שתף קטע נבחר

הפריימריז בארה"ב: שמרנים נגד מקיין

מקיין צפוי על-פי הערכות לזכות בהישג גדול ב"יום שלישי הגדול", אבל השמרנים במפלגה הרפובליקנית מעדיפים כי הוא לא יהיה האיש שלהם בבית הלבן. פרשנית שמרנית במיוחד הצהירה כי היא תצביע לקלינטון ולא לסנאטור בן ה-71

הקרב על מועמדות המפלגה הרפובליקנית לנשיאות ארצות הברית עשוי להסתיים כבר לאחר יום שלישי גדול, בו יערכו פריימריז ב-22 מדינות. הסנאטור ג'ון מקיין יכול כבר לבסס את ניצחונו בעוד כמה ימים. לעומת זאת, במפלגה הדמוקרטית ההתמודדות בין הילארי קלינטון לברק אובאמה תמשך גם לאחר יום שלישי הגדול. 

 

הצילום המשותף ביום שישי של הסנאטור בן ה-71 עם רודי ג'וליאני ומושל קליפורניה ארנולד שוורצנגר, המודיעים על תמיכה בו, יעשה למקיין טוב ביום שלישי הגדול במדינות עתירות צירים כמו קליפורניה, ניו יורק וניו ג'רזי, בהן המצביעים הרפובליקנים מתונים יותר.

 

אבל רבים בבסיס הכוח השמרני של המפלגה הרפובליקנית, מעדיפים להפסיד את הבית הלבן ולא להגיע אליו עם מקיין. רש לימבו, בעל תוכנית רדיו יומית המושכת עשרות מיליוני מאזינים, הוא גורו שמרני, המטיף למעריציו מדי יום במה לתמוך ולמה להתנגד. על הצילום המשותף של מקיין עם שוורצנגר וג'וליאני הגיב לימבו במרירות: "הוא קיבל תמיכה להגדלת המיסים, הגדלת בזבוז הכספים וביטוח בריאות סוציאליסטי".

 

אן קאלטר, פרשנית וסופרת סופר-שמרנית, מנהלת שנים קרבות מילוליים מכוערים נגד הילארי קלינטון, אבל ביום חמישי בערב, בעוד המועמדים הדמוקרטים מתעמתים ברשת CNN, הופיעה קטאלר בערוץ הבית של השמרנים "פוקס ניוז" והודיעה שאם הקרב לנשיאות יהיה קלינטון נגד מקיין, היא תצביע להילארי, כי "היא יותר שמרנית ממנו".

 

כמה קולות בולטים בקרב השמרנים מנסים לעצור ממש ברגע האחרון את הרכבת הדוהרת של מקיין. הם לא שכחו לו את תמיכתו כסנאטור ברפורמה בחוקי ההגירה, שפירושה מתן חנינה למהגרים בלתי חוקיים, את התנגדותו להורדה של הנשיא בוש במיסים, והשותפות שלו בחקיקה לרפורמה במימון הבחירות, שהגבילה את התרומה האישית למועמד ל-2,000 דולר בלבד, ופגעה ברפובליקנים - להם יש תורמים עשירים יותר באופן מסורתי.

 

מקיין, שמטוסו הופל במלחמת ויטנאם והיה שבוי מלחמה במשך חמש ושנים וחצי, מתנגד לעינויים בחקירות, עמדה שמקוממת עליו שמרנים, שרוצים שלא תהיה כל הפרעה בחקירת אנשי אל-קאעידה העצורים בגוואנטנאמו. מקיין התנגד לבוש ולרפובליקנים, שביקשו להתחיל בקידוחי נפט בשמורה בקוטב הצפוני.

 

וול סטריט ג'ורנל, שבבעלות רופרט מרדוק הבעלים של פוקס, כתב ביום חמישי מאמר מערכת שכותרתו "הבגידה של מקיין". מאמר בנשיונל רוויו השמרני קורא לתמוך במיט רומני "לפני שיהיה מאוחר".

 

משפחת בוש וצ'ייני לצד רומני

קרב איתנים מתנהל בימים אלה על דמותה של המפלגה הרפובליקנית. בממשל בוש זהירים יותר, אבל קיימת התנגדות סמויה למקיין. היא באה לידי ביטוי בין השאר בתמיכה של מושל פלורידה לשעבר, אחיו של הנשיא ג'ב בוש, במיט רומני. ליז, בתו של סגן הנשיא דיק צ'ייני, הצטרפה למטה הבחירות של מושל מסצ'וסטס לשעבר.

 

מקיין מוביל ובגדול, בין השאר בזכות הנוכחות במרוץ של מייק האקבי, מטיף נוצרי ומושל ארקנסו לשעבר. האקבי פיצל את קולות האוונגליסטים בדרום קרוליינה ופלורידה והעניק למקיין את הנצחון. הוא חזק במדינות דרומיות הקרויות "חגורת התנ"ך", שבהן הוא יעשה את העבודה המלוכלכת עבור מקיין וימנע נצחון וצירים מרומני. הקאבי יקלקל לרומני בארקנסו, אלבמה, ג'ורג'יה וטנסי.

 

התמורה הבלתי כתובה שהאקבי יצפה לה - להיות המועמד הרפובליקני לסגן הנשיא. גם האקבי אינו אהוד במטה המפלגה הרפובליקנית, שם מביטים בדאגה כיצד סנאטור מקיין גונב להם את המפלגה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מקיין. יסגור עניין ביום ג'?
צילום: איי פי
מקיין מקבל חיזוק משוורצנגר
צילום: רויטרס
קלינטון. שמרנים יצביעו בשבילה?
צילום: רויטרס
מומלצים