שתף קטע נבחר

מיקרוסופט מציעה לרכוש את יאהו

רעידת אדמה בעולם האינטרנט: חברת התוכנה מספר אחת בעולם, תרכוש את ענקית האינטרנט והמדיה המקוונת תמורת 44.6 מיליארד דולרים. האם במטה גוגל צריכים להתחיל להזיע?

מיקרוסופט מציעה לרכוש את ענקית החיפוש והמדיה יאהו תמורת 44.6 מיליארד דולרים במזומן ובמניות. ענקית התוכנה יצאה עם הודעה זו היום (ו'), כחצי שנה לאחר שמגעים בין החברות דלפו לתקשורת, הוכחשו, ואז אושרו בקול רפה. הרכישה של מיקרוסופט את יאהו באה לשפר את עמדתן של שתי האחרונות מול האיום האמיתי על השליטה בשוק הפרסום באינטרנט: גוגל.

 

במכתב לחבר המנהלים של יאהו, כותב סטיב באלמר, מנכ"ל מיקרוסופט כי מיקרוסופט תציע 31 דולר למניית יאהו, 62% יותר ממחיר הסגירה של מניית יאהו ביום חמישי האחרון. במכתבו הדגיש באלמר כי אין מדובר בעסקת מימון. עוד ציין באלמר במכתבו כי מיקרוסופט שומרת לעצמה את הזכות לשכנע את בעלי המניות של יאהו בפוטנציאל הטמון בהצעתה. בעלי המניות יוכלו לקבל תמורה המורכבת ממזומן וממניות ציבוריות של מיקרוסופט בתמהיל של עד 50 אחוז מכל רכיב תמורה.

 

חברת מיקרוסופט נמצאת בלחץ תחרותי רב מול גוגל ורואה בעסקי הפרסום והשירותים באינטרנט את אחד ממנועי הצמיחה העתידיים שלה, לצד בידור דיגיטלי והמשך הכנסות ממוצריה המסורתיים: מערכות הפעלה ותוכנות משרדיות.

 

לשם כך, השיקה לפני כשלוש שנים את מותג Live והחלה למתג שירותי רשת שונים תחתיו, כולל שירות הדואר Hotmail, תוכנת המסרים המיידיים MSN Messenger, ומנוע חיפוש מתוצרתה - כולם שולבו לתוך מערכת ההפעלה בת השנה, Vista. חלקם כנראה יאלצו למצוא את דרכם חזרה החוצה, לאחר שהשופטת הממונה מטעם הממשל הפדרלי החליטה השבוע להאריך את פיקוח ההגבלים העסקיים המיוחד על מיקרוסופט עד 2009 – ובמיוחד על המוצרים ששולבו בתוך Vista, ומונעים תחרות הוגנת ממתחרים.

 

חשוב להבין כי לחברת יאהו יש שירותים מקבילים ודומים לאלה של מיקרוסופט בשוק האינטרנט, כולל מנוע חיפוש מפותח ובשל בהרבה, ששופץ לאחרונה ושירות דואר שרכשה יאהו בשם Zimbra.

 

גלגל הצלה

העסקה עם יאהו, היא "גלגל ההצלה" של מיקרוסופט בתחום השירותים ועסקי הפרסום באינטרנט. בכך, תוותר מיקרוסופט על המאמצים שהשקיעה בפיתוח מנוע החיפוש שלה, ותחזור להתנהלות העסקית שאפיינה אותה לאורך שנים: "בליעת" מתחרות ורכישת טכנולוגיה בשלה מחברות אחרות. אלא שיאהו היא דג גדול במיוחד, שהיקף עסקיו נאמד ב-38 מיליארד דולר ונחשב לאחד האתרים המובילים בעולם. מיקרוסופט ויאהו יחדיו יחזיקו 16% אחוזים משוק החיפוש העולמי, על פי נתוני חברת ComScore.

 

מיקרוסופט מצדה העריכה כי העסקה תקבל את אישור הממונה על ההגבלים העסקיים האמריקני, וכי תושלם במחצית השניה של 2008. ענקית התוכנה מעריכה כי המיזוג יחסוך לחברה כמיליארד דולר בעלויות שוטפות. מיקרוסופט מתכננת אף להציע מענקי שימור נדיבים לעובדי יאהו, כמו מהנדסים ומנהלים הנחשבים לאנשי מפתח. הצעתה של מיקרוסופט מגיעה בעיתוי לא מקרי: השבוע עזב את חבר המנהלים של יאהו, טרי סמל, מי שהיה מנכ"ל החברה הקודם שהתפטר מתפקידו לפני שבעה חודשים לערך, לאחר חילוקי דעות וביקורת קשה על תפקודו. את מקומו תופס כיום ג'רי יאנג, ממייסדי יאהו.

 

הסנאט יערוך שימוע

מחלקת ההגבלים העסקיים במשרד המשפטים האמריקני הוציאה תגובה דחופה בעקבות הצעת הרכישה של מיקרוסופט. המחלקה תבדוק היבטים של פגיעה בתחרות בעקבות המיזוג האפשרי בין שתיים מתוך שלוש החברות מהמשפיעות ביותר על הרשת בארצות הברית, ובכלל (השלישית היא כמובן, גוגל). "מחלקת ההגבלים העסקיים מעוניינת לבחון את השפעת הצעת הרכישה של מיקרוסופט על התחרות בשוק", אמרה ג'ינה טלמונה, דוברת משרד המשפטים.

 

פרופ' הארי פירסט, מרצה למשפטים באוניברסיטת ניו-יורק אמר לסוכנות הידיעות AP כי "אם העיסקה תצא לפועל, תהיה הרבה חפיפה (עסקית - .נ.ל). זה מורכב וגדול מאוד. ייתכן שרשויות חוק נוספות בארצות הברית ירצו לבדוק את העניין", ציין פרופ' פירסט.

 

הסנאטור הרב קוהל, יושב ראש תת-הוועדה להגבלים עסקיים של הסנאט, אמר בשבת כי הוועדה תערוך שימועים, באם העיסקה תצא לפועל, באופן דומה לשימועים שערכה לעסקת גוגל-DoubleClick בשעתו. הסנאטור נימק זאת בצורך "לחקור את ההשלכות על נושאי תחרות ופרטיות של העיסקה".


פורסם לראשונה 01/02/2008 15:04

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מיקרוסופט ויאהו: עכשיו ביחד
מומלצים