שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  אליק רון: האשמים האמיתיים - מנהיגי הערבים

  מפקד המחוז הצפוני בדימוס מפנה אצבע מאשימה כלפי מנהיגי הערבים "שהסיתו והתסיסו את הרחוב", אך לא עמדו על כך לדין. גם גיא רייף, מפקד משטרת משגב שהודח בעקבות האירועים, טוען שהאשמה אינה בשוטרים. "המדינה שוכחת מי התחיל את המהומות וחולל אותן", אמר

  "המסיתים לא ידעו מה גודלו של השד שהם מוציאים מהבקבוק. אירוע בסדר גודל כזה בהחלט יכול להתרחש שוב", כך טען הערב (ראשון) ניצב בדימוס אליק רון, שכיהן כמפקד המחוז הצפוני בעת אירועי אוקטובר, בשיחה עם ynet. על רקע החלטת היועץ המשפטי לממשלה שלא להגיש כתבי אישום נגד שוטרים שהיו מעורבים במהומות, טוען רון כי האשמים העיקריים הם מנהיגי הציבור הערבי שהסיתו והתסיסו את הרחוב, ועד היום לא נתנו על כך את הדין.

   

  שבע שנים וחצי אחרי אירועי אוקטובר, רון מקבל בהשלמה את החלטתו של היועץ המשפטי לממשלה. "לא הופתעתי כי אמרו כבר כמה ימים שזה הולך להיות הכיוון. הוא היה חייב לסגור את התיק לא הייתה לו דרך אחרת", אמר בשיחה עם ynet במהלך ביקור עבודה בסרי-לנקה.

   

  לטענתו, אחת הטעויות של וועדת אור הייתה שלא הורתה למחלקה לחקירות שוטרים לפתוח מיד בחקירה נגד המעורבים באירועים. "לו הייתי ראש הוועדה הייתי מפעיל מיד את מח"ש. הם לא חקרו את האירועים בזמן האמיתי. אור היה צריך מיד לשלוח אותם לחקור במקום זאת הוא דרש לקיים חקירה רק בתום עבודתה של הוועדה וזה היה כבר מאוחר מידי, לכן החקירה שלהם נראתה כמו שהיא נראתה. אצלי עוד לפני שסיימתי לשתות את הקפה כבר גמרו לחקור אותי", הוסיף.

   

  כעת, כשהוא כבר אינו לובש מדים, רון יכול לומר בפה מלא כי הוא איש שמאל מוצהר. "אני נגד הכיבוש ונגד ההתנחלויות והמחסומים. אך עם זאת, אני יהודי קנאי ומי ששורף את הדגל שלי הכריז על עצמו כאויב שלי", אמר. 

   

  רון מזכיר כי עם פרוץ המהומות יצאו ההמונים לרחובות לאחר

   עליית שרון להר הבית בעקבות קריאות מנהיגי הציבור הערבי, שלא היו מודעים ל"גודל השד שהוציאו מהבקבוק", לדבריו. "ועדת המעקב של ערביי ישראל התכנסה באותה שבת בכפר מנדא, החליטה את החלטותיה, ויום למחרת יצאו ההמונים לרחובות.

   

  "כדי שאספסוף ייצא לרחובות צריך שיהיה מי שיוציא אותם, אותם מסיתים ומתסיסים עד היום לא נתנו את הדין", אמר רון, כשהוא מתייחס לחברי כנסת ומנהיגי הציבור הערבי. "הם לא נתנו עד היום את הדין, בדיוק כפי שהיה ברצח רבין גם אז היו מסיתים שלא נתנו עד היום את הדין. אנחנו לא למדנו אף פעם שיש לטפל במסיתים", טען.

   

  גיא רייף: אנחנו התגוננו, ומאז אנחנו עסוקים בלהתנצל

  דמות בולטת נוספת מארועי אוקטובר הוא גיא רייף, שכיהן כמפקד תחנת משגב במהלך המהומות. רייף העיד בפני ועדת אור, במהלכה הותקף על ידי אביו של אחד הרוגים.

   

  "ההחלטה לסגור את תיק החקירה היא החלטה חכמה מאוד. למעשה ההחלטה החכמה היחידה מאז האירועים עצמם", אמר רייף, שהודח מהמשטרה כחלק ממסקנות הוועדה.

   

  "לצערי, כל הטיפול של מדינת ישראל ושל משטרת ישראל בפרשה היה עצוב, כואב ולא נכון", טען. "המדינה והמשטרה שלחה אנשים שלה, שוטרים, לעשות את העבודה. לא רק שלא נתנו להם אחר כך גב, אלא הדיחו אותם", הוסיף.

   

  לדבריו, מאז אירועי אוקטובר ניתן להבחין בהידרדרות בתפקוד המשטרה. "אפשר לראות שהמשטרה והמדינה כולה היא מערכת בקריסה, זו מערכת שאיבדה את האמון של העובדים בה. השוטרים לא שמוכנים לתת את עצמם ולא רואים בשירות שליחות. כשמדינה לא מגבה אותה, אז על איזה שליחות אפשר לדבר?"

   

  לטענת רייף, תוצאות המהומות היו קשות וכואבות, אולם האשמה לא צריכה להיות מוטלת על המשטרה. "המדינה רוצה לרצות מגזר מסוים, אבל שוכחת שמי שהתחיל את המהומות וחולל אותן היו הערבים. אנחנו התגוננו, ומאז ועד היום אנחנו רק עסוקים בלתת הסברים ולהתנצל.

   

  נכון שמה שקרה לא נעים, נהרגו אנשים, אבל מי שלח אותם קדימה? המנהיגים שלהם. אנשים כמו אחמד טיבי, שאנחנו - במדינת היהודים - נותנים לו ולחבר מרעיו לשבת בכנסת וליהנות מחסינות, והם הולכים ללוויות של אנשי חמאס", אמר.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: חגי אהרון
  רון. מותח ביקורת על מח"ש
  צילום: חגי אהרון
  צילום: רונן לידור
  אירועי אוקטובר. המנהיגים התסיסו
  צילום: רונן לידור
  צילום: אופירה יוחנן וולק
  רייף. מנסים לרצות
  צילום: אופירה יוחנן וולק
  מומלצים