שתף קטע נבחר

הורסים את מפעל עלית ההיסטורי ברמת גן

המפעל בן יותר מ-70 שנה ייהרס בימים הקרובים ובמקומו יוקם מגדל מגורים. בניין המשרדים העגול מיועד לשימור. בוימלגרין וקבוצת יהלומנים רכשו מחברת אמד פיתוח נדל"ן את הקרקע, ששימשה בעבר כמוסך של חברת דן, תמורת 15 מיליון דולר, עליה יוקם מגדל מגורים יוקרתי

מפעל עלית המיתולוגי הנמצא בסמוך למתחם הבורסה ברמת גן הולך ונהרס בשעות אלו. במקום המפעל ייבנה מגדל משרדים ומגורים הגבוה ביותר במזרח הקרוב על ידי חברת אזורים. לעומת זאת, בניין המשרדים בקרן הרחובות ז'בוטינסקי וארלוזורוב, ששימש בעבר גם כחנות, מיועד לשימור.

 

צחי משה ויגאל גורטין, שעובדים בסמוך מספרים: "אנחנו רואים בולדוזרים מורידים את הבניין. כבר שליש ממנו נהרס. זה רגע היסטורי לראות את זה קורה מול העיניים". 

 

מחברת אזורים נמסר כי הם התחילו להוציא את כל המכונות הישנות מהמפעל, ובמשך היום התחילו צוותי הריסה לעבוד בחלקים הפנימיים של המפעל. אזור כניסת המשאיות ששימש לפריקת סחורה במפעל, גם הוא צפוי להיהרס היום.

 

עבודות ההריסה העיקריות צפויות להתבצע ביומיים הקרובים, ובתוך שבוע יסיימו להרוס את כל החלקים המיועדים להריסה. עבודות התשתית לבניית המגדל יתחילו ככל הנראה בתחילת מרץ.

 

היסטוריה על קצה המזלג

וכך החל מפעל עלית. בשנת 1922 הקימה בלטביה משפחת פרומצ'נקו מפעל ממתקים משפחתי בשם "ליימה". המפעל הפך בתוך מספר שנים למפעל גדול והעסיק כ-700 עובדים. בעקבות התחזקות השלטון הנאצי באירופה, נשלחה בשנת 1932 משלחת לפלסטינה שרכשה את המגרש ברמת גן.

 

נציג אחר שהגיע מאוחר יותר התרשם שנכס ברחוב אלנבי הוא השקעה טובה יותר, מכר את המגרש ברמת גן וקנה במקומו נכס ברחוב אלנבי. שותף שלישי שהגיע לארץ אחריו קבע שהמקום אינו מתאים להקמת מפעל תעשייתי, מכר את המגרש בתל אביב וקנה שוב את המגרש ברמת גן, ובשנת 1933 הונחה אבן הפינה לבניין עלית המפורסם אותו תכנן המהנדס פונרוב.

 

האדריכל סרג'יו לרמן, שהכין את תוכנית השימור של הבניין בן שתי הקומות, מציין כי התוכנית אושרה הן על ידי הוועדה המקומית והן על ידי הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה. להערכתו שימור המבנה יתקיים תוך כדי ביצוע הפרויקט כולו ויימשך כשנה וחצי. מימון השימור ייעשה על ידי היזמים. לדברי עיריית רמת גן, הבניין יהפוך למוזיאון עירוני.

 

אזורים רכשה גם את המתחם הסמוך

אזורים שבשליטת שעיה בוימלגרין וקבוצת יהלומנים רכשו מחברת אמד פיתוח נדל"ן שטח הצמוד למתחם עלית ברמת גן בכ-15 מיליון דולר.

 

על הקרקע, ששימשה בעבר כמוסך של חברת דן, מתכוונים הרוכשים לבנות בניין מגורים יוקרתי. לפי התוכנית, ניתן להקים במתחם 93 יחידות דיור לפי שווי של 165 אלף דולר ליחידה.

 

בדצמבר האחרון רכשה אזורים יחד עם קבוצת משקיעים את מתחם עלית, מחברת קרסנט הייטס האמריקנית, תמורת 80 מיליון דולר. החברה העריכה כי ההכנסות הצפויות מחלקה בפרויקט יסתכמו ב-250 מיליון דולר ואילו קבוצת המשקיעים ציפתה להכנסות של כ-30 מיליון דולר.

 

על השטח, המשתרע על פני 11 דונם, מתכוונת החברה להקים מגדל בן 70 קומות של משרדים ודירות יוקרה, שיהפוך למגדל הגבוה במזרח התיכון. עלות הקמת הפרויקט עמדה בדצמבר על כ-175 מיליון דולר.

 

את אזורים ייצגו עוה"ד לוי אמיתי, אבי ארד ויצחק קובוס ממשרד גולדפרב, לוי, ערן. את קבוצת היהלומנים ייצגו עוה"ד שמואל שוב ושושי לוי ממשרד עו"ד משה שוב. אמד יוצגה ע"י עוה"ד ערן ביאלנט ואבי סויצקי ממשרד זליגמן.

 

השתתף בידיעה דוד הכהן

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתחם עלית. במקומו ייבנה מגדל יוקרתי
צילום: מאיר דהן - COL
שעיה בוימלגרין, בעלי אזורים
צילום: מאיר דהן - COL
מומלצים