שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  עמוס עוז בין הזוכים בפרס דן דוד

  פרס בסך מיליון דולר יחולק בין עוז, טום סטופארד והבמאי אטום אגויאן. עוז בתגובה: "אני שמח מאוד ואסיר תודה לחבר השופטים על הבחירה ועל נימוקיו המחממים את הלב"

  הסופר עמוס עוז, המחזאי והתסריטאי טום סטופארד והבימאי אטום אגויאן הם בין זוכי פרס דן דוד לשנת 2008 - כך הודיעה היום הנהלת הפרס במסיבת עיתונאים שהתקיימה בבית סוקולוב בתל אביב. הפרסים, בסכום כולל של 3 מיליון דולר, מוענקים בשלושת ממדי הזמן: עבר,הווה ועתיד.

   

  בתגובה אמר עוז ל-ynet: "אני שמח מאוד ואסיר תודה לחבר השופטים על הבחירה ועל נימוקיו המחממים את הלב. על הזכייה נודע לי עוד לפני יומיים".

   

  עוז, אגויאן וסטופארד קיבלו את הפרס על השתקפות העבר ביצירת ההווה - בתחומי הספרות, התיאטרון והקולנוע. בממד ההווה יקבל את הפרס אל גור על תרומתו בתחום המחויבות החברתית בדגש על תחום הסביבה. הזוכים בממד העתיד הם אלן מוזלי-תומפסון, לוני ג. תומפסון וג'פרי אגלינטון, שיתחלקו בפרס של מיליון דולר על תרומתם בתחום חקר מדעי כדור הארץ.

   

  "נקודת מבט אנושית"

  בנימוקיהם לבחירה בעוז כתבו השופטים כי הוא "השכיל להציג לקוראיו אירועים היסטוריים תוך הדגשת מצבו של האדם הפרטי, ולתאר קונפליקט טרגי בין שני עמים מנקודת מבט אנושית להפליא". עוד כתבו השופטים כי הסיפורת של עוז מתאפיינת בדמויות מורכבות ובתובנות פסיכולוגיות עמוקות, המובאים על רקע תאור מדויק של האווירה בתקופה ההיסטורית שבה מתרחשת העלילה.

   

  בנימוקיהם להענקת הפרס לסטופארד כתבו השופטים כי הוא "משלב

  ביצירותיו תחכום מבדח וכשרון מופלא לדרמה והומור, עם אנושיות ואמונה בטוב, ביופי ובאהבה. מחזותיו עוסקים בחיפוש אחר משמעות בעולם מוזר ומבלבל, וחולקים לעתים קרובות על הזרמים המקובלים במחשבה ובפוליטיקה העכשווית".

   

  באשר לאגויאן כתבו השופטים כי הפרס מוענק לו "על יצירתו הקולנועית המופלאה, שמביאה אל המסך את תרבותו ותולדותיו של העם הארמני. בסגנונו הייחודי הוא רוקם שכבות שכבות של עלילה, דמויות ויחסי אנוש, וחושף את השפעתם של אירועים היסטוריים על בני האדם".

   

  10% לתרומות

  פרס דן דוד מוענק משנת 2002 לאנשים ומוסדות בעלי הישגים יוצאי דופן אשר תרמו תרומה מוכחת לאנושות בתחומי המדע, האמנות, מדעי הרוח, העסקים או שירות למען הציבור. הפרס מוקיר ומעודד מחקר חדשני ובינתחומי, ומטפח ערכים אוניברסליים של מצוינות, יצירתיות, צדק, דמוקרטיה וקידמה.

   

  ייחודו של הפרס הוא בכך שחתניו תורמים 10% מכספי הזכייה לקרן מלגות

  לחוקרים צעירים ומבטיחים בתחומם הנמצאים בשלבי הדוקטורט והפוסט דוקטורט, ובכך מעלים תרומה לקהילה הרחבה ותומכים בדור חדש של אנשי מדע ורוח. על פי חלוקת המלגות, 10 מהן ניתנות לחוקרים מכל רחבי העולם ו-10 לפוסט דוקטורנטים מאוניברסיטת תל אביב. בין הזוכים בפרס בשנים קודמות: המנצח זובין מהטה, הבמאי הנודע פיטר ברוק והצ'לן יו יו מה.

   

  עמוס עוז זכה בשנים האחרונות בפרסים רבים, בהם פרס גתה בשנת 2005, תארי דוקטור לשם כבוד מטעם האוניברסיטה העברית בירושלים ומכון ויצמן למדע, פרס נסיך אסטוריה לספרות, פרס חופש הביטוי הנורבגי, פרס קורינה בגרמניה על מפעל חיים ועוד. כמו כן, עוז הוזכר בשנים האחרונות כאחד המועמדים המובילים לזכייה בפרס נובל לספרות.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  עמוס עוז. "אני אסיר תודה"
  צילום: יותם פרום
  לאתר ההטבות
  מומלצים