שתף קטע נבחר

"החברה הישראלית נושאת באחריות לכיעור בניהּ"

חברי כנסת הגיבו למעצרם של לוחמי צה"ל בחשד שהתעללו בעצורים פלסטיניים, כפי שנחשף ב-ynet. יוסי ביילין: "מדובר בבעיה מערכתית ולא נקודתית". אחמד טיבי: "מדובר ביחידה סדיסטית וקלגסית הזוכה לגיבוי ממפקדיה". דב חנין: "כבר אמרו בעבר שהכיבוש משחית, והנה ההוכחה"

"מדובר בבעיה מערכתית ולא נקודתית. שר הביטחון והרמטכ"ל חייבים להתייחס לבעיה ככשל מערכתי חמור ביותר, ולא להסתפק בהסברים של דובר צה"ל על טיפול נקודתי בעשבים שוטים". כך אמר אמש (יום ו') יו"ר מרצ, ח"כ יוסי ביילין, בהתייחסו לחשיפת ynet אודות מעצרם של שלושה לוחמים בצה"ל החשודים בהתעללות בעצורים פלסטינים.

 

ל-ynet נודע כי המשטרה הצבאית החוקרת (מצ"ח) עצרה באמצע השבוע שלושה לוחמים מגדוד "חרוב" בחשד שהיכו שני נערים פלסטינים, ואף הצמידו מפזר חום לפניו של אחד מהם. ביילין אמר בתגובה לפרסום כי "צה"ל משלם היום מחיר נורא בגין הכיבוש המתמשך, שבא לביטוי גם בכשלי מלחמת לבנון השנייה, וגם בדמותו המוסרית - כפי שמשתקף במקרה האחרון. עוד לפני הינתן הפתרון המדיני, צה"ל חייב להציל עצמו מהקריסה התפעולית והמוסרית שלו גם יחד".

 

חבר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, ח"כ רן כהן (מרצ) הודיע כי יפנה לרמטכ"ל בדרישה להחמיר את מרכיבי הענישה, "לנוכח מקרי ההתעללות החוזרים ונשנים של חיילים בפלסטינים - בשטחים ובמחסומים". כהן הוסיף: "ריבוי וגיוון המקרים מעיד על כשל מערכתי שמשחית את הצבא ואת מוסר הלחימה של צה"ל".

 

"הפתרון האמיתי הוא להיפרד מן הכיבוש"

פרסום המקרה עורר גל תגובות מצד חברי כנסת מן המפלגות הערביות. כולם אמרו כי אינם מופתעים, שכן אין זו הפעם הראשונה שמקרים מעין אלו נחשפים. "הצבא עושה באופן רשמי מעשים חמורים בהרבה כלפי האוכלוסייה הפלסטינית", אמר יו"ר בל"ד, ח"כ ג'מאל זחאלקה. "מה שנחשף הינו קצה-קצהו של הקרחון. קיימת התעללות יום-יומית כלפי האוכלוסייה הפלסטינית. ענישה קלה וקריצת עין מצד הצבא נותנים אור ירוק למעשים אלו".

 

ח"כ טלב אלסאנע מרע"מ-תע"ל קרא בשיחה עם ynet לפרק את חטיבת "כפיר" שבה משרתים הלוחמים שנעצרו, ולפטר את מפקדיהּ. "לא מדובר בחריגים, אלא בתופעה ונורמת התנהגות. אפילו החיילים של מוסליני לא נהגו כפי שצה"ל נוהג. זהו צבא כיבוש, מהחשוכים שידעה ההיסטוריה, המכניס את ישראל לרשימה שחורה של מדינות כיבוש חשוך".

 

עמיתו לסיעה, ח"כ אחמד טיבי, הגיב לפרסום בשיחה מוושינגטון שבה הוא שוהה בימים אלה. "זו התנהגות טיפוסית של חיילי צה"ל בחברון. מדובר ביחידה סדיסטית וקלגסית הזוכה לגיבוי ממפקדיה - אין חדש תחת השמש. החברה הישראלית נושאת באחריות לכיעור של בניהּ בשטחים הכבושים", אמר טיבי.

 

בחד"ש הגיבו על הדברים בצער והפנו אצבע מאשימה לכיבוש. "כבר אמרו בעבר שהכיבוש משחית, והנה ההוכחה - הוא משחית את כולם", אמר ח"כ דב חנין. "כלל לא משנה באיזה יחידה מדובר ומאיזה מגזר באוכלוסייה אתה מגיע. זהו סיפור קשה ומעציב.

 

"המקרים הקשים האלו כבר הפסיקו להיות חריגים ומזעזעים, ונהפכו נורמה. הפתרון האמיתי הוא להיפרד מן הכיבוש". חנין הוסיף כי לא זכורים לו עונשים דרמטיים שניתנו לחיילים על התעללות בפלסטינים. "במצב כזה, המסר הוא או שזה מותר, או שאם זה קורה - זה לא נורא".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דנה קופל
"כשל מערכתי חמור" ביילין
צילום: דנה קופל
צילום: גיל יוחנן
"קצה הקרחון". זחאלקה
צילום: גיל יוחנן
"להיפרד מהכיבוש". חנין
מומלצים