שתף קטע נבחר

החיילים שחשפו את ישבנם אותרו והושעו

בעקבות התיעוד של חיילים שחשפו את ישבנם בפני חקלאים פלסטינים, שפורסם ב-ynet, נמסר מצה"ל כי החיילים אותרו והושעו. פוליטיקאים וארגוני זכויות אדם הגיבו בזעם לפרסום. ח"כ מוחמד ברכה, אמר ל-ynet: "מהטיוח של וינוגרד והחיפוי של מזוז על אירועי אוקטובר, הצבא הישראלי הולך מן הפח אל תחת"

צה"ל הודיע בצהריים (יום א') כי החיילים שחשפו את ישבנם בפני חקלאים פלסטינים אותרו והושעו מפעילות מבצעית. הדברים נמסרו בתגובה לחשיפת ynet. דובר צה"ל מסר כי "מדובר במקרה מביש שאינו מאפיין את הערכים והנורמות עליהן מחונכים חיילי צה"ל. האירוע יתוחקר עוד היום ומיד בתומו ימוצה הדין עם כלל המעורבים".

 

גורמים בצה"ל אמרו מוקדם יותר ש"הנושא עדיין נמצא בבדיקה. מדובר באירוע חמור, שיטופל בחומרה רבה". פוליטיקאים וארגוני זכויות אדם הביעו שאט נפש ממראות החיילים שחשפו את ישבניהם באזור חוות מעון. ח"כ רן כהן ממרצ קרא לרמטכ"ל, גבי אשכנזי, לחקור את המקרה המביש: "זה עוד שפל מוסרי של חיילי צה"ל, שהידרדרו למצב שבו הפכו את ישבנם לכלי הנשק שלהם".

 

יו"ר חד"ש, חבר הכנסת מוחמד ברכה, אמר ל-ynet: "מהטיוח של וינוגרד והחיפוי של מזוז על אירועי אוקטובר, הצבא הישראלי הולך מן הפח אל תחת. ברוח הזמנים האלו, מתברר שזו לא רק הרמה המוסרית של חיילי הכיבוש, זה הנשק האולטימטיבי והבלעדי שלהם".

 

חבר הכנסת אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) אמר בתגובה לסרטון כי "תמונות אלה הן כלא אבו גרייב נוסח צה"ל. חיילי כיבוש הם לא מוסריים על-פי הגדרה, אבל עד כדי כך לא מוסריים הם חיילי צה"ל, שהתעטרלו מזמן מערכים הומניים".

 

לדברי טיבי: "לא מפתיע שמעשה הזוהמה הזה קורה באזור חברון, שם לא ברור מי גרוע יותר - צה"ל או המתנחלים, השותפים למעשים השפלים ביותר נגד פלסטינים. התמונות חייבות לגרום בושה וכלימה לחברה הישראלית, במיוחד למשפחות שגידלו מפלצות כאלה. החיילים המתוסכלים מהכישלון בלבנון יכלו סוף סוף לסמן 'וי' עם ישבן חשוף מול פלסטינים לא חמושים. זה ניצחון התחת".

 

חבר הכנסת טלב א-סאנע אמר כי "זו הוכחה נוספת לכך שהחברה הישראלית איבדה צלם אנוש. חברה המשלימה עם כיבוש, שליטה ודיכוי של עם אחר, חיסולים והוצאה להורג ללא משפט, תהפוך בסופו של דבר לחממה לגידול רוצחים, פושעים ופעולות מזוויעות כאלה. החיילים האלה במעשה המזוויע שלהם חשפו בראש ובראשונה את פרצופו של צה"ל ושל החברה הישראלית והדבר מעיד על פשיטת רגל מוסרית. על ראש הממשלה לסיים את הכיבוש המשחית לפני שזה יחסל את החברה הישראלית". 

 

יו"ר בל"ד, ח"כ ג'מאל זחאלקה, אמר כי "החיילים המתועדים חשפו את הפנים האמיתיות של הכיבוש הישראלי. הם עשו זאת בשליחות ממשלת ישראל וייצגו נאמנה את השפלות המוסרית של מנהיגיהם".

 

ח"כ נדיה חילו ממפלגת העבודה אמרה כי "שוב נחשף הצבא במערומיו. שום כסת"ח לא יעזור במקרה הזה. אני קוראת לשר הביטחון להתערב מייד ולפעול להדחתם של המפקדים האחראים בעניין".

 

ח"כ אבשלום וילן ממרצ אמר כי מדובר ב"אירוע לא מוסרי וחמור מאוד. אני קורא למשטרה הצבאית לחקור מיידית את נסיבות האירוע בצורה רצינית ובלתי מתפשרת".

 

גם בארגון ב"צלם" הזדעזעו: "ההתנערות הכמעט מוחלטת של המערכת מחובתה למצות את הדין עם אנשי כוחות הביטחון שפגעו בפלסטינים, יצרה תחושת חסינות מפני מתן דין וחשבון בקרב חיילים. תחושה שמובילה בין היתר לאירועים מעין אלו".


פורסם לראשונה 03/02/2008 13:01

 

בהכנת הידיעה השתתפה אפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות ארגון CPT
מסמנים אותות ניצחון
באדיבות ארגון CPT
צילום: גיל יוחנן
הנשק האולטימטיבי. ח"כ ברכה
צילום: גיל יוחנן
קורא לחקור. רן כהן
צילום: חיים צח
מומלצים