שתף קטע נבחר

וינוגרד בפינה: כך נערכים תומכי רה"מ ומתנגדיו

במפלגת העבודה ייערך כנס פעילים בניסיון לאותת לאהוד ברק על הצורך להישאר בקואליציה לאחר פרסום הדו"ח, כדי למנוע את עליית הימין לשלטון. יו"ר העבודה עצמו טרם החליט כיצד ינהג. ומה יעשה נתניהו?

המערכת הפוליטית נכנסת להכנות אחרונות לפני פרסום הדו"ח הסופי של ועדת וינוגרד ביום רביעי. תומכי הדחתו של ראש הממשלה, אהוד אולמרט, ומתנגדי הזעזועים במערכת הפוליטית צפויים, כל אחד מצדו, לקיים כמה פעילויות פומביות בניסיון למשוך את תשומת הלב הציבורית.

 

במפלגת העבודה ייערך היום (יום א') כנס פעילים בראשות מזכ"ל שלום עכשיו, יריב אופנהיימר, ויו"ר מזכירי הסניפים, אלי אורן, נגד פרישתה של העבודה מן הממשלה לאחר פרסום הדו"ח. בשבוע שעבר הודיע גם מחוז הקיבוצים כי הוא תומך בהישארות המפלגה בממשלה.

 

לדבריו של אופנהיימר, פרישת העבודה תעלה לשלטון את הימין - דבר שיביא לעצירת התהליך המדיני ויגרום נזק למדינת ישראל. "הממשלה הנוכחית היא ממשלה עם כיוון מדיני יחסית ברור ורציני. גם הכנסת הנוכחית מתונה מאוד ואפשר לעבוד איתה. לאולמרט יש גוש חוסם של שבעים מנדטים התומכים בתהליך המדיני וחשוב מאוד שתהיה יציבות שלטונית ויכולת משילות.

 

"אין ספק שמלחמת לבנון השנייה היתה כישלון וההתנהלות של ראש הממשלה היתה כישלון. עם זאת, טובת המדינה חשובה כאן יותר. הצורך באחריות אישית נסוג מול השאלה 'לאן הולכת ישראל'. כעת, עדיף להתמקד במה יהיה, ולא בהכנסת המדינה למלחמה נוספת", הוסיף אופנהיימר.

 

לפי שעה לא ברור כיצד מתכוון לנהוג יו"ר המפלגה, השר אהוד ברק, אך גורמים בכירים בעבודה העריכו כי המקסימום שיקרה, הוא מהלך לקביעת מועד מוסכם לבחירות לקראת תחילת השנה הבאה. "להערכתי, ברק עצמו לא יודע עדיין מה יתרחש. כל מה שנאמר היום, יכול להתהפך לחלוטין ביום רביעי. אף אחד לא באמת יודע עד כמה גל המחאה שיווצר יהיה גדול. יש אינספור אפשרויות וכל דבר שברק יאמר עכשיו - יהיה לא אחראי", אמר גורם המקורב לברק, אשר שוהה בימים אלה בחו"ל.

 

"אי אפשר להתנהל ככה"

בתוך כך, נערכים גם בלשכת ראש הממשלה לפרסום הדו"ח. אנשיו של אהוד אולמרט פעלו בימים האחרונים לפרסם באמצעי התקשורת מידע המציג את ראש הממשלה באור חיובי יחסית בכל הנוגע למלחמה. במקביל, הביעו מקורבי אולמרט תמיהה מדוע גנזה ועדת וינוגרד עמודי הפרוטוקול הכוללים התייחסות המחמיאה לראש הממשלה, בכל הנוגע להתנהלותו ב-60 השעות האחרונות של המלחמה. גורם בלשכת ראש הממשלה אמר: "אנחנו מחכים כבר להיות אחרי הדו"ח, כדי לדעת לאן אנחנו הולכים. המצב הקיים בלתי אפשרי וקשה מאוד להתנהל כך, לכאן או לכאן".

 

לקראת פרסום הדו"ח, מתכוונים גם בליכוד להגביר את הפעילות המחאה נגד ראש הממשלה והפעלת הלחץ על העבודה לפרוש. "גיבשנו את כל הצעירים ונעשה הפגנות בצמתים עם הקריאה לברק לעמוד במילתו ולפרוש", אמר מנכ"ל המפלגה, גדי אריאלי. בליכוד מבטיחים להפגין גם מול ביתו ומשרדו של ברק וכן לערוך אירוע מרכזי בקריאה להקדים את הבחירות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט. רוצה להיות אחרי
צילום: משה מילנר, לע"מ
הכל יכול להתהפך. ברק
צילום: איי אף פי
מומלצים