שתף קטע נבחר

אולמרט: גם מרקל מבינה הצורך בתגובה בעזה

בתדרוך לכתבים בתום ביקורו בברלין אמר ראש הממשלה כי הוא מבין את סבלם של תושבי שדרות הסובלים מירי הקסאם. "אנו נמשיך להילחם בטרור", הוא הבטיח. אולמרט אמר כי ישראל לא מושכת את המשא ומתן עם הפלסטינים: "אין לנו כל שאיפה להותיר אותו לבואו של נשיא אמריקני חדש"

"אין אדם סביר ומנהיג סביר שלא מבין את הצורך של ישראל להתמודד עם ההגנה על תושביה. למיטב שיפוטי גם מרקל מבינה שאי אפשר להותיר את המצב הזה בלא תגובה רלוונטית ויעילה" - כך אמר בצהריים (ג') ראש הממשלה, אהוד אולמרט, בתדריך לכתבים לקראת תום ביקורו בברלין, שם נפגש עם קאנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל.

 

בתדרוך התייחס אולמרט למצב בשדרות, שחלק מתושביה הקימו אוהל מחאה בירושלים ולפעולות נגד משגרי הקסאם ברצועת עזה. "אנו מבצעים פעולות יום-יום, לעבר היורים על שדרות. המצוקה של התושבים והכאב שלהם הוא הכי טבעי ואנושי. אי אפשר שלא להזדהות איתה. אנו נעשה כל מה שניתן כדי להקל עליהם. זה לא נכון ולא אחראי שמישהו ידבר על לוח זמנים מדויק מתי אפשר יהיה להפסיק את ירי הקסאם ופצצות המרגמה לעבר תושבי הדרום. אני יודע שאנו נעשה הכל כדי שזה יפסק".

 

אולמרט ציין כי המאבק בטרור לוקח זמן: "מלחמות נגד טרור מטבע הדברים נמשכות זמן. אין נקודת זמן אחת שבה ניתן להגדיר שהושגה המטרה. מעולם לא התיימרתי לומר את המועד והיום המדויק. אני יכול להבין את המשמעות הקשה של לחיות יום יום תחת מציאות כזאת קשה. אנו עושים כל מה שניתן, אנו נמשיך לעשות זאת וגם נמשיך להילחם בטרור".

 

באשר לטענות של שרים בקבינט, ובראשם של השר עמי אילון ששלח מכתב לראש הממשלה על דרך הטיפול בנושא עזה, אמר ראש הממשלה: "במכתב יש נושאים שונים שמחייבים התייחסות. המדיניות היא של כל הממשלה ולא של שר מסויים או אחר. יש הסכמה מלאה ובאשר לתכניות אופרטיביות לא דנים במעמדים כאלה או אחרים".

 

באנאפוליס לא דיברנו על הסכם ב-2008

במהלך התדרוך הביע אולמרט את דעתו על כוונות רצינות של ממשלתו להמשיך בדיאלוג מול הרשות הפלסטינית: "אפילו באנאפוליס עצמה לא הוסכם שההסכם יהיה ב-2008, אבל יש מאמץ לסיים אותו. המאמץ רציני וכן. לא דחקנו את נושא ירושלים הצידה. כל שאמרתי הוא שככל שהנושא רגיש ומורכב יותר, כדאי להמתין עם הדיון בו, עד למצב שאפשר יהיה ליצור אווירה שתאפשר לדון בנושאים רגישים אלה. כל הנושאים נמצאים ברשימה על שולחן המשא ומתן. אבל מדובר בסדר הגיוני של הבעיות שצריך לתת להם מענה".

 

אולמרט ציין כי ישראל לא מושכת את המשא ומתן: "אין לנו כל שאיפה להותיר את המשא ומתן לבואו של נשיא (אמריקני - ר.ס) חדש. חשיבות לוחות הזמנים הוא בשל מידת הדחיפות שאנו מבקשים לקיים. אני לא רואה אינטרס ישראל המראה מדוע יש להקפיא או לדחות את המשא ומתן. לא שמעתי מאף אחד מדוע יש לדחות את המשא ומתן לשנה".

 

בסוגית פריצת גדר הגבול בין רפיח למצרים והסכנה הביטחונית הנשקפת מעניין זה לישראל, אמר ראש הממשלה: "לנו ולמצרים יש אינטרס משותף, למנוע המשך מעבר של גורמים טרוריסטים וגם כאלה המבקשים לבצע פיגועים בישראל ולמנוע החדרת אמצעי לחימה. בעניין הזה האינטרס הישראלי והמצרי משותף. הפעילות בשטח צריכה לשקף את זה. הפעילות של המצרים מאז נסגרו המעברים מחדש היא יותר נחושה. ברוך השם יש לנו מגע יום-יומי ויש לנו הרבה דרך ארץ והערכה לנשיא מובארק ולאנשיו. הנושאים הללו צריכים להיות מלובנים בינינו לבין המצרים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מרקל ואולמרט בברלין
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
הפגנת אנשי שדרות בת"א
צילום: ירון ברנר
מעצר פלסטינים ברצועה
צילום: אבי רוקח
מומלצים