שתף קטע נבחר

שליט אינדונזיה לשעבר סוהרטו מת בגיל 86

סוהרטו, שתקופת שלטונו בת 32 השנים נתפסה כאחד המשטרים האכזריים והמושחתים ביותר בעולם במאה ה-20, מת בבית חולים בג'קרטה, לאחר ששקע בתרדמת אחרי אישפוז בן חודש

נשיא אינדונזיה לשעבר, סוהרטו, הלך הבוקר (יום א') לעולמו בגיל 86. כך מסרו גורמים בבית חולים בבירה ג'קרטה שבו היה מאושפז סוהרטו. סוהרטו מת לאחר ששקע בתרדמת, וסבל מכשל תפקודי באיבריו החיוניים.

 

"בשם האומה, העם והממשלה, אני מגיש את תנחומינו", נכתב בהודעה שפרסם הנשיא, סוסילו במבנג יודהויונו. "אני מזמין את כל תושבי אינדונזיה להתפלל שמעשיו הטובים של המנוח ומסירותו לאומה יתקבלו בידי אללה הכל-יכול. ולמשפחתו, מי ייתן שאללה יעניק להם כוח כדי להתמודד עם המשבר. מר סוהרטו עשה שירות חשוב לאומה", הוסיף.

 

סוהרטו, שתקופת שלטונו בת 32 השנים נתפסה כאחד המשטרים האכזריים והמושחתים ביותר בעולם במאה ה-20, אושפז ב-4 בינואר עם אנמיה ודופק נמוך. בתחילה הגיב סוהרטו היטב לעירויי הדם ולטיפולי הדיאליזה שקיבל, אך לאחר מכן, הידרדר מצבו בהדרגה והוא פיתח אלח דם, דלקת ריאות ועוד תחלואים.

 

סוהרטו עלה לשלטון בעקבות ניסיון הפיכה שאירע ב-30 בספטמבר 1965. המפלגה הקומוניסטית הואשמה בניסיון ההפיכה, ובעטיו, נרצחו מאות אלפי בני אדם במדינה - וייתכן שאפילו חצי מיליון תושבים - בטיהורים אנטי-קומוניסטיים.

 

הגנרל סוהרטו הודח ב-1998 בעקבות הפגנות המוניות של סטודנטים ששטפו את המדינה - ובכך נסללה הדרך להשלטת הדמוקרטיה במדינה המוסלמית ברובה, שאוכלוסייתה מונה 235 מיליון בני אדם. לאחר הדחתו, עזב סוהרטו את החיים הציבוריים, והסתגר בחווילתו שבבירה ג'קרטה. הוא יצא ממנה רק כדי להשתתף באירועים משפחתיים - או כדי לקבל טיפול רפואי.

 

בשנים האחרונות עבר סוהרטו סדרה של התקפי שבץ, שהותירו בו נזק קבוע ופגעו ביכולת הדיבור שלו. בשל כך, לא הועמד למשפט על פשעיו, למרות שהואשם כי בהוראתו נרצחו יותר מחצי מיליון פעילי שמאל ומתנגדי משטר זמן קצר לאחר שתפס את השלטון. בעשורים שחלפו מאז, מאות אלפי מתנגדי משטר נוספים - ופעילי זכויות אדם במזרח טימור, במחוז אצ'ה ובפאפואה - נהרגו או נכלאו. איש לא הוענש על פשעים אלה.

 

ארגוני זכויות אדם טוענים כי סוהרטו ובני משפחתו גם מעלו במיליארדי דולרים מכספי המדינה - טענות שאותם הכחיש סוהרטו בתוקף. החודש ביקר את סוהרטו בבית החולים התובע הכללי של אינדונזיה, הנדרמן סופנג'י, שביקש להגיע להסכם עם סוהרטו, לפיו יחזיר הדיקטטור לשעבר 1.5 מיליארד דולר לקופת המדינה. עם זאת, עורכי דינו של סוהרטו דחו את ההצעה.

 

למרות המעשים החמורים שביצע, לא מעט אינדונזים נזכרים בתקופת שלטונו בנוסטלגיה - אז היתה אינדונזיה אחת המדינות המובילות מבחינה כלכלית באסיה, ומכנים אותו "אבי הפיתוח של המדינה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סוהרטו. איש לא הוענש על הפשעים
צילום: איי אף פי
סוהרטו בסוף ימיו. אלח דם ועוד תחלואים
צילום: איי אף פי
מומלצים