שתף קטע נבחר

אל-קאעידה לקח אחריות לפיגוע במאוריטניה

רשת הטלוויזיה אל-ג'זירה פרסמה הודעה מטעם ארגון המסונף לאל-קאעידה, שלקח אחריות לפיגוע נגד שגרירות ישראל במאוריטניה. אל-קאעידה הודיע כי הפיגוע הוא תגובה למצור שהטילה ישראל על רצועת עזה ודרש ממדינות ערב לנתק קשרים דיפלומטיים עם ירושלים

ארגון הטרור אל-קאעידה לקח אחריות למתקפת הירי לעבר שגרירות ישראל בבירת מאוריטניה, נואקשוט. כך דיווחה הלילה (יום א') רשת הטלוויזיה הערבית אל-ג'זירה. עוד נמסר בהודעה כי הפיגוע הוא תגובה למצור שהטילה ישראל על רצועת עזה וכי אל-קאעידה דורש ממדינות ערב לנתק קשרים דיפלומטיים עם ירושלים.

 

באל-ג'זירה הציגו הודעה כתובה שנמסרה מקבוצה המסונפת לארגון הטרור, אך לא ציינו כיצד הושגה. נטילת האחריות עדיין לא הופיעה באתרי אינטרנט איסלאמיים, שנוהגים לפרסם הודעות מסוג זה עבור אל קאעידה.

 

הארגון, המכונה "הזרוע הצפון אפריקנית של ארגון אל-קאעידה", פועלת בעיקר מתוך אלג'יריה. חברי הארגון לקחו בעבר אחריות לפיגוע הכפול שאירע לפני כחודשיים באלג'יר, בירת אלג'יריה. עשרות בני אדם נהרגו בפיגועים, שהיכו כמעט בו-זמנית סמוך לבניין האו"ם ולבית המשפט החוקתי בעיר.

 

מוקדם יותר, עצרו מנגנוני הביטחון של מאוריטניה שלושה צעירים בחשד שהיו מעורבים במתקפת הירי. רשת אל-ג'זירה דיווחה כי השלושה נעצרו בכפר אג'וויר ממזרח לבירה, בשעה שנהגו ברכב מסוג טויוטה.

 

ממשלת מאוריטניה: "נרדוף אחר הפושעים"

גורמי ביטחון במדינה טענו אתמול כי מתקפת הירי לא כוונה נגד שגרירות ישראל, אלא נגד המסעדה הנמצאת סמוך לה שאותה נוהגים לפקוד גורמים מערביים. לדבריהם, מהמידע שנאסף עד כה השגרירות לא היתה המטרה של המתקפה "וההוכחה לכך היא כי איש מבין התוקפים לא כיוון את נשקו כלפיה בתחילה, אלא רק כאשר שומרי השגרירות פתחו באש לעברם". עוד הוסיפו גורמי הביטחון כי עובדי השגרירות ושומריה לא נפגעו מהירי וזאת בשעה שכל הנפגעים בתקרית היו מקרב אנשי המסעדה.  

 

למרות זאת, ממשלת מאוריטניה לא הבהירה באופן נחרץ אם תקרית הירי נועדה לפגוע בשגרירות או במסעדה והסתפקה בקביעה כי "אלמונים פתחו באש לכיוון שגרירות ישראל". השלטונות במאוריטניה מיהרו לגנות את המתקפה וכינו אותה "פעלוה נפשעת ומגונה". דובר הממשלה, עזיז ולד א-דאהי, אמר כי הממשלה "נחושה לרדוף אחר הפושעים ולהעמידם לדין".

 

המקרה אירע שלשום, אז ירו חמושים לעבר מתחם השגרירות תוך קריאות "אללה אכבר". מאבטחי השגרירות השיבו אש לעברם. חמישה בני אדם נפגעו בתקרית, בהם אזרחית צרפתייה, אך לא היו נפגעים ישראלים. על פי הדיווחים ממאוריטניה, החמושים התארגנו סמוך למועדון ריקודים הנמצא ליד השגרירות. נהג מונית ששהה במקום, חמזה אולד בילאל, סיפר כי ראה את החמושים שולפים כלי נשק אוטומטים ואז תוקפים את המבנה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זירת הפיגוע
צילום: רויטרס
חייל ליד שגרירות ישראל
צילום: רויטרס
מפת מאוריטניה
מומלצים