שתף קטע נבחר

מקווה לכו-לן

הרב הראשי מצגר הורה לאסור על פנויות לטבול במקווה. רבקה לוביץ' סבורה שזה לא עניינו של אף אחד אם הטובלת פנוייה או האם שמרה שבעה נקיים. ואם יעצרו אתכן בכניסה, אתן יודעות למי לפנות

אין לי בעיה עם זה שהרב הראשי, או כל רב אחר, מוציא פסק הלכה הקובע כי אסור לרווקות פנויות לטבול במקווה. יש כאן אמנם מקום לדיון, כי הרי אם מדובר במישהי שממילא מקיימת יחסי מין לפני הנישואין, ייתכן שעדיף שהיא תטבול ותקיים יחסי מין שלא בנידתה מאשר שהיא ובן זוגה יעברו על איסור כרת. אבל כבר בדורות קודמים ראו חכמים צורך לתקן כאן פירצה, כדי שלא יבואו פנויות לקיים יחסי מין ללא נישואין, ולא על זה באתי לטעון היום. הבעיה שלי היא עם ההוראה שיצאה באחרונה מטעם הרב יונה מצגר, הרב הראשי לישראל, לרבנים המקומיים, להקפיד שהבלניות לא יאפשרו לפנויות לטבול בשום פנים ואופן.

 

ובכן, יש לי כמה שאלות. ראשית, שאלה טכנית: איך יודעים שמישהי היא פנויה? האם יתחילו מעתה לבדוק בציציותיה של כל טובלת? האם תצטרך כל אשה המבקשת לטבול להראות תעודת זהות, או להביא פתק מהבית באשר למעמדה האישי? או שמא יסמכו על כיסוי הראש שיגלה אם האשה פנויה או נשואה.

 

שנית, מדוע זה עניינה של הבלנית או עניינו של הרב המקומי או אפילו, עם כל הכבוד, עניינו של הרב הראשי אם הטובלת היא פנויה או לא? ואולי היא פנויה שמקפידה לטבול כל בוקר לפני התפילה? ואולי היא חסידה שטובלת כל ערב שבת? ואולי היא טובלת משום שחכם מקובל אמר לה שארבעים טבילות יועילו לכאבי הגב שלה (שמעתי גם על זה)? האם גם לגבי גברים מישהו בודק ורואה אם הם "ראויים" לטבול ועומדים באי אלו קריטריונים?

 

ואם כבר הרב הראשי חושב שניתן להיכנס לנימי נפשה וגופה של כל טובלת אז הנה עוד הצעות: אולי כדאי לא לאפשר לאשה נשואה לטבול אם היא מודה שלא שמרה שבעה נקיים? ויש כאלו. ואולי כדאי לא לאפשר לאשה נשואה לטבול אם היא לא ספרה לה את החמישה ימים, או עשתה בדיקה בעדים לכל הפחות פעמיים? ויש כאלו. ואולי היא קיבלה פסק הלכה בעניין טבילה מרב שאינו מקובל על הרב הראשי, ולשיטתו של הרב הראשי היא אסורה לטבול? בקיצור, ליתר ביטחון כדאי להעמיד מאן דהו מטעם הרבנות הראשית בפתח המקווה בכדי לוודא שכל אישה הבאה בשערי המקווה היא כשרה לחלוטין.

 

ובכן, הזכות והרשות לטבול במקווה טהרה היא במסגרת שירותי הדת שמדינת ישראל נותנת לאזרחיה. אין לאף אחד רשות לעצור אף אשה מלהיכנס למקווה, בגלל היותה אתיופית, בגלל שהיא סופרת עקום או בגלל שהיא פנויה. כל אשה, באשר היא, תשאל או לא תשאל את הרב שלה, או את מי שתרצה (רבה?), לגבי השאלות האישיות וההלכתיות שלה. הבלנית, בבקשה, תתכבד לעשות את העבודה שלה על הצד הטוב ביותר, ורצוי עם חיוך. מרכז צדק לנשים יהיה מוכן לנקוט בפעולות משפטיות כנגד בלנית, מקווה או רב שימנעו ממישהי לטבול במקווה מכל סיבה שהיא.

 

אל תנסו לטבול עם החתולה. לא בטוח שנתמוך בכם במקרה כזה.

 

רבקה לוביץ' היא טוענת רבנית העובדת ב"מרכז צדק לנשים", טל': 02-5664390

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב מצגר. הנחייה לבלניות
צילום: דודי ועקנין
מקווה. איך יבדקו בציציות?
צילום: אייל לנדסמן
מומלצים