שתף קטע נבחר

שבדיה: מפעילי Pirate Bay יעמדו לדין

מפעילי אתר הביטורנט Pirate Bay, שהפך לסמל המאבק של משתפי הקבצים בהוליווד, יעמדו בקרוב למשפט. העונש המקסימלי הצפוי להם: שנתיים מאסר

בשוודיה יעמדו לדין השבוע מפעילי אתר הביטורנט Pirate Bay, אחד מהאתרים המובילים בעולם לשיתוף קבצים ומוביל המאבק נגד תעשיית הקולנוע ההוליוודית, בהאשמות של סיוע להפרת זכויות יוצרים. התביעה תוגש בבת משפט מחוזי ב-31 בינואר, יום חמישי.

 

Pirate Bay הוא טראקר, אתר המשמש להורדה והעלאה של סרטים וסדרות פופולריים, המוגנים בזכויות יוצרים. אתרים כמו Pirate Bay,IsoHunt.com ואחרים משמשים כמעין מנועי חיפוש, המספקים קישורים ל"טורנטים" – קבצים קטנים המפנים להורדה של הסרט או הסדרה ממחשבים רבים ברחבי הרשת (אך אינם מאוחסנים על שרתי Pirate Bay).

 

במהלך שנות פעילותו הקים עליו האתר כמה אויבים, ביניהם ההתאחדות האמריקנית של יצרני הסרטים (MPAA) והפדרציה הבינלאומית של תעשיית התקליטים (IFPA), שקוראים לסגור את האתר. זאת למרות שעל Pirate Bay עצמו לא מאוחסנים תכנים מפירי חוק.

 

מפעילי האתר נקטו בקו אידיאולוגי: הם מתייחסים בזלזול ולועגים לפניות של בעלי זכויות מארה"ב, ומפרסמים את הפניות של בעלי הזכויות ואת התשובות בעמוד מיוחד באתר.

 

סיוע לדבר עבירה

"זה לא רק מנוע חפוש. האתר לוקח חלק פעיל בפעילות שמובילה להפרת זכויות יוצרים והופכת את התוכן המפר לזמין", אמר לרויטרס התובע המחוזי, הקאן רוסוואל. עוד אמר כי מפעילי האתר יואשמו בסיוע וקשירת קשר להפרת חוק זכויות היוצרים, מה שיכול להביא לעונש של שנתיים מאסר.

 

"זו דוגמה קלאסית של סיוע לדבר עבירה - פעולה שמתווכת בין האנשים שביצעו את הפשע, בין אם בעולם האמיתי או הווירטואלי", אמר.

 

דובר ומפעיל Pirate Bay, פיטר סונד, טוען אחרת. "זה אידיוטי. אין בסיס משפטי להאשמות האלו", אמר לרויטרס, והסביר שמפעילי האתר, המנוהל כיום על-ידי גוטפריד סוורטולם ופרדריק ניג', לא יכולים להיות אחראים לתוכן שמופץ בין משתמשיו.

 

הראיות נגד האתר נאספו בפשיטה שנערכה ב-2006, אז פשטו שוטרים על שרתי האתר, הממוקמים בסטוקהולם. סונד אומר כי האתר, שמונה 2.5 מיליון משתמשים רשומים, לא ייסגר כתוצאה מהרשעה, אם אכן כך יסתיים המשפט.

 

לדברי סונד, לא ניתן לסגור את האתר לחלוטין ממילא, מאחר והתשתית פרושה ברחבי העולם ואפילו מפעיליו אינם מודעים למיקומם של כל השרתים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים