שתף קטע נבחר

אנשי שדרות חסמו את כביש 1 ונהדפו אצל רה"מ

לתושבי שדרות כבר מזמן נמאס מאזלת ידה של הממשלה אל מול ירי רקטות הקסאם לעבר עירם והסביבה. עשרות מהם הפגינו מול משרד ראש הממשלה בירושלים. הם ניסו להתקרב לבניין, ונהדפו בידי המשטרה. לפני כן צעדו על הכביש וחסמו את הכניסה לעיר. "זה לא צחוק. הקסאם הורג", קראו בזעם

מחאת תושבי שדרות הגיעה לירושלים: שוטרים הדפו בצהריים (יום א') עשרות מתושבי שדרות שניסו לפרוץ את המחסומים סביב משרד ראש הממשלה. מהמשטרה נמסר כי המפגינים יידו אבנים אל שוטרים. מוקדם יותר, הם חסמו את הכניסה לירושלים במחאה על ירי הקסאמים אל עירם.

 

אל המפגינים הצטרפו גם כמה עשרות תושבים מירושלים כאות הזדהות. לאחר מספר דקות שבהן התיישבו על הכביש בצומת הכניסה לעיר, המשיכו לצעוד לעבר משרד ראש הממשלה.

 

התושבים הביאו עמם רקטות שנורו, כדי להציגן מול משרד ראש הממשלה. הם זרקו את הנפלים לכביש וצעקו: "צבע אדום". להפגנה הגיעו גם ילדים רבים, וחלקם אמרו ל-ynet: "די. נמאס לנו. יורים עלינו קסאמים. זה לא צחוק, הקסאם הורג". תלמידות כיתה ו' בבית הספר "תורני חדש" נשאו שלטים הקוראים "אנחנו לא ברווזים במטווח".

 

יו"ר המטה לביטחון שדרות, אלון דוידי, הרים בידו רקטת קסאם ואמר: "7,000 קסמאים כאלה הגיעו לשדרות ולסביבה. כנראה שאנחנו יותר מדי טובים, אבל אנחנו לא נישבר. אנחנו ננצח את החמאס. אולמרט אמר בוועידת הנשיאים שהוא עייף, אנחנו לא עייפים. אנחנו חזקים. יש לנו ראש ממשלה פחדן ושר ביטחון פחדן. האם יש איזושהי סיבה להפקיר ילדים? האם יש סיבה שמשפחת טויטו חטפה קסאם והילד שלהם איבד את רגליו?"


גם תלמידים הצטרפו לצעדי המחאה (צילום: גיל יוחנן)

 

דוידי קרא לתושבי ירושלים להצטרף למחאה והודיע כי תושבי שדרות לא יעזבו את הצומת עד שיגיע נציג מהממשלה וייתן להם תוכנית ביטחונית שתענה על הירי מעזה. דוידי קרא לחברי הקואליציה, למפלגת ש"ס, ולדיכטר ש"יודע להגיד מילים יפות" ושאל אותם "האם יש לכם תוכנית ביטחונית לעזור לנו נגד החמאס?".

 

"לעצור את המחדל הממשלתי"

בשעות הבוקר נערכו מאות מתושבי העיר כדי למחות מול ישיבת הממשלה. אנשי שדרות הגיעו לירושלים בשיירת מכוניות ואוטובוסים, ועשו את הדרך מהכניסה לעיר ברגל. דוידי קרא לתושבי ישראל "לעצור את המחדל הממשלתי שמפקיר את תושבי שדרות. שאולמרט יגיע לכאן ויסביר לילדים החמודים האלה למה אין להם ביטחון. לא מדובר רק בשדרות, מדובר כבר גם באשקלון ובקיבוצים מסביב. אנחנו לא מבקשים משהו לא הגיוני, אנחנו מבקשים לחיות בשקט".  

 

חיים ששי משדרות אמר כי הוא מצפה שתושבים מהצפון ומשאר חלקי הארץ יגיעו לשדרות ויביעו הזדהות. "כשהיתה מלחמה בצפון, עזבנו ילדים, עזבנו משפחות. כשירו עליהם קטיושות, עלינו לצפון כדי להגן על הגבול. אנחנו מצפים שתושבים מכלל מדינת ישראל יגיעו לשדרות ויביעו הזדהות עם הרצון שלנו לחיות חיים נורמליים, חיים רגילים. למה מחכים? לארוע מכונן? ארוע מכונן כבר היה, זה לא יכול להימשך ככה".

 

ראש העיר, אלי מויאל, אמר כי הוא ממתין עדיין לאישורים בכדי להקים אוהל מחאה מול משרד ראש הממשלה. "אני מתכוון לעבור לשם ולהיות עם תושבי שדרות שעולים להפגין בירושלים. החלטנו על הצעד הזה לאור הארוע אתמול, לאור התחושות של התושבים שלא נעשה די", אמר.

 

מוקדם יותר ביקר בשדרות שר הביטחון, אהוד ברק, ונפגש עם התושבים הזועמים, שקראו לעברו "לך הביתה". ברק סייר במקום נפילת הרקטה שפצעה קשה שני אחים, אושר ורמי טויטו.


פורסם לראשונה 10/02/2008 11:45

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תושבי שדרות חסמו את הכביש ונשאו נפלי רקטות
צילום: גיל יוחנן
התושבים לאחר הפגיעה בעיר אמש
צילום: שרון מויאל
מומלצים