שתף קטע נבחר

מזוז: אין מנוס מסגירת תיק אוקטובר 2000

שבע שנים אחרי המהומות, שבהן נהרגו 13 מפגינים ערבים, החליט היועץ המשפטי לממשלה שלא להתערב בהחלטת מח"ש - ולא לפתוח בהליכים פליליים נגד המעורבים. עם זאת, הוא קבע כי בשני מקרים ייתכן שתיפתח חקירה - אולם הדבר תלוי בהסכמת המשפחות להוציא את הגופות מהקבר

לא יועמדו לדין המעורבים במהומות: היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, הודיע הערב (יום א') כי לא ייפתחו הליכים פלילים נגד השוטרים והמעורבים באירועי אוקטובר 2000 - אז נהרגו 13 מפגינים ערבים.

 

 

מזוז קיבל את המלצות צוות הפרקליטות - שערך בדיקה נוספת בתיקים - והחליט שאין מקום להתערב בהחלטות מח"ש, שהגיעה למסקנה שאין בחומר החקירה תשתית ראייתית מספקת, המאפשרת הגשת כתבי אישום נגד המעורבים באירועים האלימים. היועץ החליט על בדיקה חוזרת, למרות שלא הוגש ערר בעניין, וזאת בעקבות הסערה ברחוב הערבי בעקבות החלטת מח"ש בנושא.

  

בדברי הנימוק להחלטה, כתב היועץ: "אכן התוצאה לפיה נהרגו באירועים אלה 13 אנשים, היא תוצאה קשה ומטרידה. עם זאת, המשפט הפלילי הוא אחד, ויש לו כללים ברורים ונוקשים באשר לאחריות פלילית והעמדה לדין.

 לפיכך, משנבחנו פרטיהם של האירועים וחומר הראיות שנאסף בחקירת ועדת אור ובחקירת מח"ש, לרבות בהשלמות החקירה שנערכו במסגרת הבדיקה הנוספת, לא נמצאה תשתית ראייתית לביסוס אחריות פלילית של מי מן המעורבים באירועים אלה, לכן לא היה מנוס מסגירת התיק".

 

בהחלטתו מדגיש היועץ המשפטי לממשלה כי "ועדת אור לא קבעה אפוא קיומה של תשתית ראייתית פלילית להגשת כתבי אישום, אלא הצביעה על חשדות וחשודים, באירועים שונים, כפי שעלה מחקירתה, והמליצה כי תיערך חקירה פלילית לבחינתם של חשדות אלה".

 

עם זאת, מזוז לא פוסל בשני מקרים פתיחת חקירה בעתיד. "אציין עם זאת כי בשני אירועים נותר פוטנציאל מסוים להשלמת חקירה, שלא מוצה. הדבר כרוך בהוצאה מהקבר ובנתיחה של גופות המנוחים, דבר שעשוי לאפשר תפיסה של הקליעים שפגעו בהם, שככל הנראה נותרו בגופות, ועריכת השוואה בינם לבין כלי הנשק שנתפסו. אכן, אין ערובה שהוצאת הגופות ונתיחתן תוביל להשגת מאמצים שניתן יהיה לבסס עליהם הגשת כתבי אישום, אך קיים לכך סיכוי מסוים".

 

היועץ המשפטי לממשלה טוען כי עד כה התנגדו בני אותן משפחות להוציא את הגופות מהקבר. "מכל מקום, בנסיבות העניין המורכבות והרגישות כל-כך לא סברנו שיש מקום לשוב ולפנות לבית המשפט, ולבקש - בניגוד לעמדת המשפחות - להורות על הוצאת הגופות מקברן ונתיחתן לשם הוצאת הקליעים".

 

בשנת 2003 התפרסם דו"ח ועדת אור, ועדת החקירה שהקימה ממשלתו של אהוד ברק. הוועדה, בראשות השופט תיאודור אור,

 קבעה כי המשטרה והדרג המדיני כשלו בטיפול באירועים. הוועדה מתחה ביקורת על ראש הממשלה לשעבר, אהוד ברק, אולם לא המליצה לגביו כל המלצה אופרטיבית.

 

לעומת זאת, הוועדה פסלה את פרופ' שלמה בן-עמי מלכהן בתפקיד שר לביטחון פנים בעתיד, כיוון שכיהן בתפקיד במהלך האירועים; גם המפכ"ל לשעבר יהודה וילק וניצב אליק רון נפסלו מלמלא בעתיד תפקידים בכירים בתחום ביטחון הפנים. בנוסף, הוועדה המליצה להדיח מהמשטרה את תת-ניצב משה ולדמן ואת רב-פקד גיא רייף.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רונן לידור
"תוצאה קשה ומטרידה" (ארכיון)
צילום: רונן לידור
אין תשתית ראייתית. מזוז
צילום: גיל יוחנן
מומלצים