שתף קטע נבחר

בניגוד לשב"כ, רה"מ הכריע: הקלות בעסקת שליט

ראש הממשלה החליט לצדד בעמדתו של המתווך בעניין החיילים החטופים, עופר דקל, שהציע הקלות בקריטריונים לרשימת האסירים שהועברה ע"י החמאס כדי להביא לפריצת דרך בעסקת שליט. זאת, בניגוד לעמדת ראש השב"כ, החושש שהמחבלים שישוחררו ישובו לפעול נגד ישראל. גורם בכיר: הדרך לעסקה ארוכה מאוד

"הדרך עוד ארוכה מאוד. לחמאס יש דרישות גבוהות שאיננו מתכוונים להיענות אליהן. מה שאפשר לומר הוא שבפגישה אצל ראש הממשלה הוסדרה הזירה הישראלית הפנימית למתווה המשא ומתן", כך אמרו הערב (ראשון) ל-ynet גורמים בכירים המעודכנים בניסיונות לשחרר את גלעד שליט. זאת על רקע מחלוקת בין דרישותיהם בסוגייה של ראש השב"כ, יובל דיסקין, והמתווך מטעם ראש הממשלה לנושא שחרור השבויים, עופר דקל.

 

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, מקדם מתווה חדש לשחרור החייל, בניגוד לעמדתו של ראש השב"כ, יובל דיסקין. המתווה החדש עשוי לקדם את שחרורו של שליט, אולם גורמים המצויים בפרטי העסקה העריכו כי עסקת השחרור עדיין רחוקה.

 

בלשכת ראש הממשלה התכנס היום צוות שרים בראשות שר הביטחון, אהוד ברק, כדי לגבש החלטה בסוגייה. זאת, בניסיון ליצור פריצת דרך על רקע חילוקי דעות בין דקל, המבקש לקדם את התהליך תוך הקלות נדרשות על פי רשימת האסירים שהוגשה לישראל באמצעות מצרים, וראש השב"כ, יובל דיסקין, המתנגד למהלך מחשש מהקלות שיביאו לשחרורם של טרוריסטים העשויים לשוב ולפגוע באזרחי ישראל.

 

המתווה החדש כולל רשימה חדשה של אסירים שישוחררו בתמורה לשחרורו של שליט, המוחזק על ידי חמאס ברצועת עזה. ראש הממשלה הכריע בסופו של דבר בעד המתווה שקידם דקל, ויאפשר להוסיף לרשימה אסירים נוספים והקלות נוספות בקריטריונים לשחרור, כפי שהמליצה הוועדה שגובשה בנושא בראשותו של המשנה לראש הממשלה, חיים רמון.

 

אולמרט תומך למעשה בקידום מהיר יותר של הניסיון לשחרר את שליט בתיווך המצרים, בשל החשש שעיכוב יפגע בסיכויי השחרור.

על פי גורמים המעורבים, למרות הכרעת ראש הממשלה וההקלות בקריטריונים, שחרורו של שליט אינו צפוי בימים הקרובים.

 

בעקבות האישור, צפוי דקל להעביר את ההקלות הנוספות שהוסכמו למתווכים המצרים, במסגרת מגעיו השוטפים עמם.

 

בסוף השבוע התבטא בנושא ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל. בראיון שהעניק למגזין האיטלקי "פנורמה" הדגיש משעל כי שליט "חי, במצב טוב ואף מטופל בכפפות של משי". עם זאת, שבועיים קודם לכן הזהיר משעל כי שליט "לא יראה אור יום" עד שישוחררו האסירים שחמאס דורש.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתווה חדש. אולמרט
צילום: AP
דקל. רוצה הקלות
צילום: אורן אגמון
צילום: גיל יוחנן
חושש משחרור טרוריסטים. דיסקין
צילום: גיל יוחנן
מומלצים