שתף קטע נבחר

הקואליציה ספגה מכה: איש הישר בעיניו יעשה

ראש הממשלה עצמו בא, שר האוצר התחנן מעל הדוכן, אבל קואליציית אולמרט שוב הוכתה בכנסת - הפעם בהצבעה על הטבות מס לתושבי הנגב. "בהצבעות אי-אמון אנחנו מנצחים בגדול כל שבוע", הם מתנחמים. אמנון מרנדה על קרב פנים מול פנים במליאה, אותו הכריע - על חודו של קול - האידיאולוג של קדימה

אם מישהו עוד היה צריך הוכחה לכך שהקואליציה של אולמרט מקרטעת, זו נתקבלה אתמול (ד') במליאת הכנסת: הצעת חוק שהגיש ח"כ ישראל כץ (ליכוד) למתן הטבות מס לתושבי הנגב אושרה בקריאה טרומית, בניגוד לעמדת הממשלה. מי לא הגיע כדי לסכל את אישור החוק? אפילו ראש הממשלה עצמו טרח ובא. שר האוצר רוני בראון ביקש מעל דוכן הכנסת לדחות את ההצעה. בקדימה הבינו שכל קול קובע. הם צדקו.

 

כשהופיעה התוצאה על המסך, קפצו חברי האופוזיציה וצעקו: "יש!". עוד גול לרשת של אולמרט. אם יש משהו מרגיז בלהפסיד בהצבעה, הוא להפסיד אותה על חודו של קול: 45 חברי כנסת תמכו בהצעת החוק, 44 התנגדו. זה לא היה מחטף, אלא קרב פנים מול פנים, כל צד הביא את מיטב כליו. נדירות ההצבעות במליאת הכנסת בהן לוקחים חלק 90 ח"כים.

 

ואם יש משהו מרגיז עוד יותר מלהפסיד על חודו של קול, הוא להפסיד בגלל הצבעתו של חבר קואליציה. ח"כ שי חרמש (קדימה) הקיש "נמנע", הגיש לאופוזיציה את הניצחון על מגש של כסף וחטף אש מחבריו.

 אם היה מצביע "נגד", הוא היה מביא לתוצאת תיקו שהייתה מפילה את הצעת החוק. אלא שחרמש הלך עם האמת שלו. הוא אינו "מורד", הוא אידיאולוג.

 

כבר לפני ההצבעה על חוק התקציב גרם חרמש לאולמרט כאב ראש רציני, כשדרש תקציב למיגון יישובי עוטף עזה. "בכל מה שקשור ליישובי הנגב אני מוכן להתאבד", אמר אמש לאחר ההצבעה. "לא מעניינית אותי קואליציה, אופוזיציה. במקרה הזה החוק עבר על הקול שלי. זה יכול לקרות פעם במאה שנה. צועקים עלי? כועסים עלי בקדימה? שיכעסו. אני נאמן לציבור".

 

מבוכה על בסיס שבועי

מי שרוצה להבין את המתח השורר בימים אלה בין אנשי קדימה לאנשי הליכוד - על רקע משחקי הכוחות הפרלמנטריים - יכול למצוא אותה בדוגמא הבאה: כשנאם שר האוצר לפני ההצבעה, הוא הסביר כי עלות הצעת החוק היא לפחות מילארד שקלים. ח"כ גלעד ארדן לא התאפק והעיר לו: "ביבי השאיר לך 15 מיליארד, אז מיליארד אחד...". בראון לא נשאר חייב ועקץ: "אתה כבר הוצאת אותם בהצעות חוק שלך, עם הכובעים והאופנועים והשבילים".

 

זו לא הפעם הראשונה, וכנראה גם לא האחרונה, שהקואליציה של אולמרט מפסידה במליאה לאחר פרישת ישראל ביתנו. על מקהלת האופוזיציה מנצח יו"ר סיעת הליכוד, ח"כ גדעון סער, שעושה בקואליציה מידי שבוע כמעט כבשלו. בקואליציה דוחים את החגיגות ומסבירים שבבחינה השבועית האמיתית - הצבעות אי האמון - הם "מנצחים כל שבוע בגדול".

 

הקואליציה מונה כיום 67 חברי כנסת בלבד. כשמפחיתים את מורדי העבודה שמפעם לפעם עושים מה שבא להם, את מרינה סולודקין מקדימה שמצביעה כאוות נפשה, ועוד אי אילו ח"כים שמרגישים משוחררים ממשמעת קואליציונית - התוצאה מבחינת אולמרט היא מבוכה על בסיס שבועי.

 

"אני לא עולה להשיב על הצעות חוק כדבר שבשגרה", אמר לאחרונה במליאה שר האוצר, בדיון על הצעת חוק לניכוי ריבית על משכנתאות. "הצעת החוק הזאת היא הרסנית, ולכן אני מבקש מכם להפסיק לעשות את החשבונות הצרים של איך מביכים את הקואליציה, איך מביכים את הממשלה. שכל אחד יסתכל כמחוקק על התוצאה שעלולה להיות להצעה". גם התחינה הזו לא עזרה. האופוזיציה שוב ניצחה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט. אפילו הוא בא
צילום: AP
סער. עושה בקואליציה כבתוך שלו
צילום: גיל יוחנן
צילום: ניב קלדרון
חרמש. "מוכן להתאבד"
צילום: ניב קלדרון
צילום: ערוץ הכנסת
בראון. החליף עקיצות עם ארדן
צילום: ערוץ הכנסת
מומלצים