שתף קטע נבחר

בירושלים ובצפון המפלסות כבר מוכנות לסופה

החזאים צופים סערה עזה במיוחד, ובירושלים כבר עומדות מפלסות השלג בכוננות. בגולן שוקלים לקצר את ימי הלימודים בשל הסופה הצפויה, שייתכן שתאפשר סוף סוף גם את פתיחת עונת הסקי בחרמון

מתכוננים לסערה: המערכת החורפית שאמורה לפקוד את כל רחבי הארץ החל מהלילה (יום ב') העמידה בכוננות את הרשויות באזורים שונים, בעיקר על רקע השלג הצפוי ביום שלישי בירושלים ובהרי הצפון והמרכז.

 

ראש עיריית ירושלים, אורי לופוליאנסקי, הורה לצוותי העירייה להיערך כדי להשאיר כ-500 ק"מ של צירים פתוחים גם במקרה של סערה עזה. מדובר בצירים המוגדרים "אדומים" וכוללים כבישים בין מרכזי השכונות לבתי החולים השונים. בנוסף יוכן מערך מיוחד לאיתור מוקדי קפיאה ופיזור מלח על הצירים המרכזיים במקרה של שלג. העירייה אף תקיים הערכת מצב בנוגע לקיום הלימודים כסדרם בבתי הספר על רקע מזג האוויר הסוער.

 

במקביל, יפעל מוקד העירייה (106) במתכונת מתוגברת כדי להקל על תושבי הבירה, ובמיוחד על אוכלוסיות נזקקות כמו קשישים ובעלי צרכים מיוחדים. בנוסף, פרסמה העירייה שורת המלצות לקראת צניחת הטמפרטורות, שיירדו אל מתחת לאפס: יש להשאיר ברז מים חמים פתוח מעט עם רדת הטמפרטורות כדי למנוע התפוצצות של צינורות המים, ולבדוק את תקינות מערכת החימום עוד טרם הגעת הסופה. בנוסף, מומלץ לוודא איטום גגות ופתחים ולנקות ולפתוח תאי ניקוז בחצרות ומרזבים על הגגות.


הגולן נצבע לבן. הסופה הקודמת

 

בעלי בתים פרטיים בעיר התבקשו לגזום עצים וענפים הסמוכים לכבלים בגינות פרטיות, לבדוק בטיחות של מערכות חשמל ולהצטייד בתאורת חירום.

 

בנוסף, על רקע הרוחות העזות הצפויות לנשב בימים הקרובים מומלץ לפנות חפצים שאינם מוחזקים ועשויים ליפול ממקום גבוה, ולהימנע משהייה תחת סככות, פרגולות, צריפים או מבנים ארעיים עליהם יכול להיערם שלג מחשש קריסה.

 

גם בגולן ובגליל העליון השלימו את מרבית ההכנות לקראת החורף שיגיע בשעות הקרובות. שיא המערכת צפוי לגרום לשלג גם במקומות הנמוכים מ-700 מ' מעל פני הים, מה שכולל גם את הפסגות הגבוהות של הרי הגליל. בעיר צפת נערך מטה השלג לפנות צירים שייחסמו ולטפל בנזקים אפשריים לכבישים, למדרכות ולמוסדות פרטיים וציבוריים. את הצירים שעשויים להיחסם במבואות העיר צפויים לפנות כלים כבדים של פיקוד הצפון.

 

בצפון מקווים: השלג יביא מבקרים

מי שלא מחכה לגל הקור הבא הם הורים בבית הספר האר"י בצפת, שהודיעו כי בכוונתם להשבית מהיום את הלימודים במחאה על בעיות במערכת החשמל שמונעות את חימום הכיתות. מעיריית צפת נמסר כי ייעשה מאמץ לפתור את התקלה בהקדם מבלי לפגוע ולסכן את התלמידים.

 

גם במועצה האזורית גולן מתכוננים בדריכות למעטה הלבן שיכסה את האזור בימים הקרובים, ושוקלים לקצר את ימי הלימודים בהתאם לעצמת הסופה. מי שממתינים בציפיה לפתיתים הראשונים הם בעלי הצימרים באזור והעוסקים בתיירות, המקווים שהאטרקציה הלבנה תמשוך לאזור מטיילים רבים.

 

"גל הקור העז שפקד את האזור בשבועיים האחרונים, הפחיד מעט את התיירים הישראלים שכנראה העדיפו להישאר בבית ולוותר על הנופש בחיק הטבע בגליל. כעת עם בואם של הגשם והשלג בפסגות ההרים, כבר מרגישים התעוררות מה בהזמנות לחדרי אירוח ובחלק מהמקומות צפויה התפוסה להגיע בסוף השבוע לכ-80 אחוזים", אמר מאיר (כושי) לוי, מנכ"ל כפר הנופש גונן ויו"ר פורום תיירני הגליל.

 

לדבריו, מי שיעיז ויצפין יהנה ממזג אוויר מיוחד ומנופים עוצרי נשימה.

 "המבקרים שיגיעו לאזור יוכלו ליהנות מסיורים וטיולים בטבע, לצפות בפריחות של רקפות, בזרימת הנחלים ובנופי הגליל והגולן הנצבעים בגווני החורף ולחוות את הגליל דווקא בעוצמתו של החורף", אמר.

 

מי שמקווים לסופה שתביא לכמויות גדולות של שלג הם אנשי החרמון, שלא יכלו לפתוח עד כה את עונת הסקי בשל כמות נמוכה במיוחד של שלג שירד עד כה. השלגים והגשמים צפויים לסייע גם בעליית מפלס מאגרי המים בגולן ובגליל ובהמשך לסייע גם למלא את האגם הלאומי - הכינרת, שנמצאת בימים אלה במרחק של 3.72 מ' מהקו האדום העליון.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום גלי תיבון
מפלסות שלג בירושלים. בכוננות
צילום גלי תיבון
הגולן לבן. מצפים לסופה
צילום: שולי אנקונינה
מומלצים