שתף קטע נבחר

דנמרק: קריקטורה של מוחמד פורסמה מחדש

במחאה על המזימה לרצוח את אחד ממאיירי הקריקטורות של מוחמד פרסמו העיתונים הגדולים בדנמרק את הקריקטורה שצייר. "למרות שמעולם לא תמכנו בפרובוקציה של העיתון יילנדס-פוסטן, מגיעה לו סולידריות כשהוא מאויים בטרור", הסביר העיתון "פוליטיקן"

חמשת העיתונים הגדולים בדנמרק פרסמו היום (ד') את אחד מ-12 הקריקטורות של נביא האיסלאם מוחמד, שעוררו לפני כשנתיים את זעמם של מוסלמים ברחבי העולם. הצעד בא כמחאה על המזימה לרצוח את אחד ממאיירי הציורים.

 

אתמול הודיעה משטרת דנמרק כי עצרה אזרח דני ממוצא מרוקני ושני טוניסאים במערב המדינה בחשד שתיכננו לרצוח את מאיר קורט וסטרגרד בן ה-73. וסטרגרד הוא שצייר את האיור שעורר הכי הרבה מחלוקת, בו נראה הנביא מוחמד כשפצצה טמונה בטורבאן שלו. העיתון הדני "יילנדס-פוסטן" פרסם בספטמבר 2005 תריסר קריקטורות ובהם זו של וסטרגרד, שצויירו לצורך פרויקט של העיתון בנושא חופש ביטוי.

 

הפרסום גרר מחאה רפה בדנמרק ואולם תוך שלושה חודשים שבה הפרשה לכותרות, לאחר שמשלחת מוסלמית דנית עשתה לנושא נפשות במדינות ערב. גל מחאה גדול החל להתפשט, ובמדינות ערב רבות הטילו חרם על מוצרים דניים. שלוש שגרירויות דניות הותקפו ולפחות 50  בני אדם נהרגו במהומות שפרצו בתחילת 2006 במזרח התיכון, אפריקה ואסיה. מאז הורשעו מספר צעירים מוסלמים בדנמרק בתכנון פיגועים, שתוכננו בעיקר כמחאה על פרסום הקריקטורות.

 

ואולם היום החליטו העיתונים יילנדס-פוסטן, פוליטיקן, ברלינגסקה טידנדה, BT ו-אקסטרה בלדט לפרסם מחדש את הקריקטורה של וסטרגרד. העיתון פוליטיקן אף פרסם מאמר מערכת בנושא, שבו כינה את מזימת הרצח שסוכלה "מזעזעת ומטרידה".

 

"תוכניתם לרצוח את קורט וסטרגרד מהווה לא רק מתקפה על וסטרגרד אלא על תרבותנו הדמוקרטית. בלי קשר לשאלה אם יילנדס-פוסטן ניצל את חופש הביטוי בתבונה ולהשלכות ההרסניות, לעיתון מגיעה סולידריות חסרת תנאים כשהוא מאויים בטרור", נכתב במאמר המערכת. "לכן החליט הפוליטיקן היום לפרסם את הציור, למרות שמעולם לא תמכנו בפרובוקציה של יילנדס-פוסטן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סולידריות עיתונאית בדנמרק
צילום: AFP
מומלצים