שתף קטע נבחר

פרס על החלטת מזוז: הוא לא ניסה לטשטש

נשיא המדינה סייר בנצרת והתייחס להחלטת היועץ המשפטי לממשלה שלא לפתוח בהליכים פליליים נגד המעורבים באירועי אוקטובר 2000. לדברי הנשיא, "מבחינה משפטית לא היו מספיק ראיות. אני לא צריך לתת למזוז ציונים"

"אני לא חושב שמזוז חיפש לטשטש משהו, כנראה שמבחינה משפטית לא היו מספיק ראיות" - כך אמר היום (ב') נשיא המדינה, שמעון פרס, בהתייחסו להחלטת היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, שלא לפתוח בהליכים פליליים נגד המעורבים באירועי אוקטובר 2000, אז נהרגו 12 אזרחים ישראלים ופלסטיני.

 

פרס, שסייר בנצרת ובנצרת עילית, אמר כי הוא מודע לזעם בקרב הציבור הערבי וביקש שלא להתייחס לנושא, אך לאחר שכלי התקשורת התעקשו והוסיפו לשאול, השיב: "במדינה דמוקרטית יש זרוע שופטת, מחוקקת ומבצעת. אני לא זרוע מחוקקת ואני לא צריך לתת לו ציונים. עם זאת, אני לא חושב שחיפש לטשטש".

 

מועד ביקורו של פרס בעיר נקבע לפני כמה חודשים. ראש העיר נצרת, ראמז ג'ראיסי, אמר: "צר לי שהביקור נפל יום אחרי ההחלטה האומללה שיש לסגור את התיקים, החלטה שמקוממת את כל המגזר הערבי, שחש מרגיש זעם וכעס". לדבריו, "החקירות של מח"ש היו רשלניות והביאו לתוצאה של סגירת התיקים. מן הראוי היה להביא את העניין בשל הרגישות הציבורית לבית משפט".

 

הנשיא ביקר בנצרת עילית ולאחר מכן ביקר במסגד הלבן ובכנסיית הבשורה בנצרת. מחוץ לכנסייה עמדו כעשרה מפגינים שנשאו שלטים עליהם נכתב "שמור על ניקיון עירך מפושעי מלחמה" וכן "רצח עם". הנשיא ביקר בעיר בליווי נשיא חברת סיסקו, ג'ון צ'יימברס, שחברתו תשקיע בשתי הערים שלושה מיליון דולר לפריסת מערכת מיחשוב בכנסיות, במסגדים, בבתי החולים ובבתי הספר. "הפרויקט מאוד שיפר את היחסים בין נצרת לנצרת עילית ויוליד יחסים חדשים", אמר פרס.

 

זעם בציבור הערבי על החלטת מזוז

היועץ המשפטי לממשלה הודיע אתמול כי קיבל את המלצות צוות הפרקליטות - שערך בדיקה נוספת בתיקים - והחליט שאין מקום להתערב בהחלטות מח"ש, שהגיעה למסקנה שאין בחומר החקירה תשתית ראייתית מספקת, המאפשרת הגשת כתבי אישום נגד המעורבים באירועים האלימים.

 

"התוצאה לפיה נהרגו באירועים אלה 13 אנשים, היא תוצאה קשה ומטרידה", כתב מזוז, "עם זאת, המשפט הפלילי הוא אחד, ויש לו כללים ברורים ונוקשים באשר לאחריות פלילית והעמדה לדין" היועץ המשפטי כתב כי בחקירת ועדת אור ומח"ש "לא נמצאה תשתית ראייתית לביסוס אחריות פלילית של מי מן המעורבים באירועים אלה, לכן לא היה מנוס מסגירת התיק".

 

החלטתו של מזוז עוררה תגובות נזעמות של נציגי השמאל ושל נציגי המגזר הערבי. יו"ר ארגון עדאלה, חסן ג'בארין, הודיע כי יפנה לגורמים בינלאומיים ומדינות זרות כדי שיבררו את האירועים "מאחר שממשלת ישראל לא נקטה אמצעים נגד מבצעי הפשעים". יו"ר ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל, שאוקי חטיב, אמר: "זהו יום שחור לצדק, זכויות האדם ולשאיפה של ערביי ישראל לחיות בכבוד בין העמים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרס. לא מחלק ציונים
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
מזוז. לא פותח בהליך פלילי
צילום: גיל יוחנן
מומלצים