שתף קטע נבחר

חרדים יקרים, לאן נעלמה רות?

בעיתונים ובאתרים החרדים זו כבר מסורת: לא מפרסמים תמונות של נשים, גם אם הן מכהנות בתפקידים בכירים. צפו בתמונה וסיפרו כמה חברים נטלו חלק בוועדת וינוגרד

פריחתה של העיתונות החרדית מציבה בפני עורכי העיתונים והאתרים דילמה לא פשוטה. מצד אחד, כלי תקשורת החרדיים שואפים לדווח על חדשות השעה. אולם, מצד השני, למרות שנשים כבר מזמן מכהנות בתפקידים ציבוריים בכירים, קיימת לעורכים בעיה להציג את תמונותיהן: אמש (יום ה') "הועלמה" פרופ' רות גביזון, חברת ועדת וינוגרד, בפעולת פוטו-שופ פשוטה מסיקור מסיבת העיתונאים של ועדת וינוגרדבאתר לדעת.נט.


הכיסא הריק או לאן נעלמה רות?

 

מלכתחילה, מעדיפים בכלי התקשורת החרדיים שלא להכניס כלל תמונות נשים, זאת בשל חשש להפרת דיני הצניעות הקפדניים הנהוגים בחברה החרדית. המגמה הזו הינה פרי הנחייתן של הוועדות הרוחניות הפועלות כמעט בכל כלי תקשורת חרדי. הוועדות מורכבות מרבנים הסוקרים את דפי העיתון מדי יום ומחליטים מה ראוי שייכנס ויותר נכון - מה לא ראוי שיופיע בעיתון המופנה לקהל יעד חרדי.

 

בעבר, גם לימור לבנת זכתה לטשטוש פניה כשישבה יחד עם שאר השרים לשולחן הממשלה, בעת שכיהנה כשרת החינוך. גם תמונות בהן מופיעת נשים, ואפילו ילדות קטנות, לא יזכו להתנוסס מעל גבי העיתון אלמלא טושטשו פניהן, כשההעדפה היא שלא יופיעו כלל. ההשקפה החרדית דוגלת בהצנעתה של האישה ובחשיפה מינימאלית שלה, זאת בשל האמונה כי "כל כבודה בת מלך פנימה".

 

"השאלטר יירד"

מנהל האתר, יחיאל לוי שולל על הסף בשיחה עם ynet את הטענה שמא פרופ' גביזון או נשים בכירות אחרות בשירות הציבורי כמו שרת החוץ, ציפי לבני או יו"ר הכנסת, דליה איציק, הן נשים לא מכובדות. "מאחר שהאתר מכוון למגזר שמאוד רגיש לתכנים אנו מחוייבים לכבד זאת", הוא מסביר.

 

כיום, עובד אתר "לדעת" יחד עם ספקיות האינטרנט החרדי "רימון" ו"נתיב" המפעילות חסמים לתכנים שאינם הולמים כמו למשל, תמונות נשים. "גם אם האישה לבושה באופן צנוע", מסביר לוי, "ברגע שתופיע תמונת אישה ספקיות האינטרנט יורידו לנו את השאלטר. זכות הקיום שלנו כאתר אינטרנט חרדי הוא בגלל שאנחנו מקפידים לשמור על קו מסודר ורשמי שאי אפשר לחרוג ממנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
החתיכה החסרה. גביזון
צילום: חיים צח
טושטשה. לבנת
צילום: לבנת לוי
איציק. לא מכובדת?
צילום: עמית שאבי
מומלצים