שתף קטע נבחר

מצרים אוטמת לחלוטין את הגבול לעזה

הבוקר הגיעו כוחות ביטחון מצריים לפירצה האחרונה בציר פילדלפי, והחלו לאטום אותה באמצעות חוטי תיל ומחסומי ברזל. למרות שהפירצה נאטמה, המצרים עדיין מאפשרים לפלסטינים לשוב לבתיהם ברצועה

הגבול הפרוץ נסגר מחדש: כוחות ביטחון מצריים החלו לאטום הבוקר (יום א') את החלק האחרון בגדר באזור רפיח, שאותו פרצו הפלסטינים בסוף השבוע. כך מדווחים עדי ראייה. כאשר יסיימו לעבוד, רק השער בציר פילדלפי ייאפשר כניסה ויציאה לשטח המצרי. בסוף השבוע שבה לרצועת עזה משלחת חמאס, שדנה עם הצמרת המצרית במשבר פריצת הגבול.

 

הבוקר הגיעו כוחות ביטחון מצריים לפירצה, והחלו לאטום אותה באמצעות חוטי תיל ומחסומי ברזל. כתב רויטרס דיווח כי למרות שהפירצה נאטמה, המצרים עדיין מאפשרים לפלסטינים ולמצרים לשוב לבתיהם משני צדי הגבול. יחד עם זאת, גורמים רשמיים מסרו כי מעתה לא יותר מעבר של אזרחים בלא פיקוח. 

 

"זה סגור. לכו הביתה", אמר הבוקר פעיל חמאס לתושבים מהרצועה שהגיעו למעבר רפיח והחלו להתאסף במקום. "נשתדל לשלוט על המעבר באופן מוחלט. עדיין יש מאות פלסטינים בשטח מצרים שאמורים לחזור בשעות הקרובות לרצועה", אמר איש ביטחון מצרי.

 

עם שובו לרצועת עזה אמר בכיר החמאס ד"ר מחמוד א-זהאר כי המצרים הביעו הבנה לדרישות הפלסטיניות וכי עניין המעבר ייפתר בתוך ימים. לדבריו, "מהבוקר ייסגר הגבול באופן מוחלט". אחמד יוסף, יועצו המדיני של ראש ממשלת חמאס, איסמעיל הנייה, אמר בסוף השבוע כי חמאס שוקל ברצינות את האפשרות להתנתק מהשליטה הכלכלית של ישראל על רצועת עזה, ואף לזנוח את השקל.

 

הגבול מעזה למצרים נפרץ ב-23 בינואר, ומאות אלפי פלסטינים זרמו מאז למצרים וחזרה. בישראל הביעו דאגה מפני הסתננות של גורמי טרור מעזה לנגב, דרך מצרים, ונקטו בשורה של פעולות, בהן סגירת כביש 10 ואיסור על טיולים באזור. 

 

המצרים החלו השבוע להניח דורבני ברזל לאורך הגבול, בניסיון לסגור את הפרצה, כשברקע הפגינו פלסטינים תומכי חמאס

נגד החלטת המצרים.

 

לפני כשבוע מנע חמאס את סגירת הגבול הפרוץ בידי המצרים, כשאנשיו פערו פתח נוסף בגדר, בשעה ששוטרים מצריים ניסו לסגור את המעבר המרכזי בין רצועת עזה לסיני. בימים האחרונים פחת מספר הפלסטינים שעוברים למצרים, אך לפי ההערכות, תנועת המסחר הענפה שנרשמה בימים האחרונים ברפיח לבדה כללה מחזור מסחר עצום של 1.2 מיליון לירות מצריות. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המצרים פועלים לסגירת הגבול
צילום: AP
מומלצים