר הרשות אבו מאזן הכריז על שלושה ימי אבל בשטחי הרשות הפלסטינית

ג'ורג' חבש, מייסד "החזית העממית לשחרור פלסטין", מת הערב (שבת) בביתו שבעמאן. כך מסר מקור בכיר בממשל הירדני. יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן), הכריז על שלושה ימי אבל בעקבות מותו של חבש. עוד הורה אבו מאזן להוריד את הדגל הפלסטיני לחצי התורן וכן לפתוח בית אבלים בלשכה הנשיאותית ברמאללה.

 

הארגון שייסד חבש, החזית העממית, נחשב לארגון השני בחשיבותו באש"ף אחרי הפתח. מנהיג הארגון הנוכחי, אחמד סעדאת, עומד היום למשפט בישראל על רצח השר רחבעם זאבי ז"ל.

 

בבחירות האחרונות לפרלמנט הפלסטיני זכתה החזית העממית לשלושה מושבים במועצה המחוקקת. חבש היה ממתנגדי הקו המדיני בסוגיית המגעים עם ישראל ועל הרקע הזה התגלעו מחלוקות בינו ובין יאסר ערפאת. הוא גם היה ידוע בהתנגדותו להסכם אוסלו.

  

תחת הנהגתו של ג'ורג' חבש קיימה החזית קשרים עם ארגוני שמאל רדיקאליים בעולם כולו. היא שיתפה פעולה עם הבריגאדות האדומות האיטלקיות, עם המחתרת האירית ועם הצבא האדום היפני שביצע בשליחותה ב-1972 את הטבח בשדה התעופה בלוד. בשורות הארגון היה חבר גם הטרוריסט הבינלאומי קרלוס ("התן"), אחד מסמלי הטרור הידועים ביותר שנעצר בשנות ה-90 בסודן ומאז שוהה בכלא הצרפתי.

 

ד"ר חבש: מלוד - לביירות - לירדן

חבש נולד בשנת 1925 בלוד למשפחה נוצרית יוונית-אורתודוקסית. הוא החזיק בתואר ד"ר לרפואה מהאוניברסיטה האמריקנית בביירות. היה ממייסדי "תנועת הלאומנים הערבים" ("חרכת אל-קומיין"), ארגון מחתרת כל-ערבי לאומני קיצוני בשנות ה-50.

 

מ-1969 עמד חבש בראש "החזית העממית לשחרור פלסטין" - ארגון בעל אוריינטציה מרקסיסטית שביצע מעשי טרור רבים עד שנות ה-70, והתמחה בחטיפת מטוסים ברחבי העולם. חבש הצטרף להנהגת אש"ף בשנת 1970, אך פרש ארבע שנים מאוחר יותר בשל עימות עם היו"ר, יאסר ערפאת. אז הקים חבש את "חזית הסירוב" של ארגוני הפלסטינים, הדוחים כל הסדר בדרכי משא ומתן.

 

במאבקים הפנימיים בתוך אש"ף ב-1983 נחשב חבש כמקורב לסוריה. הוא תמך בפלישה

העירקית לכוויית בשנת 1990 ונחשב לאחד הקיצוניים ביותר בקרב ההנהגה הפלסטינית, וכמתנגד עיקש לפשרה ומו"מ עם ישראל.

 

חבש ניצל במהלך חייו מכמה ניסיונות התנקשות. בשנת 1973 יירטה ישראל מטוס נוסעים ירדני, מתוך כוונה לעצור את חבש שהיה אמור להיות בין נוסעיו. אחד מניסיונות ההתנקשות הותיר אותו משותק חלקית. באפריל 2000 הודיע חבש על פרישה מהנהגת ארגונו מטעמי בריאות.

 

הנהגת הארגון עברה לידיו של אבו עלי מוסטפא, שחוסל לאחר מכן בידי צה"ל בירי טילים על משרדו שברמאללה. בשנים האחרונות מיעט בעשייה ציבורית, למעט גילויי דעת שהיה מוציא מידי פעם. לאחרונה הוא יצא נגד הפילוג הגדול בין הפתח לחמאס וקרא לארגונים לשמור על האינתיפאדה ולשמור על האחדות הפלסטינית.

 

ד"ר חבש היה רופא ילדים בהתמחותו ועבר להתגורר בשנים האחרונות בירדן, מדינת המוצא של אשתו. בשבוע שעבר הוא עבר צינתור באחד מבתי החולים בעמאן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חבש. עשרות שנות טרור
צילום: איי אף פי
צילום: איי אף פי
אבל במוקטעה. ארכיון
צילום: איי אף פי
מומלצים