שתף קטע נבחר

זירת הקניות

הצעה: עובדי ציבור יחוייבו לכבות אורות ומזגנים

ח"כ חנין (חד"ש) יוזם הצעת החוק לפיה יוקם מנגנון ממשלתי לחיסכון בחשמל. במסגרת ההצעה: כל ארגון ימנה אחראי התייעלות שיחוייב בחיסכון של אחוז בשנה, והעובדים יחוייבו בכיבוי האורות, המחשבים, המזגנים ומכשירי החשמל. במקביל מציעה ח"כ טרטמן (ישראל ביתנו) להחליף את כל הנורות במוסדות הציבור בנורות חסכוניות בחשמל

המשפט "שהאחרון ייכבה את האור" יהפוך אולי בקרוב לשכיח ושגור. שתי הצעות חוק שמפלסות את דרכן בכנסת יבקשו להפוך את מוסדות הציבור ומשרדי הממשלה למודלים לחיקוי בכל הנודע להתייעלות וחיסכון באנרגיה.

 

הצעת חוק של יושב ראש השדולה הסביבתית-חברתית, ח"כ דב חנין (חד"ש) מבקשת לרסן את הגידול בצריכת החשמל של מוסדות הציבור ב-30 אחוז. בשיתוף עם משרד התשתיות, עמותת "אדם, טבע ודין" והקליניקה לצדק סביבתי באוניברסיטת בר-אילן, מבקש חנין להקים מנגנון ממשלתי שיהיה אחראי על חיסכון בחשמל והתייעלות אנרגטית.

 

בין השאר מציע חנין למנות בכל מוסד ממשלתי או ציבורי אחראי על הנושא שתפקידו יהיה להקטין את צריכה האנרגיה בארגון באחוז אחד בכל שנה. בנוסף, יחוייבו העובדים במוסדות הציבור בשורת פעולות יומיומיות: כיבוי מחשבים, מזגנים, אורות ומכשירי חשמל, התקנת נורות חסכוניוות והגבלת טמפרטורת המיזוג לחום שאינו פוחת מ-24 מעלות צלזיוס בקיץ (או ל-25 מעלות בחורף).

 

הצעת החוק נשענת גם היא על נתוני צריכת האנרגיה הגבוהים של מוסדות הציבור, ועל מעגל ההשלכות של צריכה זו: ההשקעה בפיתוח משק האנרגיה, הקטנת כמות המזהמים, הקטנת הוצאות הממשלה והרשויות ובהתאם - הקטנת תלותה של המדינה באנרגיה מיובאת. הצעתו של חנין תונח מחר על שולחן ועדת הפנים והגנת הסביבה כדי לקצר את הליך החקיקה בעניינה.

 

הצעת חוק אחרת, של ח"כ אסתרינה טרטמן (ישראל ביתנו), תידון כבר מחר (ג') בוועדת הפנים והגנת הסביבה. היא מבקשת לחייב את כל משרדי הממשלה ומוסדות הציבור בהתקנת נורות חסכוניות.

 

הצעה זו מתבססת על נתונים לפיהם שימוש בנורות חסכוניות במקום נורות הליבון הרגילות, עשוי להביא לחסכון של בין 60 ל-80 אחוז בצריכת החשמל לתאורה. בדברי ההסבר מציינת טרטמן כי הצעת החוק תביא לא רק חיסכון כלכלי אלא גם תסייע במאבק בהתחממות הגלובלית. "ראוי שמוסדות השלטון יהיו בבחינת נושאי הלפיד בראש המחנה, דוגמא ומופת לכלל האוכלוסייה לשימוש יעיל ונכון באנרגיה, למען העתיד של כולנו", כתבה טרטמן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לכבות בסוף היום. אילוסטרציה
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מומלצים