שתף קטע נבחר

עכשיו זה רשמי: קוקה-קולה תרכוש את השליטה בפריגת

ל"כלכליסט" נודע כי חברי קיבוץ גבעת חיים מאוחד אישרו בסוף השבוע שעבר את מכירת חלקם (9%) בפריגת לחברה המרכזית למשקאות קלים. בכך ניתן האות להשלמת העסקה במסגרתה תרכוש קוקה-קולה את השליטה במפעל בתמורה ל-80 מיליון שקל

בהצבעה שנערכה בסוף השבוע שעבר, אישרו חברי קיבוץ גבעת חיים מאוחד את העסקה למכירת חלקם (9%) בחברת גת גבעת חיים, יצרנית מיצי פריגת, לחברה המרכזית למשקאות (קוקה-קולה, באמצעות חברת מבשלות בירה), כך נודע ל"כלכליסט".

 

מרבית התמורה - 80 מיליון שקל - תשמש את הקיבוצים למחיקת חובותיהם המוערכים בכמה מיליוני שקלים. למרות החובות מדובר בקיבוצים הנחשבים בעלי כושר עמידה פיננסי איתן יחסית והם השתייכו לקבוצת 16 הקיבוצים שהתנגדו לעסקת מכירת תנובה.  

 

אישור חברי הקיבוץ, המצטרף לאישור שניתן זה מכבר גם בקיבוץ גבעת חיים איחוד למכירת 9% במפעל שהיו בבעלותו, והוא סולל את הדרך להשלמת העסקה שבסופה תחזיק קוקה-קולה 51%% ממניות המפעל. בנוסף, מכיל החוזה אופציה שתאפשר לקוקה-קולה להגיע בתוך 10 שנים לשליטה מלאה במפעל לפי שווי חברה של 350 מיליון שקל. עם זאת, אחזקת מניות המיעוט במפעל על ידי הקיבוצים יאפשרו להם עדיין לקחת חלק בהחלטות המהותיות במפעל.

 

מפעל המיצים הוקם בראשית שנות ה-40 על ידי קיבוץ גבעת חיים ועם חלוקת הקיבוץ פוצלו גם האחזקות בו. בשנת 2001 רכשה קוקה-קולה שליש מהמפעל לפי שווי חברה של 27 מיליון דולר. את ההשתלטות על המפעל מקדמת קוקה-קולה מאז שנת 2004.

 

כניסתה של קוקה-קולה לפריגת בוצעה בזמנו בשני שלבים, כאשר בכל אחד מהם נרכשו באמצעות מבשלות הבירה באשקלון (קרלסברג) כ-16.5% מהמניות. באמצעות רכישת פריגת נכנסה קוקה-קולה לשוק המיצים, ובמבשלות הבירה הוקמו קווי יצור למשקאות קלים מבוססי מיץ של פריגת. כניסתה של קוקה קולה לחברה הגדילה באופן משמעותי את ביצועי המפעל (שמרבית מוצריו מיוצאים לשווקים בחו"ל). הכנסותיו המפעל הגיעו לפי הערכות בשוק ל-700 מיליון שקל ב-2007.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים