שתף קטע נבחר

אמו של האוליגרך היהודי-גיאורגי: "הרגו לי אותו"

המיליארדר בדרי פטרקצישווילי, שטען שהשלטונות מנסים להתנקש בחייו, מת מהתקף לב פתאומי בביתו בלונדון. אמו בטוחה שמעורבותו בפוליטיקה הובילה למקרה. גיסו, שמחכה לתוצאות החקירה, סיפר: "הוא בדיוק הזמין אותנו לחופשה, כנראה באילת"

בדירתה הגדולה ברחוב צדדי, סמוך לשדרה המרכזית של בירת גיאורגיה, טביליסי, לא מפסיקה אימו הקשישה של האוליגרך הגיאורגי, בדרי פטרקצישווילי לבכות. "הם הרגו לי אותו", התייפחה האם, נטליה. "תראו אותו, הוא היה בריא לגמרי", היא מוסיפה ומושיטה תמונה של בנה. פטרקצישווילי, בן 52, מת אתמול (ד') בלונדון. נמסר כי סיבת המוות היא התקף לב, אך משטרת בריטניה בפתחה בחקירת המקרה.


שוטר מחוץ לאחוזתו של פטרקצישווילי, אתמול (צילום: AP)

 

פטרקצישווילי היה אחד מאנשי העסקים העשירים בגיאורגיה, והיה גם יריב קולני ובולט לנשיא המכהן, מיכאיל סאאקשווילי. הוא פרע מהונו האישי למימון הפגנות האופוזיציה הגדולות בנובמבר האחרון, ואף תכנן להתמודד מול סאאקשווילי, בבחירות לנשיאות שנערכו בינואר. עם זאת, נמנע ממנו להתמודד לאחר שהממשלה טענה כי יש בידיה הוכחות שהאוליגרך ניסה להוביל הפיכה נגד סאאקשווילי - ומאז נאלץ גם לעזוב את גיאורגיה. לאחר שהתפוצצה הפרשה, טען פטרקצישווילי כי הוא חושש שהשלטונות מעוניינים להרע לו.

 

גיסו של פטרקצישווילי, נוגזר טוטלדזה, טען שפטרקצישווילי לקח קשה מאוד את האיסור לחזור לגיאורגיה. "הוא אף פעם לא אמר שהוא סובל, תמיד הציג את עצמו כאילו הוא בסדר. שלשום דיברנו איתו בטלפון והוא הזמין אותנו לחופשה. אפילו כבר הזמנו כרטיסים", אמר הגיס. היעד לחופשה היה ככל הנראה אילת, שם החזיק המיליארדר יאכטה.

 

ואולי המניע בכלל עסקי?

בגיאורגיה הועלתה הבוקר הסברה שייתכן שמותו של פטרקצשווילי נגרם ממניעים עסקיים ולא פוליטיים, זאת משום שדווח כי אחד מהאחרונים שראו אותו בחיים הוא המיליארדר הרוסי הגולה בבריטניה בוריס ברזובסקי. בין ברזובסקי למנוח היו קשרים עסקיים. כאשר הסתבך ברזובסקי עם השלטונות הרוסיים העביר חלק מנכסיו על שמו של פטרצקשווילי.

 

בהמשך היום צפוי ה"סקוטלנד יארד" לפרסם הודעה רשמית בנוגע למותו של פטרקצישווילי,

 ומפלגות האופוזיציה בגיאורגיה הודיעו כי יגיבו רק לאחר שהבלשים הבריטיים יאמרו את דברם. השלטונות הגיאורגים סרבו להתייחס לטענות לגבי המוות, אבל האם השכולה לא מרגישה צורך להמתין. "חד משמעית. אם הוא לא היה מתערב בפוליטיקה הכל היה נגמר אחרת", היא אומרת בכאב.

 

הגיס, טוטלדזה, זהיר יותר. "לא רק אנחנו רוצים הסבר. העם הגיאורגי כולו רוצה שיפיגו את סימני השאלה האופפים את מותו של אדם שהיה לו הכל, שפשוט רצה שהעם בגיאורגיה יחיה בכבוד". השלטונות שהועלו בקשר למותו של פטרקצישיוולי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בדרי פטרקצישווילי. מת בלונדון
צילום: AP
מומלצים