שתף קטע נבחר

השר שטרית: התחלנו לתכנן עיר ערבית בגליל

בביקור שערך באום אל-פאחם אמר שר הפנים, מאיר שטרית, כי הנחה את עובדי משרדו לבחון הקמת עיר ערבית חדשה בגליל. "הכוונה לעיר מודרנית שכל זוג צעיר יוכל לקנות בית ולגור בה, כמו בכל עיר מודרנית אחרת בעולם"

האם משרד הפנים יקים לראשונה מאז קום המדינה עיר ערבית בצפון הארץ? שר הפנים, מאיר שטרית, אמר היום (ג') כי הנחה את עובדי משרדו לבחון הקמת עיר ערבית חדשה בגליל.  

 

בביקור שערך באום אל-פאחם, אמר שטרית: "השאיפה שלי היא הקמת עיר ערבית חדשה בגליל. אני מקדם את הקמתה של העיר ותכנונה. הכוונה לעיר מודרנית שכל זוג צעיר יוכל לקנות בית ולגור בה,

כמו בכל עיר מודרנית אחרת בעולם". שטרית אמר כי הוא מקווה שעד סוף שנת 2008 יובא הנושא לאישור הממשלה.

 

מאז קום המדינה לא הוקמה עיר במגזר הערבי וגם לא בוצעו הרחבות משמעותיות של ערים קיימות, למעט "עיר הכרמל", שהוקמה מאיחוד והרחבה של עוספיה ודליית אל כרמל והקמת שבע עיירות בנגב עבור בדואים, שפונו מאזורים בהם התגוררו.

 

הצהרתו של השר שטרית אינה הפעם הראשונה שבה גורמים ממשלתיים מעלים את ההצעה להקים עיר ערבית חדשה בישראל. שר הפנים סרב לענות לשאלת ynet היכן אמורה העיר לקום ואמר: "נבחנות חלופות שונות".

 

מקורביו של שטרית אמרו כי בשנות ה-2000 הציבור הערבי זקוק לעיר מודרנית: "העיר תהיה חדישה ומתוכננת שבה זוגות צעירים יוכלו להקים משפחות, ולקיים אורח חיים עכשווי מחוץ למסגרת החמולות, וכן להקים מפעלי תעשייה חדשים. עיר זאת תעזור למגזר הערבי להתפתח יותר מהמבנה הקיים, של ערים קטנות המפוזרות באזורים שונים".

 

ומה אומרים ראשי הרשויות הערביות? ראש המועצה המקומית דיר חנא, סמיר חוסיין, אמר ל-ynet: "בניגוד אולי לאחרים, שטרית בהחלט יכול להקים עיר ערבית בגליל. אני מאמין לו וזה נשמע רציני. מדובר בצעד חשוב מעין כמותו. לא שמעתי על תוכנית כזו, אבל אני בטוח שהיא בת מימוש ושיש מקומות רבים בגליל שבהם ניתן להקים אותה במהירות". 

 

תוכנית מתאר חדשה ליישובים הערבים

במהלך הסיור באום אל-פאחם התבקש השר לעצור צווי הריסה שהוצאו נגד מבנים לא חוקיים. השר שטרית הבהיר למארחו, ראש עיריית אום אל פחם, השייח האשם עבד אל רחמאן, כי אין בסמכותו למנוע יישום צווי בית משפט.

 

בהקשר זה, הודיע שר הפנים כי הנחה את מינהל התכנון לסיים עוד בשנה זו את הכנת תוכניות המתאר ליישובים הערביים. הוא הודיע כי משרדו יאפשר הקמת ועדות מקומיות בכל יישוב שבו יותר מ-15,000 תושבים. "במצב שכזה, ראש עיר הוא ראש הוועדה המקומית ומועצת העיר היא ועדת בניין ערים".

 

לדברי השר, מהלך זה ייתן לראשי הערים את הסמכויות למתן רישיונות בנייה. "ראש עיר שנבחר על-ידי התושבים הוא יהיה אחראי להוציא רישיונות בנייה וגם לבצע את חוקי התכנון והבנייה".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שטרית. עיר ערבית חדשה
צילום: דודי ועקנין
מומלצים