שתף קטע נבחר

הבעל התעלל מינית? אז מה

שושי גילתה שבעלה מתעלל מינית בילדתם וביקשה מייד להתגרש ממנו. הבעל נעצר, נשפט וישב 4 שנים בכלא. אבל האם ההתעללות היא עילה מספקת לגירושין בבית הדין?

סיפור כזה עוד לא שמעתם: שושי (שם בדוי) נישאה לאהוב לבה, ותוך זמן קצר נולדה להם בת. לאחר מספר שנים גילתה לתדהמתה (יותר נכון, הגננת גילתה לה) שמתחת לאף שלה מתרחשת זוועה איומה. בעלה מתעלל מינית בילדתם, ועושה זאת במשך תקופה ממושכת. מייד כשהתבררו הפרטים התחולל שבר בחיי הנישואים. ברור. איזו אישה מוכנה להמשיך לחיות עם בעל שמתעלל בבתם?

 

היד ממאנת לכתוב את הסיפור הזה, אבל הלב יודע שהוא חייב להיות מסופר. הבעל נעצר, נשפט ונידון ל-4 שנים בכלא. הוא נכנס לכלא ויצא ממנו, אך בזמן הזה לא רק ששושי לא קיבלה גט, אלא שהיא אפילו לא קיבלה פסק דין המחייב את הבעל לתת לה גט. הייתכן שבית הדין לא יחייב בעל שפגע מינית בילדתו להתגרש מאשתו? האם אין זו עילה מספקת לגירושים?

 

בית הדין האזורי כנראה חשב שלא. לא רק שלא חייב את הבעל בגט, אלא שעמד לצדו בתנאיו למתן הגט: הפחתת מזונות הילדה, ביטול טענות האשה נגד הבעל, ואפילו ביטול התביעה הנזיקית שהוגשה בשם הבת בגין הפגיעה שפגע בה אביה. הסכום שפסק בית המשפט שעל האב לשלם לבתו היה אמור לממן את הטיפולים הפסיכולוגיים שיעזרו לה לשקם את עצמה. למרות שכל העניינים הנלווים לגט נפסקו בבית המשפט, קבע בית הדין האזורי לאחר שש שנים של התדיינויות כי "אין לחייב את הבעל בגט בלא הסכם גירושין המסדיר את היחסים בין בני הזוג לאחר הגירושין, כולל עניין החזקת הילדים, מזונותיהם וחלוקת רכוש". והקוראים כבר יודעים מה עומד מאחורי המילים "הסכם גירושין המסדיר..."

 

לאחר ששושי עירערה לבית הדין הגדול, היא זכתה לפסק דין המחייב את הבעל בגט. למרות זאת, בית הדין האזורי התעכב בביצועו והחזיר את התיק לבית הדין הגדול וביקש להבהיר האם יש לצרף את תנאי הבעל - אם לאו. בית-הדין הגדול נאלץ להבהיר בשתי פסיקות שונות כי "משמעות פסק דיננו ברורה, ואין צורך לחזור על כך פעמיים: הבעל חייב לגרש את אשתו ללא כל תנאי". 10 שנים אחרי התביעה לגירושים קיבלה שושי את הגט, 12 שנה לאחר שנודע לה שבעלה מתעלל מינית בילדתם.

 

שאלת מיליון הדולר היא זאת: האם בית הדין לא חייב את הבעל בגט, בכל אותן השנים משום שהוא אכן אינו סבור שגילוי עריות הוא עילה לגט? האם בית הדין אינו סבור שהתעללות בילדה היא פשע נוראי, או שמא בית הדין מבין את כל זאת, אלא שאינו סבור שפסק דין של בית המשפט גובר על המילה של הבעל? שהרי בית המשפט אינו אלא ערכאת גויים, אשר עדיהם אינם עדים, ראיותיהם אינן ראיות ומסקנותיהם אינן מסקנות. ואולי הדיינים פשוט מפחדים מ"גט מעושה".

 

האישה יוצגה על יד ארגון "יד לאשה" ממוסדות "אור תורה סטון".

 

רבקה לוביץ' היא טוענת רבנית העובדת ב"מרכז צדק לנשים", טל': 02-5664390

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אילוסטרציה
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מומלצים